Haris Silajdžić, član predsedništva Bosne i Hercegovine, najavio je da će se povući iz vlasti i iz političkog života, ukoliko državna imovina BiH bude uknjižena na entitete. „Silajdžiću srećan put“, uzvraća premijer Republike Srpske Milorad Dodik i dodaje da BiH nema svoju imovinu, već da ona pripada entitetima, što je navedeno i u Dejtonskom mirovnom sporazumu.

Visoki predstavnik međunarodne zajednice Valentin Incko krajem prošle godine objavio je da je OHR-ov tim za popis državne imovine popisao ukupno 1.000 jedinica, od kojih je 979 u BiH, a 21 u sedam država izvan BiH. Prilikom predstavljanja rezultata popisa državne imovine, Incko je poručio da se OHR neće uplitati u njenu raspodelu, što je razočaralo federalne zvaničnike koji su već računali na pomoć predstavnika međunarodne zajednice.

Haris Silajdžić, član predsedništva BIH, smatra da bi knjiženje imovine na entitete bio bi „najozbiljniji udar na BiH“. Prema njegovim rečima, potenciranje problema državne imovine je „nesuvislo, nelogično i nepotrebno jer se ona koristi bez ikakvih problema“. On je ocenio i da je Zakon o referendumu Republike Srpske „pokušaj da se stvore zakonske pretpostavke za razbijanje BiH, jer zakon ostavlja mogućnost postavljanja referendumskog pitanja koje nije pod ingerencijom entiteta, već BiH“.

„Radi se o pretpostavkama koje se taktički planiraju“, rekao je Silajdžić.

Premijer Republike Srpske Milorad Dodik navodi za Danas da BiH nije imala svoju imovinu. „Bosna i Hercegovina nastala je Dejtonskim mirovnim sporazumom koji kaže da imovina zatečena na području entiteta pripada samim entitetima. Ovaj stav neće biti promenjen“, pojašnjava Dodik.

Dodik napominje da je pitanje imovine veštački nametnuo još Pedi Ešdaun. „Nepotrebno je bilo i nametanje zakona Pedija Ešdauna, a čak je i on priznao legitimitet imovine na prostoru RS time što je zabranio raspolaganje njenom imovinom dok se to pitanje ne reši“, ističe Dodik i dodaje da vlasti u RS još izučavaju popis imovine koji je napravio OHR, da imaju jasnu poziciju o tom pitanju i da će predložiti neka rešenja.

Prema Dodikovim rečima, politički predstavnici Bošnjaka počeli su da prave opstrukcije o pitanju imovine jer je jedino ono preostalo do zatvaranja OHR-a, što oni ne žele. Republika Srpska nema ništa protiv da BiH dobije imovinu neophodnu za funkcionisanje institucija na državnom nivou, ali se, to je nesporno, neće odreći onoga što je njeno.

Komentarišući Silajdžićeve tvrdnje da je donošenje Zakona o referendumu u Republici Srpskoj put ka razbijanju BIH, Dodik kaže da je Haris Silajdžić šampion u rasparčavanju država.

„Što se Zakona o referendumu tiče, on je usaglašen sa Dejtonskim sporazumom. Mi smo vodili računa da taj zakon odgovara Ustavu RS“, napominje Dodik i dodaje da su nepotrebne bilo kakve pretnje ili upozorenja RS u vezi s tim zakonom. On ponavlja da namera RS nije secesija, već očuvanje BiH.

 

Naneta šteta

– Kao član predsedništva SFRJ Silajdžić je prednjačio u razbijanju te države, što i sada čini sa BIH. Dovoljno je štete naneo, tako da bi sada i mogao da ode iz politike – rekao je Dodik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari