CRTA: Jedinstven izborni zakon korak ka kvalitetnijem izbornom procesu 1Raša Nedeljkov Foto: CRTA

Izbori u Srbiji su u celini ispunili minimalne demokratske standarde ali će ostaviti negativne posledice po kvalitet demokratije u zemlji, ocenila je Posmatračka misija CRTA u svom izveštaju, u kojem se nalaze i preporuke kako da se poboljša izborni proces.

Crta je podsetila da je ovogodišnji izborni proces bio najlošiji od svih izbornih procesa koje je Posmatračka misije Crte do sada posmatrala, Crta pored novog seta izbornih preporuka, predlaže raspravu i hitnu izradu i usvajanje Jedinstvenog izbornog zakona, koji bi bio korak ka kvalitetnijem izbornom procesu.

CRta navodi da iako su izbori sprovedeni u skladu sa zakonom, i nije bilo zakonskih ograničenja za političke aktere da se predstave i komuniciraju sa javnošću, predstavnici listi koje su u prethodnom periodu bili na vlasti imali su nepoštenu prednost i zloupotrebljavali su javne resurse, a birači su ostali uskraćeni za ravnomerno i objektivno informisanje o izbornoj ponudi.

Umesto obezbeđivanja široke participacije dijalogom, pribeglo se, kako ističe Crta,  stvaranju prividnog pluralizma, a klijentelističke prakse, pritisci i zastrašivanja, koji su se javljali i u prethodnim izbornim ciklusima, dodatno su umanjili slobodu izbora.

„Ukoliko se pod hitno nešto suštinski ne izmeni u izbornim pravilima, naredni izborni procesi biće sve lošiji. Neophodno je, kao početni korak, usaglasiti svu izbornu materiju u okviru jedinstvenog izbornog zakona kako se ne bi ostavljao prostor da izborne nepravilnosti ostaju nesankcionisane, kao što je sada moguće usled neusaglašenost različitih zakonskih rešenja“, naglasio je Raša Nedeljkov, šef Posmatračke misije Crte.

Da bi naredni izborni procesi bili održani u boljim uslovima, neće biti dovoljno ispuniti samo neke od preporuka, već dovoljno preporuka iz svake oblasti, kojima bi se u praksi sprečila zloupotreba javnih resursa, obezbedila ravnomerna medijska zastupljenost i zaštitila prava birača.

Od 62 preporuke za unapređenje izbornih uslova, koje je Crta predlagala u prethodnom periodu, po oceni Crte ispunjeno je potpuno ili delimično 27 preporuka, dok preostalih 35 nije ispunjeno.

Analiza ispunjenosti preporuka pokazuje da je fokus nadležnih institucija bio na ispunjavanju suženog seta od 32 preporuke koje je Crta zagovarala pred izbore 2020. godine, ali i da su pretežno ispunjavane lakše preporuke, koje nisu zadirale u sistemske promene.

Gotovo polovina svih ispunjenih preporuka, navodi Crta, ticala se biračkog spiska, transparentnosti procesa i dostupnosti podataka, što ukazuje da je fokus nadležnih institucija bio na podsticanju poverenja birača u izborni proces, dok je izostalo bavljenje suštinskom neravnopravnošću učesnika izborne utakmice.

„Ispunjene preporuke nisu zahtevale značajne zakonske izmene, osim u oblasti sprečavanja zloupotrebe javnih resursa. I pored toga što je ovim zakonskim izmenama preciznije definisana zloupotreba javne funkcije, propuštena je šansa da se toj pojavi zaista stane na put, jer nije prihvaćen predlog Crte da se javnim funkcionerima zabrani da tokom predizborne kampanje učestvuju na događajima koji se finansiraju javnim sredstvima i na taj način promovišu sebe, kao i političke opcije kojima pripadaju“, navodi Crta u saopštenju.

Završni izveštaj sa preporukama Posmatračke misije Crte o parlamentarnim izborima 2020 nalazi se na ovom link-u.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari