Ukoliko svi uhapšeni Albanci iz Preševa do 5. januara ne budu pušteni na slobodu, protesti građana Preševa biće organizovani svakodnevno, rečeno je na juče održanom protestu ispred zgrade SO Preševo. Protestna šetnja protekla je bez incidenata.
– Zahtevamo da se u oslobađanje uhapšenih uključe i predstavnici međunarodne zajednice – rečeno je na skupu.
Izveštači srpskih medija bili su uskraćeni za prevod pročitanog saopštenja, a okupljeni su odbili da razgovaraju sa novinarima beogradskih redakcija. Novinaru Danasa albanski izvori u Preševu potvrdili su da su skup organizovale porodice uhapšenih pripadnika OVK. Učesnici protesta nosili su zastave Republike Albanije, a na parolama na albanskom i engleskom jeziku bilo je ispisano: „Hoćemo slobodu na našim prostorima“, „Ratnicima OVK nije mesto u zatvoru“, „Stop pretresu“, „Stop nasilju“. Skup je trajao manje od pola sata, a prisustvovalo je više stotina građana. Protest nisu obezbeđivale policijske snage, a primećeno je bilo samo prisustvo predstavnika saobraćajne policije.
Uprkos ovom protestu juče je, pre sednice Glavnog odbora SPS, ministar policije i potpredsednik Vlade Ivica Dačićrekao da hapšenje nije upereno protiv Albanaca, većisključivo protiv ljudi koji su osumnjičeni za najteže ratne zločine. On je pozvao da se očuva mir jer je policija isključivo delovala protiv bivših pripadnika OVK za koje postoje materijalni dokazi i izjave svedoka da su počinili stravične zločine, i dodao da je policija hapsila i Srbe osumnjičene za ratne zločine i kriminal. Dačićje rekao da je akcija detaljno planirana i da je celokupan tok snimljen kamerom kako bi se izbegle mogućnosti da MUP bude optužen za eventualno kršenje ljudskih prava.
Ministar za Kosovo Goran Bogdanovićizjavio je da se ne očekuje povećanje bezbednosnih rizika za Srbe na Kosovu zbog hapšenja desetorice osumnjičenih za ratne zločine počinjene 1999. godine u Gnjilanu. „Nema nikakvih razloga za incidente koji bi bili usmereni prema Srbima i drugim nealbancima na Kosovu“, ocenio je Bogdanović. Predsednik Koordinacionog tela za jug Srbije Milan Markovićtakođe je rekao da ne očekuje značajnije pogoršanje situacije na jugu Srbije.
– Hapšenje je izvedeno u skladu sa zakonom i po nalogu tužioca za ratni zločin – ocenio je Marković. Markovićje odbacio tvrdnje da akcija ima veze sa njegovom oštrom diskusijom u parlamentu sa albanskim poslanikom Rizom Halimijem.
– Halimi i ja imamo različite stavove kako treba da funkcioniše Koordinaciono telo i da li u njemu puno učešće treba da uzmu i predstavnici Albanaca sa juga Srbije. Akcija je pripremana šest meseci i za nju je znao veoma mali broj ljudi. Jedno s drugim nema nikakve veze – rekao je Marković.
S druge strane, predsednik Opštine Bujanovac Šaip Kamberi ocenio je u izjavi za Danas da „policijska akcija u Preševu, ne doprinosi stabilnosti na terenu“.
– Akcija je sprovedena bez prisustva lokalne policije, uz upotrebu prekobrojnih snaga, prekomernu upotrebu sile, a kao posledicu imamo batinjanje građana. Sve to predstavlja vid demonstracije sile nad albanskim stanovništvom Preševske doline – tvrdi Kamberi.
– Ono što je takođe neprihvatljivo jeste činjenica da se primenjuje selektivna pravda, motivisana po etničkom principu. Ni devet godina posle ubistva dvadeset Albanaca iz Preševa i Bujanovca koji su pronađeni mrtvi na teritoriji pod kontrolom snaga bezbednosti Srbije nije pokrenut postupak kako bi se ti zločini otkrili – rekao je Kamberi za Danas.
Šestorica uhapšenih dala iskaz
Portparolka Okružnog suda u Beogradu Ivana Ramićizjavila je da su devetorica bivših pripadnika OVK osumnjičenih za ratni zločin juče nešto posle podneva izvedeni pred istražnog sudiju Veća za ratne zločine koji će posle saslušanja odrediti dalje mere. Tužilaštvo za ratne zločine podnelo je ranije zahtev za sprovođenje istrage protiv ukupno 17 bivših pripadnika Oslobodilačke vojske Kosova (OVK), osumnjičenih za zločine u Gnjilanu 1999. godine i zatražilo pritvor za privedene. Desetoro osumnjičenih uhapšeno je u petak izjutra. Devet ih je prebačeno u Beograd, u Okružni sud, a deseti je zadržan u Preševu. Saslušanje privedenih u Ministarstvu unutrašnjih poslova u Beogradu završeno je ujutro u 5 sati. „Šestorica su dala iskaz, a trojica su se branila ćutanjem“, rekao je portparol Tužilaštva Bruno Vekarić. Uhapšeni se sumnjiče da su u gnjilanskom regionu od juna do oktobra 1999. godine oteli i ubili više od 50 civila. Uhapšeni su Nazif Hasani, Ahmet Hasani, Faton Hajdari, Samet Hajdari, Ferat Hajdari, Kamber Sahiti, Aguš Memiši, Burim Gazliju i Selimon Sadiki. Fatmir Sahiti, koji je takođe uhapšen, ostao je u nadležnosti Tužilaštva u Preševu. Sedmoro osumnjičenih se nalazi u bekstvu.
Zahtev za međunarodni monitoring
– Albanske političke partije (PDD, ADP, PDP, DUD, GG, DUA, ANP) i Odbor za ljudska prava u Preševskoj dolini osudili su „akciju preduzetu bez prisustva lokalne policije u opštini Preševo“. Ove političke partije ocenjuju da su srpski bezbedonosni organi prekoračili zvanična ovlašćenja i nisu se ponašali u skladu sa profesionalnim i demokratskim normama. One smatraju da se ovom akcijom krši Amnestija koja je obuhvatila pripadnike bivše OVPMB i da se pokušava prikriti politička kriza koja je zahvatila Beograd, da se skloni pažnja javnosti od neostvarivanja preuzetih obaveza za rešavanje problema u Preševu, Bujanovcu i Medveđi, kao i da kamuflira nedostatak spremnosti za povratak hiljada raseljenih građana, navodi se u zajedničkom saopštenju osam partija i NVO.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.