Šef Unmika Joahim Riker još nije doneo odluku o tome da li će produžiti mandate srpskim odbornicima i predsednicima opština u većinski srpskim opštinama na Kosovu. Riker će o tome odlučiti narednih dana. Što se tiče najavljenog formiranja privremene skupštine Kosova i Metohije, ona će biti nelegalna, jer su i lokalni izbori na Kosovu koje je organizovao Beograd nelegalni – izjavio je juče za naš list Aleksandar Ivanko, portparol Unmika.

Šef Unmika Joahim Riker još nije doneo odluku o tome da li će produžiti mandate srpskim odbornicima i predsednicima opština u većinski srpskim opštinama na Kosovu. Riker će o tome odlučiti narednih dana. Što se tiče najavljenog formiranja privremene skupštine Kosova i Metohije, ona će biti nelegalna, jer su i lokalni izbori na Kosovu koje je organizovao Beograd nelegalni – izjavio je juče za naš list Aleksandar Ivanko, portparol Unmika.
Prema pisanju prištinskih medija na albanskom jeziku, Riker je, navodno, prošlog petka predsednicima opština u Zvečanu, Zubinom Potoku, Leposaviću i Štrpcu produžio mandate na još šest meseci. List Zeri tvrdi da je šef Unmika nameravao da za predsednike imenuje srpske predstavnike izabrane na izborima koje je 11. maja organizovala Vlada Srbije, ali da je zbog protivljenja zapadnih zemalja promenio stav, što je izazvalo „žestoko protivljenje“ Andreja Dronova, šefa Kancelarije Ruske Federacije u Prištini.

Rusija i Kipar za nastavak pregovora

Njujork, Moskva, Beograd – Savet bezbednosti UN nije planirao da ove nedelje raspravlja o Kosovu. Zasad je jedino izvesno da će se ova tema pred SB UN naći 30. juna kad se podnosi redovan izveštaj Unmika – rečeno je juče našem listu u sedištu Misije SAD u UN, koja ovog meseca predsedava SB. U Prištini se spekuliše da bi SB UN mogao da o KIM raspravlja ili ove nedelje ili posle stupanja na snagu kosovskog ustava 15. juna, kao i da se od Ban Ki-Muna očekuje da o rekonfiguraciji Unmika obavesti pismima SB UN i predsednike Srbije i Kosova. Sejdiu i Tači izjavili su juče da još nisu dobili Banovo pismo, dok u Beogradu nije bilo moguće utvrdili da je predsedniku Tadiću stiglo pismo iz Njujorka. Piter Fejt izjavio je juče za KIM radio iz Čaglavice da su „prisustvo i rekonfiguracija Unmika stvar diplomatskih dogovora u Njujorku, gde su u toku konsultacije koje će u najvećoj meri odrediti datum početka rada Euleksa“. Sergej Lavrov, šef ruske diplomatije, posle razgovora s kiparskim kolegom Markosom Kiprijanuom izjavio je juče da „Rusija i Kipar smatraju da jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova nije dovelo do stabilizacije situacije u regionu i zalažu se za obnavljanje pregovora između Beograda i Prištine“. Kiprijanu smatra da rešenje za Kosovo „treba da bude postignuto u okvirima UN i uz neposredno učešće Srbije“.

Kosovski Srbi bojkotovali su poslednje kosovske parlamentarne i lokalne izbore održane 17. novembra 2007, zbog čega je Riker za šest meseci, do 18. juna 2008, produžio mandate svim srpskim odbornicima i predsednicima opština u Zubinom Potoku, Leposaviću, Zvečanu i Štrpcu, dok je u Novom Brdu mandat produžen samo odbornicima. Beograd je 11. maja organizovao lokalne izbore i na Kosovu i Metohiji i 14. juna ističe zakonski rok za formiranje 26 srpskih opština u Pokrajini. Posle formiranja Skupštine opštine Kosovska Mitrovica u severnom delu grada najavljeno je da bi 15. juna trebalo da bude konstituisana i privremena skupština KIM, kao „prelazna institucija između sadašnje Zajednice srpskih opština i naselja na KIM i buduće Skupštine KIM“.

SEJDIU: Posle 15. juna i Unmik i Euleks

– Kosovski predsednik Fatmir Sejdiu najavio je juče da će posle 15. juna na Kosovu postojati dve međunarodne misije – Unmik i Euleks. Sejdiu je, posle sastanka s premijerom Kosova Hašimom Tačijem, izjavio da će obe misije zajednički pomagati kosovskim institucijama na „očuvanju teritorijalnog integriteta i vladavine reda i zakona“. Sejdiu i Tači su razgovarali o završnim pripremama pred stupanje na snagu kosovskog ustava. Tači je zatražio da se u sredu održi vanredna sednica Skupštine Kosova, na kojoj bi se glasalo za kosovsku himnu. On je najavio da Kosovo ima ambiciozan plan da se već 2010. pridruži EU, javljaju agencije.

Piter Fejt, šef Međunarodne civilne kancelarije i specijalni predstavnik EU na Kosovu, smatra da bi „bilo žalosno da na Kosovu bude formiran još jedan set paralelnih institucija“. On smatra da „država mora da ima vlast na celoj svojoj teritoriji“, prenose agencije.
– Privremena skupština KIM biće formirana po delegatskom principu – svaka skupština opštine formirana posle srpskih lokalnih izbora na KIM delegiraće svoje predstavnike iz redova odbornika. Imaće 45 članova, od toga dva predstavnika etničkih grupa. To je naš odgovor na najavljeno stupanje na snagu kosovskog ustava – kaže za Danas Marko Jakšić, predsednik Zajednice srpskih opština i naselja na KIM i funkcioner DSS.
Upitan gde će biti mesto privremene skupštine KIM u institucionalnom sistemu Srbije, Jakšić kaže da će ona dobiti „pravni okvir kad je budu podržale vlada i skupština Srbije“. Odgovarajući na primedbe pojedinih srpskih političara sa KIM da je najavljena skupština „interes SRS-a i DSS-a“, Marko Jakšić napominje da „treba imati u vidu raspoloženje biračkog tela koje je više od 90 odsto glasova dalo SRS-u, DSS-u i SPS-u“.
– Ne znam da li formiranje privremene skupštine KIM više smeta pojedinim Srbima ili kosovskim Albancima. Rezultati izbora pokazuju da je njeno konstituisanje validno. Ljubormir Kragović iz SRS-a razgovarao je o tome i s predstavnicima DS-a i G17 plus Goran Bogdanovićem i Stojankom Petković koji čekaju odgovor iz „centrala“ u Beogradu.
– Smatramo da je bolje je da imamo naše institucije, nego da priznajemo separatističke institucije u Prištini – objašnjava Jakšić.
Prema rečima Gorana Bogdanovića, funkcionera DS-a na KIM, predstavnici demokrata neće ući u privremenu skupštinu dok se ne formira nova vlada Srbije. Bogdanović kaže za Danas da je „posao nove vlade u Beogradu da se izjasni o formiranju privremene skupštine KIM, kako bi je država Srbija priznala“. Pozivajući se na „dosadašnje loše iskustvo DS „, Bogdanović napominje da demokratama „ne trebaju nove institucije, poput Zajednice srpskih opština i Srpskog nacionalnog veća severnog KIM koje će da napadaju DS, predsednika države i ministra odbrane“. On smatra da „nema razloga da se s formiranjem privremene skupštine žuri 15. juna“, jer na „stupanje na snagu kosovskog ustava mogu da odgovore i predstavnici političkih partija, poslanici u Skupštini Srbije i organi lokalne uprave“.
Povodom spekulacija da je Riker produžio mandat srpskim odbornicima, Jakšić i Bogdanović jedinstveni su u stavu da imenovanje i mandati srpskih opštinskih odbornika „nije posao šefa Unmika“. Jakšić smatra da eventualna takva Rikerova odluka „nema pravnu snagu i ne znači ništa“, jer „on uskoro odlazi s mesta šefa Unmika i to bi bili njegovi poslednji trzaji u narednih sedam dana“. Ljubomir Kljakić, pomoćnik ministra za KIM u Vladi Srbije, očekuje da će „Unmik pre ili kasnije početi saradnju sa srpskim predstavnicima izabranim na izborima 11. maja“, prenosi Beta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari