Kakve su šanse za "veliko opoziciono okupljanje" na koje poziva Demokratska stranka? 1Foto: FoNet/Milica Vučković

Demokratska stranka pozvala je sve političke organizacije, stranke, grupe građana, građanske inicijative i pojedince da se pridruže njihovoj kampanji „Veliko okupljanje“. Prvi korak ka tom „Velikom okupljanju“ biće ujedinjenje Demokratske stranke i stranke Zajedno.

Sporazum o ujedinjenju te dve stranke biće potpisan u petak, 27. decembra u Beogradu, a njega će potpisati predsednik DS, Srđan Milivojević i kopredsednici političke stranke Zajedno Biljana Stojković i Nebojša Zelenović.

Kakve su šanse za "veliko opoziciono okupljanje" na koje poziva Demokratska stranka? 2
foto: M.M./ATAImages

Milivojević: Danas je više nego ikada potrebno jedinstvo

Srđan Milivojević, predsednik DS kaže da je njegova stranka pozvala na „veliko okupljanje“ zato što je danas, više nego ikada, potrebno jedinstvo i snaga okupljanja.

„Mi stvaramo politčku alternativu, snagu koja će pobediti u borbi za normalan život“, kaže Milivojević.

Dodaje da je na nedavno završenoj izbornoj skupštini Demokratske stranke dobio mandat na političkoj platformi koja podrazumeva omasovljenje stranke, kroz integrativne procese.

„Realizaciji plana za pravljenje snažne stranke, koja će biti alternativa nečoveštvu koje je zavladalo, pristupamo odmah. Naš cilj je da u što je moguće karaćem roku u našu stranku uključimo istaknute pojedince, grupe građana i stranke koje dele našu viziju Srbije kao normalne, uređene, evropske države. Javno smo uputili poziv na „veliko okupljanje“ i u narednom preriodu će nam se pridružiti veliki broj slobodnomislećih ljudi i kredibilnih boraca protiv zlikovačkog režima“, objašnjava Milivojević za Danas.

Prema njegovim rečima vreme je za najjači otpor Vučićevom režimu, a Demokratska stranka se u punom kapacitetu stavlja na raspolaganje građanima u borbi za normalan život.

„Pod zastavu slobode pozvani su svi“, napominje Milivojević.

Iz DS poručuju da ne postoji ni jedno od 6.158 naseljenih mesta u Srbiji, a da u njemu nema brojnih poštovalaca vrednosti koje oličava znak Demokratske stranke, kao i da je DS stranka sa svojim istorijskim nasleđem, ključna osnova za okupljanje progresivnih snaga u Srbiji koje se zalažu za demokratske vrednosti, ljudska prava i vladavinu prava.

Dodaju i da „fragmentacija opozicije u Srbiji“ otežava efikasno delovanje.

Kakve su šanse za "veliko opoziciono okupljanje" na koje poziva Demokratska stranka? 3
izborna skupština DS, autor Vesna Marković

„Okupljanje oko Demokratske stranke biće i korak ka stvaranju jedinstvene platforme koja će bolje artikulisati interese građana, podići vidljivost opozicije i povećati njenu šansu za uspeh na izborima. Ujedno će stvoriti jedinstven blok protiv autoritarne vlasti“,napominju u DS.

 

Kakve su šanse za "veliko opoziciono okupljanje" na koje poziva Demokratska stranka? 4
foto (BETAPHOTO/MILAN OBRADOVIĆ)

Zelenović: Plan je da DS za kratko vreme okupi 50. 000 aktivita

Nebojša Zelenović, kopredsednik stranke Zajedno objašnjava za Danas da je cilj okupljanja da za kratko vreme Demokratska stranka ima 50.000 aktivista u celoj zemlji.

Njihov zadatak biće da uvere građane da glasaju za program koji sve nas vodi u normalnu i slobodnu Srbiju.

„Da bismo ovo ostvarili neophodno je da pridobijemo dovoljno hrabrih, sposobnih ljudi, koji su autoriteti u svojim profesijama, da se bave politikom u DS-u, objašnjava Zelenović.

Prema njegovim rečima, plan je da budu integrisani svi politički entiteti, koji to žele, a imaju zajednički temelj.

„Plan je da sarađujemo sa svima koji veruju da građani donose dobre odluke kada mogu slobodno da glasaju. Plan je da pobedimo zajedno sa građanima i da vratimo normalan život“, ocenjuje sagovornik Danasa.

Potpisivanjem sporazuma između stranke Zajedno i DS o ujedinjenju Nebojša Zelenović se tako vraća u stranku, čiji je bio visoki funkcioner i poslanik, a koju je napustio 2013. godine, kada je pristupio novoj poslaničkoj grupi Zajedno za Srbiju .

Stranku Zajedno za Srbiju stvorila je raspadnuta frakcija Demokaratske stranke nakon izbora 2012. godine kada se Boris Tadić, nakon gubitka na predsedničkim izborima povukao sa mesta predsednika DS u korist Dragana Đilasa. Tada je ukupno šest poslanika napustilo DS i formiralo „Zajedno za Srbiju”. Njen tadašnji vođa bio je bivši ministar, Dušan Petrović. Napuštanjem DS potom su nastajale i mnoge druge stranke SSP, SDS, Narodna stranka Vuka Jeremića itd.

Kakve su šanse za "veliko opoziciono okupljanje" na koje poziva Demokratska stranka? 5
foto FoNet Milica Vučković

Vukadinović: Male su šanse za „veliko okupljanje“

Politički analitičari skeptični su povodom poziva DS na „veliko okupljanje“, koje bi trebalo da predstavlja bolje pozicioniranje te stranke na političkoj sceni.

„Mislim da šanse za tako nešto, najblaže rečeno, nisu velike“, kaže urednik Nove srpske političke misli Đorđe Vukadinović.

On podseća da je tokom prethodnih godina DS propustio suviše mnogo vozova i prilika da se ponovo pozicionira u centar opozivione političke scene.

„Poslednju priliku propustio je možda upravo u maju-junu ove godine, prilikom debate oko izlaska na ponovljene beogradske izbore. Ali, nezavisno od toga, sama ideja novog opozicionog okupljanja jeste ispravna i zdrava, baš kao što i ovo ujedinjenje DS sa strankom „Zajedno“ jeste vrlo dobar potez“, zaključuje Vukadinović.

Kakve su šanse za "veliko opoziciono okupljanje" na koje poziva Demokratska stranka? 6
Izgradnja demokratije bi trebalo da bude razlog nesusretanja zvaničnika EU sa ovdašnjim režimom – Dragomir Anđelković Foto: Z. S. M.

Anđelković: DS može da odigra pozitivu ulogu u obedinjavanju opozicije

I Dragomir Anđelković, politički analitičar smatra da DS nema više političke gabarite i organizaciono-finansijsko-medijske kapacitete koji omogućavaju da u klasičnom smislu bude centar opozicionog okupljanja.

„S druge strane ima veliku političku tradiciju koja značajnom delu opozicione javnosti dosta znači. U takvim okolnostima aktivizam i spremnost na širok opozicioni dogovor, što se sve vezuje za novog lidera DS, može da odigra krajnje pozitivu ulogu u vezi sa objedinjavanjem kako partijske tako i najšire društvene opozicije“, navodi sagovornik Danasa.

On , ipak zaključuje, da DS, koji je u stanju da prevaziđe liderske i stranačke sujete, uistinu može da bude vezivno opoziciono tkivo, koje bi funkcionalno spojilo kako veće tako i manje faktore od te partije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari