– Izvršni savet Uneska dao je juče preporuku za članstvo samoproglašene kosovske države u Svetskoj organizaciji za obrazovanje, nauku i kulturu. Vest je prvi objavio šef kosovske diplomatije Hašim Tači, koji je juče bio u sedištu Uneska a na kratko i na sednici, prenose agencije. Zahtev Prištine koji je formalno podnela Albanija podržalo 27 članica Izvršnog saveta, dok je 14 bilo „protiv“ koliko je bilo i uzdržanih. Konačnu odluku o eventualnom članstvu Kosova trebalo bi da donese Generalna konferencija Uneska, čije će se zasedanje održati od 3. do 18. novembra.

– Razočarani jesmo, ali iznenađeni nismo. Ne treba gubiti energiju na žalopojke, nego nastaviti borbu. Mi ne treba da reagujemo iracionalno, jer su nam velike šanse da na Generalnoj konferenciji odluka bude odbijena. Ništa još nije gotovo – izjavio je sinoć na vanrednoj konferenciji za novinare šef srpske diplomatije Ivica Dačić.

On je najavio da će se od onih koji su podržali članstvo Kosova u Unesku „tražiti obrazloženje“ i ocenio da to „ne ide u prilog našim prijateljskim odnosima sa njima, jer je reč o srpskom identitetu na Kosovu „. I pre nego što je Izvršni savet Uneska glasao, Dačić i predsednik Srbije Tomislav Nikolić su procenjivali da će stvari biti loše po Srbiju i najavljivali da će se glavna diplomatska borba voditi na Generalnoj konferenciji Uneska.

– Naša Crkva ostaje otvoreno protiv statusa Kosova u Unesku, jer verujemo da naše svetinje neće biti bolje zaštićene bez međunarodnih garancija koje će jasno definisati njihovu buduću zaštitu. Zato će SPC i pored ovakve kosovske propagande i političkih pritisaka, svoj stav javno zastupati i u periodu pred Generalnu konferenciju, svedočiće o višegodišnjem nasilju nad pravoslavnim hrišćanskim nasleđem na KiM koje najvećim delom nije obnovljeno i leži u ruševinama, iako kosovska vlada tvrdi suprotno. Bez obzira na ishod i te sednice, naši odnosi sa kosovskim institucijama ostaće suspendovani dok Priština ne pokaže spremnost za razgovor o dugoročnoj zaštiti srpske baštine na KiM u okviru briselskog dijaloga, što će prvenstveno zavisiti od spremnosti EU i SAD da posreduju – izjavio je za Danas iguman Visokih Dečana arhimandrit Sava (Janjić).

On je najavio da će „u srpskim crkvama uskoro biti postavljeni panoi sa slikama uništenih crkava kako bi se posetioci bolje informisali o „posleratnoj realnosti“ na Kosovu“.

Kako javljaju agencije, jučerašnja rasprava u Unesku bila je zatvorena za javnost, a Kosovo je na na njoj predstavljeno bez simbola, dok je Tači imao status gosta. Predstavnici Rusije i Kube, uz podršku Indonezije, pokušali su da odlože izjašnjavanje o zahtevu za prijem, što je predsedavajući Izvršnog saveta egipatski diplomata Muhamed Sameh Amr odbio, tvrdeći da je njihova inicijativa zakasnela. Potom je predstavnik Kube zatražio pauzu, zato što je „prekršena procedura“.

„Kako god odlučili – primili lažnu državu Kosovo u Unesko ili ne – za nas će naše KiM zauvek ostati drugo ime za srpsku istoriju, kulturu, identitet, naša neraskidiva veza sa Nemanjićima, Lazarevićima, Obilićima, svim srpskim junacima i mučenicima, naš zavet, naša najveća svetinja“ – poruka je sa jučerašnjeg protesta studenata Prištinskog univerziteta sa sedištem u severnom delu Kosovske Mitrovice, kome je prisustvovalo više hiljada građana.

Protest je održan na Trgu braće Milić kod glavnog mitrovičkog mosta. Učesnici skupa su naglasili da „traže pravdu, istinu i slobodu i ono što im pripada, zbog čega mole Evropu da se ne odriče sebe“. Protiv ulaska Kosova u Unesko juče se protestovali i studenti u Beogradu i Novom Sadu, a Srbi iz centralnog dela KiM okupili su se ispred manastira Gračanica, gde su zapalili 175 sveća za porušene srpske svetinje u Pokrajini.

Glasanje

Prema rečima Ivice Dačića, „za“ predlog Albanije juče su glasali: Avganistan, Albanija, Austrija, Belize, Velika Britanija, Gabon, Gambija, Gvineja, Dominikanska Republika, El Salvador, Estonija, Italija, Kuvajt, Makedonija, Nemačka, Pakistan, Sent Kits i Nevis, SAD, Tajland, Togo, Ujedinjeni Arapski Emirati, Francuska, Holandija, Crna Gora, Češka, Čad i Švedska. „Protiv“ su bili: Argentina, Angola, Brazil, Ekvador, Etiopija, Indija, Kina, Kuba, Maroko, Meksiko, Namibija, Nigerija, Rusija i Španija. Uzdržani su bili: Alžir, Bangladeš, Egipat, Indonezija, Japan, Južna Koreja, Mauricijus, Malavi, Mozambik, Mali, Nepal, Papua Nova Gvineja, Trinidad i Tobago i Uganda. Van sale su bili Tunis, Turkmenistan i Ukrajina.

Reagovanja

Vlada Kosova se nada da će „odluka Izvršnog saveta Uneska biti potvrđena na Generalnoj konferenciji i da će od nje koristi imati svi građani“.

Šef Kancelarije za KiM Marko Đurić kaže da su „odlukom velikih i moćnih država pogaženi međunarodno pravo i pravda, ali da Srbija neće odustati od diplomatske borbe.

DSS smatra da „odluka predstavlja strašnu nepravdu prema srpskom narodu i slom srpske državne politike“, te da „srpskoj javnosti treba otvoreno reći da su najaktivnije u lobiranju u korist tzv. Kosova bile one zemlje koje predsednik Vlade, izvrćući realnost, uporno naziva prijateljima Srbije: Nemačka, Velika Britanija, SAD, Ujedinjeni Arapski Emirati“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari