"Dodik neće snositi ozbiljne posledice" 1Foto: BN

Milorad Dodik mora da održi referendum o Danu Republike Srpske, jer bi u suprotnom izgubio status prvog Srbina u Republici Srpskoj, kaže Goran Kovačević za BN televiziju.

Profesor Goran Kovačević, docent na sarajevskom Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije, ne veruje da će Dodik snositi ozbiljne posledice zbog referenduma, jer su mu u njegovoj pripremi indirektno, svojim izjavama i odlukama, pomagali i lideri SDA i HDZ-a BiH – Bakir Izetbegović i Dragan Čović.

U intervjuu za BN televiziju objašnjava da je glavni inicijator referenduma predsednik Republike Srpske i SNSD-a Milorad Dodik slao poruke prema Zapadu, da je to tek anketiranje građana, ali da nije smeo odustati od održavanja referenduma.

„Dodik mora da održi ovaj referendum. Bez referenduma gubi status prvog Srbina u Republici Srpskoj. Održavanjem referenduma pokušava da se spase opasnije situacije, a to je mogućnost da se državne institucije uključe u istragu navoda da je počinio određena krivična djela, gde mu se na teret stavljaju milionski iznosi. Referendum je samo njegov lični interes, ne interes srpskog naroda u Republici Srpskoj i BiH“, kaže Kovačević.

Najava referenduma praćena je zapaljivom retorikom, a atmosfera dovedena do usijanja zajedničkim vežbama specijalne policije na obe strane. I opozicionom Savezu za promene je u startu bilo jasno da Dodik referendum održava zbog izbora, ali nisu imali kuda, jer su se našli u političkoj šah-mat poziciji.

„Dodik je napravio vrlo zanimljivu političku situaciju gde je opozicija, odnosno Savez za promene, blokiran na svakom nivou. Bilo kakva akcija protiv njegovih, očigledno neustavnih poteza, jer imamo stav BiH i odluku Ustavnog suda koja kaže da su ti potezi nezakoniti, smatrala bi se antisrpskim potezom. To bi, generalno, toj političkoj opciji značilo gubljenje glasova“, objašnjava Kovačević za BN televiziju.

On navodi da nije bilo prećutne podrške iz Federacije i da Čović i Izetbegović nisu potpisali mehanizam koordinacije i pomogli da novac MMF-a stigne u BiH, mi ne bismo imali referendum, nego pad vlasti na čelu sa Miloradom Dodikom. „Izetbegović i Čović to nisu dozvolili, pa su potpisali sporazum sa MMF-om da bi tranša došla i da bi se obezbedile pare da se održi referendum“, kategoričan je Kovačević.

Strah od odgovornosti pred zakonom, zbog istraga u vezi sa korupcijom i kriminalom, zajednički je trojici ključnih političkih lidera u BiH, a Dodiku posebno. To vešto prikrivaju predizbornim haosom, na koji su građani navikli, ali je, kaže Kovačević, predizborna kampanja krinka za puno opasnije procese koji su se zakotrljali u BiH i Republici Srpskoj.

„Ne sme se zanemariti činjenica da se ovom trojcu Dodik – Izetbegović – Čović stavljaju na teret velike kriminalne aktivnosti u kojima su nestale milijarde konvertibilnih maraka i ako ti ljudi stvarno raspolažu tim novcem, njima nije problem poslati narod sa sve tri strane u rat. Tako bismo došli u onu situaciju da za predratni kriminal nikad niko nije osuđen, samo za ratni i poratni. Dakle, broj žrtava je nebitan u odnosu na mogućnost odlaska u zatvor osobe koja ima milijarde“, zaključuje profesor Kovačević.

On veruje da Dodik neće snositi posledice nakon referenduma jer, kako kaže, u BiH niko nikad ni za šta nije odgovarao. Brinu ga posledice, jer nije siguran da će politički lideri moći olako da amortizuju krizu koju je referendum proizveo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari