CRTA: Kampanja neravnopravna 1Grafika: CRTA

Izborni dan je protekao u skladu sa propisanim procedurama ali njemu je prethodila izborna kampanja koju je obeležila neravnomerna zastupljenost kandidata u medijima i funkcionerska kampanja ocenila je CRTA posmatračka misija “Građani na straži”.

Tokom izbornog dana zabeleženi su pojedinačni slučajevi nepravilnosti na tri odsto biračkih mesta koje nisu ozbiljno uticale na regularnost procesa tokom izbornog dana, kao ni na rezultate izbora. Ipak uočene nepravilnosti, od kojih su pojedine primećene i u prethodnim izbornim ciklusima, zahtevaju odlučnost nadležnih organa da rade na njihovom rešavanju u postizbornom periodu.

“Izborni dan je samo jedna od etapa izbornog procesa, a da bismo govorili o kvalitetu celokupnog izbornog procesa moramo da uzmemo u obzir i predizbornu kampanju i procese nakon izbornog dana. Predizborna kampanja za predsedničke izbore bila je kratka, intenzivna, sa neravnomernom medijskom zastupljenošću, navodima o pritiscima na birače, različitim oblicima zloupotreba javnih resursa i uz veoma ograničenu kontrolu nezavisnih tela”, izjavio je Raša Nedeljkov, šef CRTA posmatračke misije “Građani na straži”.

Nepravilnosti tokom izbornog dana 2. aprila 2017. godine uočene su na tri odsto biračkih mesta što je za jedan odsto manje nego na vanrednim parlamentarnim izborima 2016. godine. Te nepravilnosti, kao i u prethodnom izbornom ciklusu, odnose se na neproveravanje ličnih isprava birača pre glasanja, nekorišćenje nevidiljivog spreja, pravljenje paralelnih spiskova sa imenima i prezimenima izašlih na glasanje van biračkog spiska, kampanju na manje od 50 metara od biračkom mesta. Tokom dana, na inicijativu biračkih odbora zabeležen je pozitivan trend u smanjenju vođenja kampanje u krugu manjem od 50 metara od biračkog mesta i na kraju izbornog dana iznosio je manje od jednog procenta.

Na ukupno 27 odsto biračkih mesta zabeleženi su pojedinačni slučajevi da građani nisu mogli da se se pronađu u izvodu iz biračkog spiska na biračkom mestu. Analizom je zaključeno da se ovaj problem odnosi na svega 0,2 odsto birača ali istovremeno ukazuje i da je reč o pojavi koja je široko rasprostranjena i zahteva intervenciju nadležnih institucija.

“Problem sa biračkim spiskom i tokom ovog izbornog dana se pokazao kao manjkavost izborne administracije koja narušava integritet izbornog procesa i zato zahteva hitno rešavanje. Tokom ovog izbornog procesa nedostajala je proaktivna komunikacija institucija o načinima ostvarivanja prava građana kod upisa i unošenja izmena podataka u biračkom spisku” izjavio je Pavle Dimitrijević, šef pravnog tima CRTA posmatračke misije “Građani na straži”.

Tokom izbornog dana CRTA posmatračka misija “Građani na straži” podnela je tri krivične prijave protiv NN lica u Temerinu, Novom Sadu i Beočinu nadležnom Tužilaštvu u Novom Sadu zbog sumnji na krivično delo primanje i davanje mita u vezi sa glasanjem (tkz. kupovinom glasova). Navodi o “kupovini glasova” obeležili su i period same predizborne kampanje.

Na osnovu sto odsto obrađenog uzorka ukupna izlaznost je bila 54,4 odsto (statistička greška +/- 1 odsto) što je za je za 2,3 odsto manje u odnosu na prošlogodišnje vanredne parlamentarne izbore, a manja za skoro sedam odsto u odnosu na predsedničke izbore 2008. godine i 3,3 odsto manja u odnosu na predsedničke izbore 2012. godine. Aleksandar Vučić je osvojio 54,4 odsto glasova (statistička greška +/- 1,5 odsto), Saša Janković 16,3 (statistička greška +/- 1,1 odsto), Luka Maksimović 9,5 (statistička greška +/- 0,5 odsto) a Vuk Jeremić 5,8 odsto (statistička greška +/- 0,3 odsto).

CRTA posmatračka misija “Građani na straži” nastavlja da posmatra procese nakon izbornog dana i u nedeljama nakon objavljivanja zvaničnih rezultata Republičke izborne komisije (RIK) će objaviti i finalni izveštaj o analizi izbornog procesa, kao i konkretne preporuke za njegovo unapređenje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari