Davenporta povlače iz Srbije na jesen? 1Foto: Fonet

Stručnjaci za evropske prilike očekuju da „razvod“ Britanaca od 28-članog bloka neće biti brz i lak.

U tom kontekstu, jedno od pitanja koje se nameće odnosi se na razrešavanje dužnosti predstavnika Britanije u institucijama EU.

Diplomatski izvori nezvanično za Danas komentarišu da će čak i najevroskeptičniji britanski poslanici Evropskog parlamenta najverovatnije „jedno izvesno vreme“ dolaziti na sednice EP, odnosno da neće ignorisati zasedanja, ali da je, s druge strane, „izvesno“ da će zvanični Brisel odlučiti već ove jeseni da povuče neke od svojih diplomatskih predstavnika kojima je matična država Velika Britanija, uključujući Majkla Davenporta, šefa Delegacije EU u Srbiji.

Mada Davenport ne želi da komentariše takvu mogućnost, u Briselu preovladava stav da su Britanci izgubili legitimitet da ostanu na ključnim mestima u diplomatiji Unije.

Britanac DŽonatan Hil, član Evropske komisije zadužen za finansijska pitanja, prošlog vikenda je podneo ostavku na tu funkciju, ističući da ishod britanskog referenduma o EU ne može da bude preinačen. Hil koji je predstavnik Konzervativne stranke napomenuo je da je u Brisel svojevremeno došao „sa sumnjom u Evropu“, ali da će otići „siguran da je, uprkos frustracijama, naše članstvo bilo dobro za naše mesto u svetu i dobro za ekonomiju“.

Upražnjeno mesto ovog Britanca u EK biće popunjeno, budući da je London dužan da dok ne budu poznati detalji i pravila „raskida“ sa EU pošalje u Brisel novog komesara, ali očekuje se da on u EK neće imati neku značajniji resor, naročito ne onaj koji se odnosi na finansije. Hil će, naime, na dužnosti ostati do 15. jula, a za finansijska pitanja biće zadužen Valdis Dombrovkis, potpredsednik EK.

Lideri šest država osnivača EU pozvali su Britance da što pre napuste EU, ali postoji mogućnost da će član 50 Lisabonskog ugovora, koji predstavlja mehanizam za izlazak, biti aktiviran tek u oktobru, kada novi britanski premijer stupi na funkciju, budući da je Dejvid Kameron podneo ostavku nakon bregzita. Između ostalog, pominje se da će pregovori Londona i Brisela početi oko 1. novembra, a da je krajnji rok za okončanje tog procesa 31. oktobar 2018. Takav scenario podrazumeva da će britanski poslanici Evropskog parlamenta ostati na funkcijama najduže do maja 2019, kada će biti održani izbori za novi saziv EP.

Dakle, u krajnjem slučaju, Britanija će zvanično istupiti iz EU 1. januara 2019, odnosno 46 godina otkako se pridružila tom bloku.

 

Holandija: Nastaviti reformu Unije
Kao što su holandski premijer Rute i ministar spoljnih poslova Kunders već rekli, ovo je razočaravajući rezultat. Ipak, to je volja britanskog stanovništva koja se mora poštovati. Gledaćemo kako da nastavimo i kako da radimo na reformi Evropske unije, kaže za Danas ambasador Holandije Henk Van den Dol, komentarišući rezultat britanskog referenduma. Holandski ambasador, čija država predsedava EU do 1. jula, ističe da ovaj ishod predstavlja „podsticaj da se nastavi navedena reforma i da se predano radi zarad većeg prosperiteta, više radnih mesta i bezbednosti“.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari