Dojče vele: Šta je presudilo na izborima u Nišu? 1Dragoslav Pavlović: foto (BETAPHOTO/SAŠA ĐORĐEVIĆ)

Pobedu je u izbornoj noći prvo objavila niška opozicija. A ubrzo potom i vladajuća koalicija. Podaci Gradske i Republičke izborne komisije, CeSID-a, Crte i IPSOS-a izazvali su euforiju među opoziciono nastrojenim Nišlijama kada se pokazalo da oni koji do sada nisu bili na vlasti imaju zajedno jedan mandat više.

Na društvenim mrežama nizali su se postovi „Divno je danas biti Nišlija“. Na ulici široki osmesi. A onda tajac. Gradska izborna komisija pronašla je još jedno mesto u skupštini Niša za koaliciju Srpske napredne stranke (SNS), a kako je i manjinska Ruska stranka osvojila jedan mandat, pao je i novi dogovor za ostanak na vlasti.

„Ja pripadam nacionalnoj opciji, bio sam srpski radikal, i naravno, za mene nema dilema“, rekao je medijima predstavnik „Ruske stranka – Rusija i Niš u srcu“ Tihomir Perić:

„U prethodnoj kampanji sam govorio da mogu sa svima da razgovaram, ali kada me je pozvao – ja se nadam budući gradonačelnik (Dragoslav Pavlović, kandidat za gradonačelnika ispred SNS, prim.aut) – tražio je podršku, a ja sam rekao: Ako ti budeš gradonačelnik, imaš moju podršku sigurno.“

Tako je koalicija oko SNS-a dobila presudni, 31. mandat, i po drugi put proglasila pobedu i formiranje vlasti u Nišu, ovaj put uz trubače.

Sve u svemu, prema izveštaju Gradske izborne komisije, lista koalicije oko SNS-a osvojila je 30 mandata, grupa građana „dr Dragan Milić“ 16, koalicija „Biramo Niš“ deset, a po dva mandata osvojili su „Kreni-promeni“ i „Ujedinjeni – Nada za Niš“. Jedan mandat pripao je Ruskoj stranci. Izlaznost na lokalnim izborima u Nišu bila je 49,13 odsto.

Jedan mandat menja sve

Ipak, glavnu gradsku opštinu, Medijanu, preuzeće opozicija. S tim saznanjem Nišlije su dočekale drugu noć nakon izbora. I sa obećanjem opozicije da će koristiti sva pravna sredstva da se dokaže da je novu situaciju kreirala krađa glasova, a da onog jednog mandata SNS-a nikad nije ni bilo.

„Gradska izborna komisija donela je odluku koja je značajno promenila prvobitne rezultate lokalnih izbora u Nišu. Očigledno je da su sve odluke GIK-a instruisane od strane SNS-a, što ukazuje na namernu manipulaciju izbornim procesom“, rekao je u ime cele niške opozicije Đorđe Stanković iz koalicije Biramo Niš.

„Imamo situaciju da su rezultati s devet biračkih mesta naknadno ubačeni bez prisustva predsednika biračkih odbora, kako nalaže zakon. To je drastično uticalo na konačne rezultate. Zahtevali smo uvid u kompletan birački materijal kako bismo mogli da proverimo sve navedene regularnosti i ustanovimo tačne podatke“, rekao je Stanković i dodao da će koristiti sva pravna sredstva za odbranu glasova Nišlija. Prema njegovim rečima, pravni tim opozicije ima dokaze o nepravilnostima koje su se desile tokom izbornog procesa, što će predočiti nadležnim organima.

Tri ključna faktora za opozicioni Niš

Profesor s Fakulteta političkih nauka Miloš Bešić za DW kaže da nije neobično da GIK radi u korist vladajuće stranke, ali da će se u takvim situacijama kao što je u Nišu, „sasvim izvesno ići ponovo prebrojavanje glasova“. A razloge za to što je Niš jedini grad u Srbiji gde je opozicija pomerila stvari s mrtve tačke, profesor Bešić pronalazi u tri faktora.

„Prvi, ključni faktor, zove se dr Milić, to je jasno kao dan“, kaže. „U situaciji kada građani imaju snažan animozitet prema partijama generalno, a posebno opozicioni glasači prema opozicionim partijama, vi ste u Nišu imali jedinstvenu ponudu lokalnog lidera koji nema partijsku matricu, a koji u tom gradu, kao pojedinac i ličnost, ima veliki integritet i ugled. On je očito uspeo da mobiliše glasače sa svih strana i na jednoj kampanji koja nije trajala duže od mesec, možda mesec i po dana, bez sredstava, bez organizacije, bez ičega, na lični integritet dobije veliki broj glasova. To je jedan faktor, ali nije i jedini.“

Drugo je, navodi Bešić, veoma loša infrastrukutra SNS-a. On pominje da postoje dve frakcije u okviru te partije koje su, kako kaže, bile u otvorenom ratu. „Pisali su krivične prijave jedni protiv drugih, tu su bile i optužbe za korupciju jedni protiv drugih, a ona odlična organizacija koju Srpska napredna stranka ima, u Nišu nije bila slučaj. Imali ste i gradonačelnicu Niša koja ne uživa ugled čak ni među Naprednjacima i glasačima SNS, i koja nije uživala ugled među Nišlijama.“

Treći važan faktor koji navodi prof. Bešić jeste narativ SNS o napretku, razvoju, izgradnji i fabrikama. To je, kaže, najmanje dalo efekta u Nišu, koji tradicionalno ima znatno više ekonomskih problema nego Beograd, Novi Sad i druge sredine. Zato loša finansijska situacija, koja se nije menjala godinama, nije mogla da opravda priče o razvoju, smatra profesor Bešić.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari