Često iznošena kritika da se Nemačka, Francuska i briselske birokrate prave da ne vide politiku predsednika Srbije Aleksandra Vučića potpuno je netačna, ustvari oni njega, i još neke neprijatelje demokratije na Zapadnom Balkanu vrlo aktivno podržavaju, ali razlozi koji se najčešće navode nisu tačni, ocenio je politički analitičar Dušan Reljić.
Reljić je u autorskom tekstu za berlinski portal table.media ocenio da nije tačna primedba da Zapad prema Vučiću primenjuje takozvanu taktiku tri majmuna – ništa nisam čuo, ništa nisam video, ništa ne govorim.
U tekstu se podseća da u Srbiji već nedeljama traju protesti, predvođeni studentima, posle tragedije u Novom Sadu u kojoj je u rušenju tek renovirane nadstrešnice na železničkoj stanici poginulo 15. ljudi. Demonstranti protestuju zbog sveprisutne korupcije i kriminala i optužuju vlast da ima krvave ruke.
U novogodišnjem intervjuu Vučić, koji je inače prošle godine imao oko „350 delom višesatnih monologa na različitim televizijama“, zapretio je i mogućnošći da protiv demonstranata upotrebi specijalnu vojnu jedinicu Kobre, a spomenuo je i svojih „oko 17.000 partijskih lojalista koji neće dozvoliti da propadne sve ono za šta su se godinama borili“.
„To što autokrate regiona na Zapadu nailaze na toliko razumevanje, ima samo uslovno veze sa opšte prihvaćenim narativom da su Kina, Rusija, Turska i države Perzijskog zaliva na geopolitičkom prodoru u taj ‘meki trbuh’ Evrope i da zapadnoevropske demokratije moraju da ih zaštite“, piše autor.
On podseća da su od šest država Zapadnog Balkan tri već u NATO, a da je ceo region okružen članicama alijanse, i da Rusija nema nikakve mogućnosti da probije taj lanac od Baltika pa do Crnog mora i da se vojno učvrsti između Dunava i Jadrana.
Prepojednostavljena je, prema Reljićevoj oceni, i teza da popuštanje Zapada ima veze sa veoma konkretnim finansijskim interesima.
Zapadne zemlje su samo u protekloj deceniji imale spoljnotrgovinski suficit sa siromašnim privredama Zapadnig Balkana, a pojedinačni poslovi, poput prodaje francuskih aviona Rafal isto nisu objašnjenje, jer ih je Francuska prodala ne samo Srbiji, nego i Hrvatskoj, Grčkoj i drugim zemljama šireg regiona.
Kao argument se, kako se navodi, koriste i srpske rezerve litijuma, za čiju je eksploataciju je zainteresovan nemački kancelar Olaf Šolc kako bi Evropa stekla statešku autonomiju.
„Neobično je, međutim, da to treba da se ostvari uz pomoć preduzeća sa sedištem izvan EU, britansko-australijskog giganta Rio Tinto. A u tom konzernu je akcionar i Chinalco, kineska državna kompanija, koja ima udeo od 14,99 odsto“, piše Reljić.
„Ali za obzir koji Zapad pokazuje prema despotima sa Balkana razlog je po svoj prilici sasvim drugi – obećanje proširenja EU se ispostavilo kao prevara, a niko nije spreman da u ruke uzme dovoljno para da bi ubrzao društveno-ekonomski razvoj u tom delu Evrope“, ocenjuje se u tekstu.
Zapad sada stoji praznih ruku, jer ni podilaženje ni pretnje više deluju na Zapadnom Balkanu, a „jedan zapadni diplomata rekao je autoru ovog članka: ako sada progovorimo neuvijeno, postaće još nekooperativniji“, piše Reljić.
Uz to, kako se dodaje, postoji i nezvesnost šta Donald Tramp planira da uradi u Jugoistočnoj Evropi, gde se Vučić i njegov albanski kolega, premijer Edi Rama već odavno pripremaju za svog američkog prijatelja, i već su u Beogradu i na jadranskoj obali poverili velike građevinske projekte Trampovom zetu Džaredu Kušneru.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.