Umesto za 17. decembar najavljenog predstavljanja državne platforme o Kosovu i Metohiji šefovima poslaničkih grupa u srpskom parlamentu, predsednik Tomislav Nikolić juče je „o postignutom napretku u izradi ovog dokumenta“ obavestio, u odvojenim susretima, ambasadore Ruske Federacije, Kine i Velike Britanije u Srbiji Aleksandra Vasiljeviča Čepurina, Džang Vansjuea i Majkla Devenporta.
Iako je, kako tvrdi vladajuća većina, državni vrh na sastanku održanom u noći između nedelje i ponedeljka u dedinjskoj vili Bokeljki „postigao jedinstvo oko platforme“, rok za njeno predstavljanje u Skupštini Srbije još nije preciziran.
Na pitanje Danasa da li je platforma besmislena i nepotrebna posle briselskih susreta i dogovora premijera Ivice Daćića s prištinskim „kolegom“ Hašimom Tačijem i visokim predstavnikom EU Ketrin Ešton, u državnom vrhu nezvanično odgovaraju da se Dačić u Briselu držao okvira ovog, za sada tajnog, dokumenta, koji sadrži čitav niz poteza i koraka koje bi Beograd trebalo da učini u narednom periodu.
Milovan Drecun, predsednik Odbora za KiM Skupštine Srbije i funkcioner SNS, ranije je izjavio za naš list da se ovaj dokument odnosi „na političke pregovore Beograda i Prišine, koji tek treba da uslede i na kojima će se rešiti konačan status KiM“. Posle preksinoćnog četvorosatnog sastanka državnog vrha, o sadržaju ovog dokumenta „procurelo“ je samo da „ima perspektivu i da će ponuditi održiva rešenja“. U proteklih pola godine, koliko se govori o platformi, u javnosti se nije čulo ni ime autora ovog dokumenta, osim što je predsednik Nikolić pre nekoliko meseci rekao na televiziji da ga on piše.
Premijer Dačić je izjavio juče da je platforma „u procesu izrade“ i da će se Nikolić s njom pojaviti pred šefovima opozicionih poslaničkih grupa tokom ove nedelje. Dačić je najavio da će se o dokumentu razgovarati i s kosovskim Srbima, ali nije rekao kada.
Drecun objašnjava da je „u toku završno usaglašavanje platforme – neki tehnički detalji i rešenja, s kojima ne treba žuriti i da ona može biti gotova za dva, tri dana ili 10 dana“. On očekuje da bi platforma mogla da bude usvojena u Skupštini do Nove godine.
Iako poslanici vladajuće koalicije tvrde da se na tekstu platforme radi „brzo, ali ne i brzopleto“, opozicija smatra da taj dokument zakasneo, ako je uopšte i do sada napisan. U DSS sumnjaju da „vlada sprovodi jednu drugu platformu – plan Martija Ahtisarija“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.