Vršilac dužnosti premijera Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da mu je juče, po završetku konferencije za Regionalnog programa za stambeno zbrinjavanje izbegličkih porodica, prišao američki ambasador Kajl Skot, ali da sa njim nije pričao o sastavu nove Vlade.
Na pitanje da li je njemu Skot uputio protivljenje SAD na izbor Aleksandra Vulina na mesto ministra odbrane, Dačić je novinarima rekao da to nije bila tema razgovora, nego se američki ambasador „žalio na političkog direktora Minisarstva spoljnih poslova Zorana Vujića“.
To nema veze s politikom, nego s nekim incidentima koji su se desili, objasnio je on posle susreta sa ministrom spoljnih poslova Belgije Didijeom Rejndersom.
Dačić je naglasio da sa njim niko nije razgovarao o eventualnim zamerkama na izbor Vulina na mesto ministra odbrane, ali da misli, čak i ako bude nekih zamerki, to neće imati nikakvog efekta na izbor nove Vlade Srbije.
Upitan o budućnosti koalicije sa Jedinstvenom Srbijom i njenim liderom Draganom Markovićem Palmom, koji se protivi izboru Brnabić za premijera zbog njene seksualne orijentacije, Dačić je rekao da je na toj partiji da donese odluku o tome, „svesni posledica takve odluke“.
On istakao da bi voleo da se ta saradnja nastavi, jer „zna da Palma uvažava i podržava Vučića“.
Govoreći o raspodeli resora, Dačić je konstatovao da je Socijalistička partija Srbije, na čijem je čelu, zadovoljna epilogom svih rasprava o formiranju nove Vlade, i pohvalio se kako je uspeo da od medija sačuva da detalji pregovora i kadrovska rešenja ne dođu u javnost.
Na pitanje o rusko-srpskom humanitarnom centru u Nišu i zamerkama koje se upućuju, Dačić je zapitao zašto se sada buni bivši ministar odbrane Dragan Šutanovac, kad je sporazum o tome tadašnji predsednik Srbije Boris Tadić potpisao sa ruskim ministrom Sergejem Šojguom, „i svi su bili za to“.
Dačić je podsetio da je Šutanovac vodio predstavnike ruskog ministarstva za vanredne situacije u Niš da vide i izaberu kasarnu u kojoj će biti taj centar, u kome sada „radi 10 ljudi“.
On je naglasio da je Srbija sporazume o diplomatskom statusu osoblja potpisala sa NATO, SAD i drugim organizacijama, poput Međunarodnog komietta Crvenog krsta, pa da ne vidi razlog zašto se to ne bi napravilo i sa Rusima iz humanitarnog centra.
Zašto u jednom slučaju status može, a u drugom ne može… i ako ne može, zašto ne može. Ili će da se reši status, ili će centar da se zatvori, on ne može više da ostane ovako, čardak ni na nebu ni na zemlji, konstatovao je Dačić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.