Dačić: Parlamenti Balkana glavno čvorište puta ka članstvu u EU 1Foto: FoNet/ Aleksandar Barda

Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić je danas u Briselu izjavio da su parlamenti država Zapadnog Balkana „glavno čvorište“ puta ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji.

„Moramo imati stalno u vidu, a bojim se da ponekad na to svi zajedno zaboravljamo, da su upravo parlamenti glavna čvorišta našeg puta ka punopravnom članstvu. Uloga parlamenata u procesu pridruživanja je izuzetno bitna jer svi repormski projekti i procesi moraju u jednom trenutku da dobiju svoju zakonsku formu, a to je moguće samo kroz parlament, njegova tela i kroz demokratsku i transparentnu proceduru“, rekao je Dačić na sastanku predsednika parlamentata država Zapadnog Balkana sa Spoljnopolitčkim komitetom Evropskog parlamenta.

Pozvao je na uspostavljanje intenzivnije komunikacije kako se odnosi država Zapadnog Balkana i Evropskog parlamenta ne bi svodili na čekanje godišnjih izveštaja i rezolucija. Istakao je da izveštaje i rezolucije EP Srbija „uzima krajnje odgovorno“ i nastoji da ih primeni „što efikasnije moguće“.

Dačić je istakao i da se zalaže da razgovori parlamentarnih predstavnika sa komitetima EP treba da postanu „neka vrsta stalnog foruma“ kako bi se poboljšala komunikacija.
„Uveren sam da ima mnogo prostora za ubrzanje našeg procesa pridruživanja. Glavni impuls dolazi od nas samih i svesni smo da i tu možemo brže, ali prostor za veću efikasnost postoji i u okviru Evropske unije i njenog parlamenta kao jednog od najbitnijih partnera. U tom smislu smo otvoreni za još intenzivniju saradnju i za svaki vid vaše i naše podrške jer imamo isti cilj“, rekao je.

Pomenuo je i procese koji se odvijaju u Skupštini Srbije – izmena Ustavu i međupartijski dijalog uz posredstvo evroparlamentaraca.

Dačić: Pitanje glasanja dijaspore neće naći mesto u međustranačkom dijalogu

Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić izjavio je da pitanje glasanja dijaspore na predstojećim izborima u Srbiji „neće naći mesto u međustranačkom dijalogu“.

Dačić je za portal Vesti-online.com rekao da dijaspora „definitivno“ zaslužuje veće mesto na političkoj sceni u Srbiji, ali i dodao da je trenutno kasno da se pokreće takva procedura zbog izbora koji slede.

On je rekao da pitanje institucionalizovanja predstavnika dijaspore u parlamentu i njihovog uključivanja u politički život zahteva sistemsko rešenje u okviru kog kako je naveo, „treba sagledati i kompletan izborni proces“.

„S jedne strane, neophodan je koncept o mestu dijaspore u parlamentu, a sa druge je važno obezbediti uslove za korektno sprovođenje izbornog procesa u dijaspori“, rekao je Dačić.

On je naveo i da su u opticaju različite ideje koje se mogu konkretizovati kroz više modela, te ukazao da do sada predloženi modeli nisu pokazali veliko interesovanje dijaspore za glasanje, zbog čega je ukupan broj glasača ostao „na izuzetno niskom nivou“.

„Zato ova tema izlazi iz okvira aktuelnih prioriteta i odlaže se za neke naredne izbore. Iz tih razloga neće naći mesto ni u međustranačkom dijalogu“, rekao je Dačić.

On je naveo da u različitim zemljama, po tom pitanju, postoje različita iskustva koja bi „eventualno mogla“ biti primenjiva i u Srbiji.

„Razgovarao sam sa predstavnicima Bundestaga i oni su uvereni da će na njihovim izborima 15 odsto građana glasati putem pošte“, rekao je predsednik parlamenta.

On je izrazio uverenje da bi u Srbiji, u slučaju da se odobri glasanjem putem pošte, „vrlo brzo počele da kolaju glasine da je u pitanju neka prevara“.

„Evidentno je da postoji veliko nepoverenje u takav način glasanja, da ne govorim i o mogućnosti da se glasa putem interneta uz primenu elektronskih potpisa i drugih mera bezbednosti informacija“, rekao je Dačić.

Dodao je da treba raditi na izgradnji poverenja da bi takva glasačka procedura i u Srbiji funkcionisala na najbolji mogući način.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari