Vlada Srbije uključiće se ove godine direktno u obeležavanje godišnjice ubistva premijera Zorana Đinđića, dok DS i LDP, pored „Šetnje za Zorana“, planiraju da 12. marta upute zajednički proglas domaćoj i međunarodnoj javnosti, saznaje Danas.
Kako je Danasu rečeno u Nemanjinoj 11, povodom deset godina od ubistva premijera Đinđića, odlučeno je da Vlada Srbije organizuje određene događaje, za šta su zaduženi Ministarstvo kulture i resorni ministar Bratislav Petković.
U LDP nisu obavešteni o nameri Vlade da se uključe u obeležavanje godišnjice. „Po mom dubokom uverenju, deceniju od ubistva premijera Srbije trebalo bi da organizuje država“, kaže za Danas Ivan Andrić, šef Organizacionog odbora za obeležavanje Đinđićeve smrti. On dodaje da, i pored toga što LDP nije zvao nikoga iz vlasti da prisustvuje Šetnji za Zorana, „niko nema monopol na tu vrstu političkog nasleđa“ i da LDP očekuje od svih da se pridruže i daju svoj doprinos.
Andrić napominje da su među onima koji su pozvani da učestvuju u Šetnji za Zorana ministri iz Đinđićeve vlade, njegovi saradnici, funkcioneri DOS, njegovi prijatelji i intelektualci. „LDP priprema i niz aktivnosti s osnovnim ciljem da podsetimo ljude na političku ideju i viziju Zorana Đinđića i njegove vlade, kako bismo ih sačuvali od zaborava“, objašnjava Andrić.
Kao što je ranije najavljeno, Šetnja za Zorana će ove godine prvi put udružiti LDP i DS. Građani će u organizaciji liberala krenuti iz Simine ulice, nekadašnjeg sedišta Demokratske opozicije Srbije, čiji je Đinđić bio osnivač i lider, ka Terazijama. Tamo će ih, kod Terazijske česme, tačno u 12 časova dočekati građani koje će organizovati demokrate. „Biće to prava građanska šetnja ljudi iz cele Srbije, koja će se završiti odlaskom na Novo groblje“, kaže za Danas Goran Ćirić, potpredsednik DS i predsednik Organizacionog odbora DS za obeležavanje 12. marta.
Ćirić podseća da su demokrate tim povodom donele više odluka. „Najpre smo podneli inicijativu Skupštini grada Beograda da se podigne spomenik Zoranu Đinđiću, zatim odluku o osnivanju muzeja Zorana Đinđića u kojem bi bila njegova zaostavština, poput fotografija, filmova, zapisa, dokumenata. Odlučili smo i da DS osnuje naučnoistraživački centar s njegovim imenom, koji bi se bavio istorijom stranke od osnivanja do danas“, navodi Ćirić.
DS će 12. marta organizovati finale tradicionalnog takmičenja u besedništvu. Tema je, kao i uvek, neki od Đinđićevih citata, a sada je: „Srbija će biti bolja nego što jeste ako svi mi budemo bolji nego što jesmo“. Takođe, u Sava centru biće organizovana svečana akademija.
SPS neće učestvovati u obeležavanju godišnjice smrti Zorana Đinđića, jer ih niko iz DS i bivše DOS nije zvao da se pridruže.
„Mislim da bi zajednička komemoracija, kojoj bi prisustvovale sve političke partije, bila najadekvatnija poruka da svi u Srbiji osuđujemo atentat na premijera Đinđića kao antidržavni čin kakav više nikada ne sme da se desi. No, ubistvo premijera Đinđića ne sme da se koristi kao prilika za partijsku propagandu njegovih partijskih drugova“, ocenjuje za Danas Dijana Vukomanović, potpredsednica SPS.
U SNS juče nam je rečeno da oni nisu pozvani, ali da se još ne zna hoće li i učestvovati u obeležavanju. Zoran Babić, zamenik šefa poslaničke grupe naprednjaka, kaže za Danas da je za njega 12. mart „najjeziviji događaj u Srbiji, jer su u tom danu kriminalci ubili premijera“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.