Da li je oživljavanjem projekta Jadar, vlast oživela i srpsku opoziciju? 1foto: F. S./ATAImages

Ponovnim otvaranjem teme eksploatacije litijuma i obnovom projekta “Jadar”, stvoren je kontinuitet tenzije u diskursu između vladajuće garniture i opozicije koji kulminira od decembarskih, preko junskih izbora pa sve do danas, a naš sagovornik Đorđe Vukadinović smatra da je preusmeravanje fokusa sa izbora na pitanje eksploatacije litijuma „reanimiralo opoziciiju koja je doživela kliničku smrt“.

Težište sukoba između vlasti i opozicije prebačeno je sa izborne krađe na presudu Ustavnog suda kojom je obnovljen projekat kompanije Rio Tinto pod nazivom “Jadar” koji podrazumeva otvaranje rudnika litijuma u predelu Loznice, na koji je tadašnja premjerka Ana Brnabić “stavila tačku” 2022. godine.

Ponovno otvaranje ove teme je prividno je ponovo ujedinilo razjedinjenu opoziciju koja se, od junskih izbora, međusobno krivila za ishod lokalnih izbora.

Obustava projekta „Jadar“ usledila je nakon brojnih protesta ekoloških aktivista i nezagovoljnih građana koji su na ulicama izrazili zabrinutost kakve posledice po životnu sredinu može ostaviti eksploatacija litijuma, kao i nepovrenje u vlast da će garantovati najviše standarde o očuvanju životne sredine tokom sprovođenja projekta.

Dok iz redova vladajuće garniture iskopavanje litijuma predstavljaju kao istorijsku priliku za napredak i razvitak privrede, opozicija, aktivisti, ali i stručna javnost i dalje apeluju na sve rizike koje donosi realizacija ovog projekta, pri čemu su oštre kritike upućene direktno vlastima da je ponovno otvaranje ovog pitanja protivno volji građana.

Predsednik Stranke slobodne i pravde, Dragan Đilas je po ovom pitanju izjavio da retorika vlasti stvara iluziju i da “litijum nikada neće biti nafta”, insinuirajući da vrednost eksploatacije ove rude neće doneti veliko bogatstvo Srbiji.

Predsednik Aleksandar Vučić je ubrzo odgovorio na tvrdnju opozicionog lidera insistirajući da je ovaj projekat otpočet za vreme prethodnog režima u čijem je sklopu dominantnu ulogu imala Demokratska stranka, čiji je Đilas bio član.

Vučić je, kao i predsednica Skupštine Ana Brnabić, stavove opozicije okarakterisao kao školski primer političkog oportunizma, a Brnabić je na konferenciji za medije koje je održala po ovom pitanju, otišla i korak dalje u tvrdnjama, saopštivši da prethodni režim nije samo pokrenuo ovaj projekat, već faktički otežao poziciju države izmenama zakona, a da je režim SNS odgovoran samo za unapređenje okvira u kom će projekat biti realizovan.

U ovom medijskom ratu zasnovanom na prebacivanju odgovornosti za pokretanje projekta „Jadar“ nameće se pitanje ko se trenutno nalazi u boljem položaju, vlast ili opozicija.

Politički analitičar Đorđe Vukadinović kaže za Danas da treba konstatovati da je ova vlast razvila mrežu mehanizma kojom dobija sve borbe i utakmice protiv opoziciije, kako izborne tako i političke i društvene.

Da li je oživljavanjem projekta Jadar, vlast oživela i srpsku opoziciju? 2
foto FoNet Milica Vučković

Naš sagovornik dodaje da je i suvišno ukazivati na neravnopravnost između vlasti i opozicije u ovakvim borbama, ali da je neophodno primetiti da su neki od koraka opzicije u mnogo čemu olakšali vlasti da iz tih okršaja izađe kao pobednik.

– Opozicija je posle izbora došla gotovo do stanja kliničke smrt, a pitanje litijuma uvelo je novu energiju u prilično razbijene i malodušne opozicione redove – kaže.

Pojašnjava da je ponovno otvaranje ove teme pomerilo fokus opozicije sa pitanja “ko je krivlji” za ishod lokalnih izbora održanih 2. juna i postavilo poligon za potencijalno prevazilazilaženje sukoba unutar opozicije i stvaranje društvenog fronta koji bi daleko prevazišao političke okvire ovog sukoba i koji se ne bi oslanjao na opoziciju.

– Oživljavanje projekta je dalo veštačko disanje komiranoj opoziciji – ističe Vukadinović.

On dodaje da je povećana agrecija režima u odgovorima na izjave opozicionih političara ali i drugih neistomišljenika indikator da ni sama vlast nije sigurna u ovaj projekat, kao i da ima svest o tome da velika većina građana Srbije čvrsto stoji pri stavu da ne želi rudnik litijuma.

Prebacivanje krivice kojem svedočimo, o tome ko je doveo Rio Tinto u Srbiju je takođe, kaže naš sagovornik, samo potvrda te nesigurnosti.

– Frapantna nelogičnost i paradoks u medijskom nastupu režima, gde svi peru ruke od odgovornosti, a onda hvale i veličaju projekat dosta toga govori – poručuje.

Vukadinović ističe da je vlast svesna da nema većinsku podršku naroda za ovaj projekat, te da je iz tog razloga promenila fokus sa teme da li je Srbiji zapravo potreban rudnik litijuma na pitanje podrške predsedniku Republike, poistovetivši otvaranje rudnika sa pružanjem podrše Vučiću.

Vukadinović zaključuje da vlast ima realan izazov da preumi javnost koja nije sigurna u projekat kompanije Rio Tinto i da postoji mogućnost da za to plati političku cenu.

Podsećamo da je Vlada Srbije na sednici održanoj 16. jula usvojila Uredbu o utvrđivanju prostornog plana područja posebne namene za realizaciju Rio Tintovog projekta „Jadar“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari