Prema saznanjima Demostata, delegacija EP će posmatrati izbore na terenu, u Srbiji,” to je sigurno”, samo još nije poznat sastav delegacije, ali je gotovo izvesno da će među posmatračima biti slovenački liberal Klemen Grošelj
Evropski parlament je odlučio da pošalje delegaciju za posmatranje izbora u Srbiji 17. decembra, saznaje Demostat nezvanično od izvora u Briselu. Kako objašnjavaju naši izvori, takva odluka je doneta nakon što je na adresu EP-a stiglo pismo zvaničnog Beograda (odlazećeg predsednika Narodne skupštine Vladimira Orlića), sa molbom da se imenuje posmatračka misija
Prema saznanjima Demostata, evroposlanici će posmatrati izbore na terenu, u Srbiji,” to je sigurno”, samo još nije poznat sastav delegacije, ali je gotovo izvesno da će među posmatračima biti slovenački liberal Klemen Grošelj. “Članovi EP i dalje imaju mogućnost da se prijave za posmatračku misiju”, preciziraju naši sagovornici. Očekuje se da posmatrači iz EP budu deo misije OEBS-a za posmatranje izbora (ODIHR).
Podsetimo, Demostat je prvi pisao, još početkom oktobra da je Evropski palament spreman da pošalje delegaciju za posmatranje izbora koji će biti održani na različitim nivoima u našoj zemlji 17. decembra.
Kako nam je tada rečeno u EP, “ovoga puta” neće biti organizovan međustranački dijalog o unapređenju izbornih uslova u Srbiji , uz posredovanje EP (što se, zaista, nije desilo), ali je EP spreman da pošalje posmatračku misiju, „koja bi nadgledala izborni dan u Srbiji“ 17. decembra.
Objašnjeno nam je, takođe, da posmatrači iz EP mogu da budu poslati samo ukoliko zvanični Beograd pošalje zvanično pismo sa molbom Evropskom parlamentu da imenuje misiju koja bi posmatrala izbore, na terenu, odnosno na biralištima u Srbiji.
Evropski parlament je prošle godine prvi put imao delegaciju koja je posmatrala izbore u našoj državi (održane 3. aprila), koja je bila deo misije OEBS-a.
Posmatrače iz EP predvodio je Tajs Reten, holandski poslanik iz redova socijaldemokrata, i oni su u Srbiji boravili od 1. do 4. aprila. Članovi Delegaciji bili su i izvestilac za Srbiju Vladimir Bilčik, poslanik Evropske narodne partije, već pomenuti Klemen Grošelj, poslanik Evropskih konzervativaca i reformista iz Rumunije Kristijan Terhes, te slovenački poslanik grupe “Identitet i demokratija” Ivan David…
U Retenovom saopštenju, izdatom nakon izbora u Srbiji, ocenjeno je da je glavni uspeh bio učešće opozicije, koja je dve godine ranije bojkotovala parlamentarne izbore, ali da su Srpska napredna stranka i njeni saveznici vršili pritisak na birače i zloupotrebljavali medije.
Reten je tada izjavio i da su izbori pokazali da glasanje na tri nivoa (predsednički, parlamentarni i lokalni u pojedinim opštinama) ne bi trebalo da bude “normalna praksa u krhkim demokratijama”, jer su loši izborni uslovi osnova za zloupotrebe.
Dugoročni i kratkoročni posmatrači OEBS-a
Predstojeće izbore u Srbiji nadgledaće 30 dugoročnih posmatrača (koji će nadzirati ceo izborni proces), kao i 250 kratkoročnih, izjavio je prošle sedmice šef misije Kancelarije OEBS za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) za posmatranje izbora Albert Džonson.
Kako je preneo RTS, Džonson je rekao da će u timu biti i medijski, politički i izborni analitičari, a da će kratkoročni posmatrači na dan glasanja imati zadatak da “sistematski posmatraju kako se glasa, broje glasovi i kako protiče glasanje na biračkim mestima u Srbiji”.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.