Angažovanje nekadašnjeg austrijskog kancelara i bivšeg lidera Socijaldemokratske partije Austrije Alfreda Guzenbauera za savetnika prvog potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića moglo bi da doprinese unapređenju situacije u ključnim domenima kao što su ekonomija i evropske integracije, ali ostaje pitanje u kojoj meri će njegove sugestije biti na liniji kursa koji zastupaju vladajuće stranke, ocenjuju za Danas Barbara Kolm, predsednica Hajekovog instituta iz Beča i direktorka Centra za austrijsku ekonomiju, i Ljubodrag Savić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu.






Prema rečima Barbare Kolm, Guzebanbauer, doktor političkih nauka, predvodio je socijalističko-konzervativnu vladu Austrije pre nego što je dužnička kriza pogodila Evropu, pa je „teško predvideti“ koliku bi korist Srbija imala od njegovog aranžmana.

– U vreme kada je Guzenbauer bio kancelar, austrijski socijalisti i konzervativci su se zalagali za veliku vladu, izdašno trošenje novca i veliku ulogu Brisela! Sumnjam da su kresanje troškova i mere štednje na njegovoj agendi. Ipak, budući da je gospodin Guzenbauer sada uspešan poslovni čovek, možda je prešao na kapitalističku stranu? – ukazuje sagovornica Danasa.

Komentarišući mogućnost da i Dominik Stros Kan, bivši direktor Međunarodnog monetarnog fonda, postane savetnik u rekonstruisanoj vladi, austrijska ekonomistkinja navodi da „ukoliko on ponovo počne da se zalaže za čvrstu monetarnu politiku može da bude dobar savetnik“ ali da ono što smo videli u proteklim mesecima pokazuje da je Evropska centralna banka, koja sa Međunarodnim monetarnim fondom i Evropskom komisijom čini „trojku“ međunarodnih kreditora, „napustila put stabilnosti i da štampa novac“.

Barbara Kolm takođe smatra da bi na osnovu činjenice da je budući ministar finansija Srbije Lazar Krstić stekao diplomu Univerziteta Jejl trebalo zaključiti da je „on usvojio međunarodna gledišta“.

Ljubodrag Savić kaže za Danas da Srbija može da ima „veliku korist“ od Guzenbauera, koji „veoma dobro poznaje i naše ekonomske i političke prilike i situaciju na Zapadu“.

– Reč je o čoveku koji ima brojne kontakte sa uticajnim ljudima, što je izuzetno značajno. Ipak, ostaje pitanje kako bi Guzenbauer uspeo da ubedi stranke koje čine Vladu Srbije da primene njegove ideje jer postoji mogućnost da bi one bile u suprotnosti sa ciljevima nekih vladajućih partija. Dakle, treba pronaći način da se njegovi saveti uklope u aktuelni kontekst – smatra naš sagovornik.

Prema Savićevom mišljenju, postoji opasnost da će se neki od stručnjaka iz inostranstva „hvatati za glavu kada se nađu na srpskoj političkoj vrtešci“, zbog čega je najvažnije kakav će biti stav domaćih zvaničnika. „Imali smo mi u prošlosti mudre ljude koji su došli iz inostranstva kao stručnjaci, ali oni su, nažalost, brzo potrošeni. Između ostalog, Dragoslav Avramović je smatran spasiocem, a ubrzo je postao nepoželjan“, kaže sagovornik Danasa.

Uključiti domaće stručnjake

Ljubodrag Savić ocenjuje da bi bilo loše kada bi se Srbija oslonila samo na savete stranaca koji su radili u drugačijim okolnostima. „Neophodno da u njihove timove budu uključeni i domaći stručnjaci“, smatra on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari