Posmatrači SE o izborima u Srbiji: Kampanja može biti pod uticajem pozicije Srbije u vezi sa ratom u Ukrajini 1Foto: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

„Predsednički i vanredni parlamentarni izbori u Srbiji su trenutno u ranoj fazi kampanje i postoji bojazan da će biti pod uticajem pozicije Srbije u vezi sa ratom u Ukrajini“, navodi se u saopštenju delegacije Saveta Evrope (SE) za posmatranje izbora nakon njihovog boravka u Srbiji.

Predizborna delegacija Parlamentarne skupštine Saveta Evrope (PACE) saopštila je da je posetila Beograd i ispitala stanje izbornih uslova i atmosferu u kojoj će se odvijati kampanja za predsedničke i parlamentarne izbore 3. aprila.

Glavni zaključci ove delegacije su da u Srbiji još od 2000. godine postoji praksa održavanja vanrednih tj. prevremenih parlamentarnih izbora koja negativno utiče na rad Narodne skupštine, da su pred ove izbore donete pozitivne izbore izmene ali da postoji zabrinutost da nema dovoljno vremena za primenu ovih izmena za poboljšanje izbornih uslova.

„Predizborna delegacija SE beleži da su još od 2000. godine svi osim jednih parlamentarnih izbora u Srbiji bili prevremeni. Sa ovim na umu, delegacije ističe da, iako je zakonski moguća, „kultura“ prevremenih izbora utiče na efikasnost nezavisnog funkcionisanja Narodne skupštine, bez obzira na to koje političke snage su na vlasti. Delegacija primećuje da argumentacija Vlade za predlaganje Predsedniku da raspusti Parlament, u skladu sa članom 109 Ustava nije još uvek javno dostupna“, naveli su oni.

U pogledu zakonskog okvira za predsedničke i prevremene parlamentarne izbore, značajne izmene su načinjene početkom 2022. godine, istakla je ova delegacija, dodajući da njihova efikasnost u ostvarivanju međunarodnih standarda tek treba da bude testirana.

„Ovo uključuje probleme vezane za registraciju birača, stranaka i kandidata, organizaciju glasanja, mere za nacionalne manjine i osobe sa invaliditetom, pristup medijima. Važno je naglasiti da, iako nedavne izmene primenjuju međunarodne standarde, poslednji amandmani izbornih zakona ograničavanju vreme potrebno za pripremu izbora, uključujući obuku i edukaciju birača i primena ovih zakona bi mogla biti otežana“, navodi se u saopštenju delegacije.

Predstavnici civilnog društva i medija sa kojima su razgovorali članovi delegacije, opisali su napetu političku situaciju i dominantnu poziciju vladajuće partije u javnoj sferi, na čelu sa predsednikom Republike, posebno u medijima koji su deo javnog servisa.

Domaće organizacije za posmatranje izbora obavestile su delegaciju o problemima i zastrašivanju tokom ustavnog referenduma održanog 16. januara 2022. Delegacija je, kako se navodi u saopštenju, od različitih sagovornika čula zabrinutost zbog pritiska na birače i strah od mogućih nepravilnosti na dan izbora.

Predizborna delegacija Skupštine napominje da su predsedničke i prevremene parlamentarne izborne kampanje u ranoj fazi i da bi na njih mogao uticati stav Srbije o ratu protiv Ukrajine.

Delegacija je istakla da je opšta atmosfera mirna i da svi politički takmičari mogu slobodno da vode kampanju bez ograničenja. Delegacija je upoznata i sa polarizacijom društva pred ove izbore i sve većom popularnošću ekstremističkih mišljenja, što bi moglo izazvati dodatnu napetost.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari