Dodikov referendum biće kritikovan u Izveštaju EK 1Foto: Nenad Đorđević/FoNet

Odluka predsednika Republike Srpske Milorada Dodika da organizuje referendum o Danu državnosti RS bez sumnje će biti oštro kritikovana u predstojećem godišnjem izveštaju Evropske komisije o napretku BiH na evropskom putu

Ali inicijativa hrvatske predstavnice u Evropskom parlamentu Dubravke Šuice o donošenju posebne rezolucije EP kojom bi se osudila Dodikova politika verovatno neće biti uspešna, tvrde za Danas izvori bliski Briselu. Naši sagovornici ističu da „ne postoji potreba za usvajanjem navedene rezolucije, budući da će Dodikov nedavni referendum biti pomenut i u godišnjem izveštaju izvestioca za BiH u EP, kao i Izveštaju EK“.

Odgovarajući na to kako iz perspektive Brisela vidi postizborno vreme u BiH Šuica, inače poslanica Evropske narodne partije u EP, najavila je u razgovoru za sarajevski Avaz da posebna grupa evropskih parlamentaraca za kraj oktobra sprema rezoluciju „kojom se svakako želi osuditi Dodikova politika u BiH“.

„Dubravka Šuica želi da se što bolje pozicionira u Evropskom parlamentu, jer u klupama EP-a ubuduće neće sedeti dosadašnji predstavnici HDZ-a, Andrej Plenković i Davor Ivo Štir, novi premijer i šef diplomatije Hrvatske. Stoga, Šuica želi da postane što vidljivija u EP-u i predlaže rezoluciju o Dodiku, ali njena inicijativa je, suštinski, nepotrebna“, konstatuju izvori Danasa.

Naši sagovornici takođe očekuju da će hrvatski poslanici u EP „po svoj prilici“ nastaviti da „sa velikom pažnjom situaciju i u BiH i u Srbiji“. U tom kontekstu, oni podsećaju da su Hrvati i do sada upućivali veliki broj amandmana na nacrte godišnjih izveštaja EP o Srbiji. „Predstavnici Zagreba su u poziciji da uslovljavaju Beograd na evropskom putu, iako su se svojevremeno ljutili što je Hrvatsku u procesu evropske integracije uslovljavala Slovenija. Ipak, to ne znači da će svi njihovi zahtevi biti uvažavani u Briselu, budući da su i dosad odbacivani neki amandmani hrvatskih poslanika u EP koji su se odnosili na Srbiju“, ukazuju nezvanično diplomate.

Dubravka Šuica izjavila je da je referendum u RS pokazao „kako je u BiH, zbog takvih i sličnih političkih zloupotreba, došao trenutak da se pokrene proces promena Dejtonskog sporazuma, i to bez odgađanja“. „Referendum je bio nelegalan, pravno suvišan, ali politički zapaljiv. Međunarodna zajednica definitivno je sada na potezu. Prema mom mišljenju, međunarodna zajednica sada mora pokrenuti razgovore o postdejtonskom uređenju BiH kako bi spriječila daljnju eskalaciju političke situacije u zemlji“, smatra ona.

Upitana šta će službeni Brisel učiniti ako u Vašingtonu, ipak, za sada izostanu sankcije Dodiku, Šuica je istakla da bi „svako razilaženje bilo pogubno“. „Sankcije nisu same sebi svrha, nego bi trebalo da imaju određeni učinak. U ovom slučaju željeni učinak je stabilnost BiH. Smatram da će se s postojećim ustavnim uređenjem kriza produbljivati. Hrvatska je spremna da bude aktivan deo koordinisanih nastojanja međunarodne zajednice da se pokrene razgovor o reformi Dejtona“, rekla je hrvatska poslanica za Avaz.

Potvrđeno pisanje Danasa

Kako je Danas prvi nedavno objavio, godišnji izveštaji EK o napretku država ka članstvu u EU, uključujući Srbiju, biće objavljeni 9. novembra, uprkos ranijim najavama iz Brisela da će se to dogoditi krajem oktobra. Naša saznanja potvrđena su objavljivanjem saopštenja Dubravke Šuice u kojem se navodi da će „godišnje izvješće Europske komisije o napretku BiH biti objavljeno 9. studenog“, kao i izjavom šefa Delegacije EU u Srbiji Majkla Davenporta, koji je ove sedmice rekao da se izveštaji očekuju narednog meseca. Sagovornici Danasa iz Brisela su, podsetimo, rekli da se razlog za odlaganje obelodanjivanja tih dokumenata odnosi na Tursku, baš kao što je bio slučaj i prošle godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari