Dolazak Kristofera Hila za deset dana promenio režimsku politiku i medije: Goran Ješić o izveštaju Stejt departmenta 1Foto: N1

„Ne znam šta je novo u ovom izveštaju osim da se politika Sjedinjenih Američkih Država jasnije i operativnije definisala prema svim društveno političkim okolnostima u Srbiji dolaskom novog ambasadora, Kristofera Hila.“

Ovo za Danas kaže Goran Ješić, funkcioner Demokratske stranke, komentarišući saopštenje američkog ministarstva spoljnih poslova da su u Srbiji uočena ograničenja slobode izražavanja i medija, politički pritisak na pravosuđe kao i brojna dela ozbiljne korupcije u vlasti.

Stejt department je u izveštaju o globalnom stanju ljudskih prava za 2021. godinu u delu o Srbiji, pomenuo „ozbiljna ograničenja slobode izražavanja i medija, uključujući nasilje, pretnje i bezrazložna hapšenja i krivično gonjenje novinara, kao i brojna dela ozbiljne korupcije u vlasti“.

– Za deset dana ima više poboljšanja izveštaja nego u poslednjih nekoliko godina. Promena iz proruske ka proevropskoj politici po tabloidima i televizijama pod kontrolom, javno branjenje nezavisnih novinara u noći izbora, otvoren dijalog i komunikacija između vlasti i opozicije… – zaključuje u ironičnom tonu Goran Ješić.

Dolazak Kristofera Hila za deset dana promenio režimsku politiku i medije: Goran Ješić o izveštaju Stejt departmenta 2
foto EPA-EFE/YONHAP SOUTH KOREA OUT

Stejt department se osvrnuo na ocenu izveštaja nevladine organizacije Fridom haus (Freedom House) u kojem je Srbija označena kao hibridni režim i zemlja u koje je stanje osnovnih sloboda i demokratskih institucija nastavilo da se pogoršava – bez znakova poboljšanja.

Američko ministarstvo je pomenulo i izveštaj međunarodne organizacije Reporteri bez granica (RSF) iz 2021. prema kojem je Srbija zemlja slabih institucija i ujedno plen lažnih vesti koje šire tabloidi uz podršku vlasti.

„Tabloidi su nastavili da budu popularan i moćan kanal dezinformacija. Brojne njihove mete bili su lideri opozicionih partija, građanski aktivisti i nezavisni novinari“, navodi se u izveštaju Stejt departmenta i dodaje da nije bilo „delotvornog kažnjavanja“ za neprofesionalno novinarstvo.

Navodi se da je politički pritisak na pravosudje i dalje zabrinjavajući i ukazuje na izveštaje o pritisku vlade na ličnosti koje su kritikovale pravosuđe.

„Zvaničnici vlasti i poslanici nastavili su javno da komentarišu istrage koje su u toku, sudske postupke ili rad pojedinih sudija i tužilaca“, navodi se u izveštaju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari