Poslanici devet opozicionih grupa u Skupštini Srbije podneli su danas žalbu Ustavnom sudu zbog odluke predsednice parlamenta Ane Brnabić da na dnevni red poslednje sednice ne stavi njihov zahtev za glasanje o poverenju Vladi.
Ustavnu žalbu su podneli psoalnici Stranke slobode i pravde (SSP), Narodnog pokreta Srbije (NPS), Zeleno-levog fronta, Demokratske stranke, stranke Srbija Centar (SRCE), Pokreta slobodnih građana, Novog lica Srbije, Stranke demokratske akcije (SDA) Sandžaka i Patrije za demokratsko delovanje.
Potpredsednica SSP Marinika Tepić kazala je da za te opozicione poslaničke grupe Ana Brnabić nije predsednica parlamenta od kada je odbila da na dnevni red sednice održane 25. novembra stavi njihov zahtev za glasanje o poverenju kabineta Miloša Vučevića zbog nesreće na rekonstruisanoj železničkoj stanici u Novom Sadu u kojoj je 15 osoba poginulo a dve su teško povređene 1. novembra.
„Za nas ona više nije predsednica Narodne skupštine jer je prekršila Ustav, zakone, Poslovnik i to uz laži i manipulacije, odbijajući zahtev ovih opozicionih poslaničkih grupa da na dnevni red poslednje sednice stavi glasanje o poverenju Vladi. Ona je bila dužna da uredno podnet zahtev stavi na dnevni red sednice a onda je kršenje Ustava i zakona proglasila pobedom, sramnu sednicu je proglasila pobedom“, rekla je Tepić na konferenciji za novinare u Skupštini Srbije.
Ocenila je da se predsednica parlamenta „pravi gluva, nema i slepa“ a da je vladajuća većina „kukavički pobegla“ od rasprave o poverenju Vladi jer , po njenim rečima, znaju da su krivci za zločin u Novom Sadu.
„Pravi se kao da se ništa nije dogodilo, kao da ne čuje apele i molbe studenata, grašana, roditelja, svih univerziteta. Čekali smo 30 dana da joj neko mudriji kaže da je pogrešila, mogla je da se izvini građanima i da ispravi tu grešku a ona je nastavila da širi mržnju, da proglašava opoziciju izdajnicima“, kazala je potpredsednica SSP.
Profesor na Pravnom fakultetu u Beogradu Tanasije Marinković ocenio je da skupštinska zasedanja od 25. i 27. novembra predstavljaju „najnižu tačku u istoriji parlamentarizma u Srbiji“.
„Budžet je donet bez minuta rasprave zbog samovolje predsednice Narodne skupštine. Ona je bez valjanog razloga odbila da na dnevni red sednice stavi zahtev za glasanje o poverenju Vladi koga može podneti najmanje 60 poslanika“, naveo je Marinković.
Ocenio je da se sa ustavno-pravnog stanoviša, takvo postupanje predsednice parlamenta može okarakterisati kao veleizdaja i napad na ustavno uređenje.
„Odbijanjem da tu inicijativu stavi na dnevni red, ona je povredila ;parlamentarni sistem, odnosno pravo poslanika da predstavljaju građane kao i pravo na slobodu izražavanja kao jedno od najvažnijih demokratskih sloboda. Ona je ometala vršenje poslaničke funkcije i otuđila vlast od građana Srbije“, rekao je Marinković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.