Da li je međupartijski dijalog urodio plodom demokratije? 1foto FoNet Aleksandar Barda

Najveći uspeh dijaloga vlasti i opozicije na FPN, a kasnije u Narodnoj skupštini, predstavlja davanje dobrog razloga opoziciji koja je bojkotovala rad parlamenta i izbore za vraćanje u politički život i političku utakmicu sa strankama vlasti, smatra politički konsultant Dušan Lj. Milenković.

On dodaje da je sve ono što je opozicija zahtevala da vlast ispuni u najvećoj meri nije ostvareno.

„Ono što je bilo proklamovano, a to je ono što je opozicija na neki način tražila sve vreme, u različitim modelima, a to je da stvori ravnopravnije učešće i takmičenje sa vlašću, to se nije desilo”, ističe Milenković.

Prema njegovom mišljenju, dijalog je iz vizure režima bio veoma uspešan zato što su oni ispunili svoj osnovni cilj.

„Njihov osnovni cilj nije bio povratak demokratije i jednaki, ravnopravni uslovi za učešće u političkoj utakmici, već je njihov cilj bio da spuste tenziju u društvu i da sebi ojača legitimitet kako na unutrašnjem, a pogotovo na spoljnopolitičkom planu”, konstatuje Milenković.

Iz perspektive posmatrača, Milenković ocenjuje da je opozicija trenutno zastupljenija u medijima sa nacionalnim pokrivanjem u odnosu na krizni period u toku kojeg je organizovan međupartijski dijalog.

Da li je međupartijski dijalog urodio plodom demokratije? 2
Foto: Privatna arhiva

„Postoji veće učešće opozicije u medijima, ne samo kroz zastupljenost u Narodnoj skupštini koju po difoltu prenosi javni servis, nego i u emisijama na nekim režimskim televizijama, a to pre svega mislim na RTS i TV Prva”, primećuje Milenković.

Prema njegovom mišljenju, trenutno potiskivanje pitanja demokratizacije Srbije nema veze sa ratom u Ukrajini i aktuelnom krizom na Kosovu.

„Trenutno je demokratizacija sklonjena sa agende, ona je bila u fokusu međunarodnih aktera samo u onom kriznom periodu kada je opozicija počela da bojkotuje izbore i parlament i kada je izašla iz institucija. U tom periodu su međunarodni akteri utrošili energiju i resurse ne bi li vratili taj privid demokratije u Srbiju i onda su hteli da se to što pre reši, pa je na taj način tema demokratizacije bila prisutna. Čim je to rešeno vlast je dobila ono što je htela odradila je dijalog, opozicija se vratila u politički život i s tim su bili zadovoljni i režim i zapadni akteri“, naglašava Milenković.

Što se tiče aktuelne situacije u Narodnoj skupštini Milenković smatra da vlast pribegava sličnim metodama za opstrukciju rada parlamenta i za ometanje i diskreditovanje opozicionih poslanika kao u mandatu Maje Gojković kao predsednice parlamenta.

Opozicija je organizovanija i više sklona za saradnju u ovom sazivu nego u prethodnim, rekao je Milenković.

„Pokušavaju nešto, vidi se da imaju nekog elana, vidi se da dve godine nisu bili tu i da žele da iskoriste sve to i ono što je takođe važno mnogo bolje i više koriste to što su u skupštini za svoju komunikaciju sa građanima, pogotovo preko društvenih mreža”, zaključuje sagovornik Danasa.

Ovaj tekst je nastao u okviru projekta „Danasova škola novinarstva“ koji se sufinansira sredstvima iz budžeta Republike Srbije, Ministarstva za kulturu i informisanje.

 

Da li je međupartijski dijalog urodio plodom demokratije? 3

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari