Da li je Evropska komisija stvarno nezadovoljna dijalogom Beograda i Prištine? 1Foto: FoNet /Aleksandar Barda, EPA-EFE/ KENZO TRIBOUILLARD

Izveštaj Evropske komisije za Kosovo i ove godine naširoko govori o dijalogu Beograda i Prištine sa zaključuima da napretka nema. EK pozvala je obe strane da se temeljitije posvete procesu normalizacije odnosa, mada na prvi pogled može delovati da je jedna strana izvukla „deblji kraj“

Izveštaj EK je dokument koji u teoriji znači mnogo više nego u praksi. Njegova savetodavna priroda i demokratski rečnik objektivne zabrinutosti EU stavlja u format koji je otvoren za interpretacije.

Kada je u pitanju sam dijalog Beograda i Prištine, prema samom izveštaju za Kososvo baš zbog prirode ovog dokumenta može delovati, na pri pogled da je Evropa prem Prištini bila dosta blaža.

Obe strane kritikuju se za nedostatak napretka na polju dijaloga. Dok EK Kosovu zamera postupanje protivno odrednicama dijaloga, uključujući i policijske operacije na Severu i usvajanje uredbe CBK koja je stupila na snagu prvog februara ove godine, Beogradu se izričito zamera što konkretni koraci za procesuiranje odgovornih za napad u Banjsko,j koji je okarakterisan kao najveća eskalacija tenzija poslednjih godina.

„Evropska komisja evropski neutralna“

Demuš Šaša, izvršni direktor EPIK Instituta, kaže za Danas da je prem njegovoj oceni kosovski izveštaj vrlo „evropski neutralan“ i da je kritika svakako upućena obema stranama za nedostatak napretka u dijalogu.

Da li je Evropska komisija stvarno nezadovoljna dijalogom Beograda i Prištine? 2
Evropska kuća

– Što se tiče kosovskog izveštaja EK je neutralna i fer i prema Kosovu i prema Srbiji – kaže on ističući da su u zaključku ovog izveštaja ponovo jasno izlistani zahtevi i šta se očekuje od obe strane.

– Što je najvažnije, oni jasno podvlače da je ispunjavanje ovih obaveza unilateralno, znači nema veze sa drugom stranom – dodaje Šaša.

Kako ocenjuje, ovim delom izveštaja zatvara se i diskusija „bolela me desna ruka“ i da je sporazum jasno okarakterisam kao pravno obavezujuć.

Ono što naš sagovornik podvlači jeste da je po prvi put Ohridski sporazum okarakterisan kao obavezujući, a ne samo njegove odrednice te da stav predsednika Vučića da „ništa nije potpisao“ u Ohridu pada u vodu.

U izveštaju jasno stoji da je ovaj sporazum važeć i pravno obavezujuć za obe strane te da nikakve formalnosti ne treba da stoje na putu njegovoj primeni.

Šaša kaže da je ovim dokumentom takođe odbačen i Vučićev zahtev „sine qua non“ kada je reč o povratku Srba u kosovske institucije, već da zahteva od obe strane da se slože i da se po pitanju povratka Srba u kosovske institucije mora postupati u skladu sa odrednicama dijaloga i kosovskim zakonima.

– Izveštaj odbacuje Vučićev zahtev za „sine qua non“, već zahteva da se strane na to slože da se po tom pitanju postupa po kosovskom zakonu, što praktično znači da se to nikad neće desiti kako Vučić zamišlja – kaže naš sagovornik.

Šaša ističe da je na osnovu celokupnog izveštaja teško zaključiti da je blaži i prema jednoj od dve strane, ali da svakako postoje tačke izveštaja koje se mogu tumačiti na taj način. Kao primer izdvojio je konkretno ovaj zahtev predsednika Srbije, kao i činjenicu da je odrednica o Ohridskom sporazumu definitivno stavlja tačka na pitanje da li je sporazum zakonski obavezujuć.

– Baš njih briga šta piše u izveštaju, kao da nikome više nije stalo do evrointegracija. Oni se prave da nas hoće, mi se pravimo da sprovodimo reforme i tako u krug – zaključuje naš sagovornik.

Evropska komisija skače samoj sebi u usta

Ognjen Gogić, politički analitičar, takođe se pozvao na isključivu formalnost ovih izveštaja, podsećajući da Savet Evrope koji zapravo o nečemu odlučuje ne uzima sve iz ovih izveštaja kao takvo, već da njegove odrednice zapravo mnogo češće ostaju samo mrtvo slovo na papriu.

Da li je Evropska komisija stvarno nezadovoljna dijalogom Beograda i Prištine? 3
Foto: FoNet/Zoran Mrđa

Gogić kaže da EK u velikoj meri zadržava pozitivan stav i podržava svaki vid napretak i da je to „samo mišljenje koje Savet može i ne mora da ispuni“.

Prema njegovom mišenju odrednica izveštaja o Ohridskom sporazumu smao je odgovor na rasprave koje se odvijaju u javnom diskursu u Srbiji i dodatno potvrđuje da je ovaj sporazum za Evropsku uniju važeći sporazum.

– Priština je na kraju ipak pod sankcijama. Ovo je više tehnička stvar. Ovde se radi o odsustvu dela jer oni da su zapravo nezadovoljni, ukinuli bi „plan rasta“ za obe strane i ne bi preporučivali otvaranje novog klastera sa Srbijom – poručuje Gogić.

On zaključuje da na ovaj način EK u neku ruku smoj sebi skače u usta jer dok sa jedne strane kritikuje kako se odvija dijalog i konstantno insistira na normalizaciji odnosa Beograda i Prištine kao ključu za evrointegracije, s druge strane relne kazne ne trpe ni jedni ni drugi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari