Predsednik Odbora Skupštine Srbije za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun ocenio je danas da je kod dela poslanika Srpske liste koji su se vratili u kosovsku skupštinu bez dogovora sa Vladom Srbije, prevagnula „politička nezrelost“.
„Mislim da je prevagnula politička nezrelost kod dela poslanika i verovatno lični interesi, ali da je u tome najviše učestvovala Priština, odnosno Albanci, i možda pripadnici nekih takozvanih diplomatskih misija na Kosovu i Metohiji da dođe do neke vrste razdora među poslanicima“, rekao je Drecun za RTS. On smatra da nema objektivnih razloga da bilo koji srpski poslanik deluje izdvojeno i izvan tima koji, ocenio je, veoma dobro funkcioniše jer su interesi srpskog naroda jedinstveni.
„Kako je moguće da, ako je interes srpskog naroda da ne dozvoli institucijama u Prištini, gde Albanci imaju većinu, da donose jednostrane odluke, koje su štetne po interese srpskog naroda, bilo koji poslanik kaže ne – interes će biti da ja učestvujem u tim institucijama, i da se direktno suprotstavi interesima sopstvenog naroda?“, upitao je Drecun. On je, povodom jučerašnjeg razgovora premijera Aleksandra Vučića sa političkim predstavnicima Srba sa Kosova i Metohije, istakao da je Kancelarija Vlade jedina nadležna za obavljanje konkretnih poslova, vođenje politike koju srpska vlada ima prema Koosovu i Metohiji i da bude „kopča i koordinator“ između Vlade Srbije i državnih institucija Srbije sa srpskim narodom i njegovim predstavnicima na Kosova.
„Ne može se izvan toga delovati ako bilo ko od srpskih predstavnika želi da učestvuje u tom jedinstvenom formatu koji je definisala Vlada Srbije zajedno sa srpskim narodom na Kosovu i Metohiji“, poručio je Drecun. Deo poslanika sa Srpske liste je na svoju ruku, bez konsultacija sa Vladom Srbije, prekinuo bojkot kosovskih institucija i vratio se u pokrajinsku skupštinu, čime je praktično potvrdio da se slaže sa smenom ministra administracije i lokalne samouprave Ljubomira Marića, umesto kojeg je kosovski premijer Isa Mustafa, uz njihovu saglasnost, postavio Mirjanu Jevtić iz Pokreta socijalista.
Ukoliko Priština sama ne formira Zajednicu srpskih opština (ZSO) na Kosovu i Metohiji, srpski narod ima pun legitimitet i legalitet da to uradi, ocenio je Drecun.
„Ne može se više odugovlačiti jer Priština stalno nalazi neke izgovore, stalno skreće pažnju na druge teme, stalno izmišlja neke incidentne političke situacije, i stalno se pravda takozvanim paralelnim strukturama, te takozvanim Ustavnim sudom na Kosovu i Metohiji“, poručio je Drecun.
Komentarišući to što je prošlo skoro tri godine od potpisivanja Briselskog sporazuma, a ZSO nije formirana, Drecun je ocenio da Priština očigledno želi iz tog sporazuma da uzme za sebe samo ono što joj odgovara. On je, međutim, podsetio da je „temeljni stub“ Briselskog sporazuma ZSO, koja, kako je rekao, treba da bude „format, mehanizam i institucija, koja će omogućiti srpskom narodu ravnopravnost“ i sprečiti donošenje odluka koje su štetne po srpske interese.
Priština stvara situaciju u kojoj će srpski narod biti prinuрen da sam formira ZSO.
„To treba uraditi. Ako Priština to neće da uradi, srpski narod ima pun legitimitet i legalitet na osnovu dogovora u Briselu da formira ZSO. Ako Priština nastavi sa opstrukcijama, onda ćemo biti sve bliže takvoj situaciji“, poručio je Drecun.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.