Predsednik Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas saopštio je danas da je zvanični dug Srbije u ovom trenutku 27 milijardi evra, ali da vlast planira da u narednih pet godina realizuju kapitalne projekte od 23,5 milijarde evra.
On je, reagujući na izjavu agenciji Beta profesora Fakulteta za ekonomiju, finansije i administraciju (FEFA) u Beogradu Gorana Radosavljevića da je javni dug sredinom oktobra bio oko 27 milijardi evra, upitao „na osnovu čega bilo ko može da pomisli da će se Srbija zadužiti manje od 23,5 milijardi evra, odnosno da javni dug neće preći 50 milijardi evra“.
Đilas je podsetio da je pre nekoliko dana upozorio da će, kada se iznosu sadašnjeg javnog duga dodaju svi krediti po ugovorima koje je Srbija već potpisala, kao i najave projekata koje su javno izneli najviši državni funkcioneri, taj dug biti 50,4 milijarde.
„Tada sam, baš kao i Radosavljević, rekao da se u dug računa ne vrednost projekata i potpisanih ugovora, već iznosi koji su u tom trenutku povučeni, ali i da svi projekti vredni 23,4 milijarde treba da budu završeni u narednih pet godina. Shodno tome sva ta sredstva će u tom periodu biti i povučena“, naveo je Đilas.
Dodao je da je netačna tvrdnja Radosavljevića da se „podrazumeva da će neke obaveze u međuvremenu biti otplaćene, te svakako javni dug u budućnosti neće biti jednak prostom zbiru sadašnjeg i ugovorenih budućih zaduživanja“.
Da bi Srbija vratila deo sadašnjih dugovanja, neophodno je, kako je naveo Đilas, da postoji suficit u budžetu i da se taj suficit troši na otplatu duga.
„To naravno nije, niti će biti slučaj. Srbija dospele rate kredita plaća tako što uzima nove kredite i to će i dalje biti praksa. Da je to tačno govore i budžeti za 2019. i 2020. godinu“, saopštio je lider SSP.
Dodao je da je u 2019. država zadužena za 635 milijardi dinara dok je za otplatu dugova potrošeno 612,1 milijarda, tako da je razlika bila 22,9 milijardi dinara, odnosno 194 miliona evra.
U 2020. godini, koja je opterećena krizom zbog korona virusa, kako je naveo Đilas, za nova zaduženja planirano je 886 milijardi dinara, dok je za otplatu dugova predviđeno 505 milijardi, pa je razlika 381 milijarda dinara, odnosno 3,23 milijarde evra.
„Aposlutno je netačna tvrdnja Radoavljevića da je računica po kojoj će dug uskoro biti 50,4 miliajrde slična računici na osnovu koje je SNS tvrdila da je dug Beograda 2013. godine bio veći od jedne milijarde, iako je Ministarstvo finansija zvanično potvrdilo da je dug 450 miliona evra“, naveo je Đilas.
Dodao je da je tačno to što je Radosavljević naveo da je SNS, suprotno zvaničnoj metodologiji računala kamate i obaveze vezane za otplatu kredita, kao što je tačno da su u 1,2 milijarde, koliko i danas tvrde da je bio dug Beograda, uračunali i razne postojeće i nepostojeće obaveza kako grada tako i gradskih preduzeća.
Đilas je saopštio i da je tačno da su Ministarstvo finansija i Fiskalni savet naveli da je dug Beograda na dan kada je on smenjen sa mesta gradonačelnika iznosio oko 400 miliona evra.
„Nikada se ne bih služio netačnom metodologijom koju je primenio SNS. Zato sam u svom izlaganju jasno rekao da u iznos od 50,4 milijarde nisu uračunate kamate i ostali troškovi, jer bi u tom slučaju ukupan iznos premašio 75 milijardi i da naravno neću koristiti taj netačan obračun duga iako to i dan danas rade funkcioneri SNS“, naveo je Đilas.
On je istakao da su njegove tvrdnje istinite jasno pokazuje podatak da je u periodu 2013.-2020. država realizovala kapitalne projekte vredne 5,3 milijardi evra, a dodatno se zadužila skoro dva i po puta toliko, 12 milijardi evra.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.