Dok se država “trese” zbog ekoloških protesta, a vlast Srpske napredne stranke po prvi put, u odnosu na proteklih deset godina, doživljava najozbiljnije potrese i suočava sa gubitkom podrške biračkog tela, Evropska unija otvara Poglavlje 27, u pristunim pregovorima za članstvo Srbije u Uniji, koje obuhvata regulaciju u oblasti životne sredine i klimatskih promena.
Na pitanje da li je tu reč o „slučajnosti“ odnosno pogodnoj okolnosti za Vladu Srbije da odgovori na unutrašnje probleme, ili nečemu drugom, Nemanja Štiplija, glavni i odgovorni urednik portala European Western Balkans, kaže za Danas da otvaranje baš ovog klastera, nije slučajnost, ali ni dokaz napretka ni kada je u pitanju zaštita životne sredine, kao ni u političkim kriterijumima – vladavini prava, pravosuđu, borbi protiv korupcije, organizovanom kriminalu.
– Činjenica da Srbija tek posle osam godina pregovora otvara Poglavlje 27 govori koliko se tokom svih ovih godina na ovom polju nije radilo. To je ocenila i Komisija u svom poslednjem izveštaju, u kom je napredak Srbije u ovoj oblasti ocenjen dvojkom – ističe naš sagovornik.
Prema njegovim rečima, za građane Srbije, koji su sve zainteresovaniji za ekološke probleme, o čemu govori i masovnost poslednjih protesta, ovo je ipak dobra vest.
– Otvaranje ovog klastera između ostalog znači i da će EU u budućnosti mnogo aktivnije pratiti primenu aktivnosti vlasti kada je u pitanju zaštita životne sredine – smatra Nemanja Štiplija.
Naznačimo, na Međuvladinoj konferenciji u Briselu danas je otvoren Klaster četiri u pristupnim pregovorima Srbije sa Evropskom unijom. Klaster četiri – Zelena agenda i održiva povezanost, obuhvata četiri poglavlja – 14 Transportna politika, 15 Energetika, 21 Trans-evropske mreže i 27 Životna sredina i klimatske promene.
Premijerka Srbije Ana Brnabić, poručila je u Briselu, nakon što je Srbija otvorila Klaster četiri u pregovorima sa EU, da je to ogromna motivacija za dalje i da Srbija nastavlja reforme i u oblasti vladavine prava, javne uprave, privrede i ekonomije.
– Veliki i važan korak i uspeh na kome želim da čestitam svim građanima, vladi, predsedniku. Ovo je nama ogromna motivacija za dalje. Mi nastavljamo reforme i u oblasti vladavine prava, javne uprave, privrede i ekonomije, kako bismo ojačali našu državu i kako bi čitav evropski put iskoristili da se bolje živi. Želim da zahvalim svim članicama EU, kao i Evropskoj komisiji, pokazali su da su otvoreni i spremni da vide, saslušaju i nagrade sve što smo uradili, da idemo brže i da radimo bolje i da u 2022. otvorimo Klaster tri i da se spremimo za otvaranje još jednog klastera – rekla je premijerka Srbije.
Evropski komesar za susedsku politiku i pregovore o proširenju Oliver Varhelji ocenio je da je otvarnjem Klastera četiri na Međuvladinoj konferenciji sa Srbijom potvrđeno da je zemlja „učinila važan korak napred“ ka priključivanju EU.
– Kada su u pitanju druge reforme, istina je da je Vlada intenzivirala svoje aktivnosti kako bi ispunila tehničke preduslove za otvaranje klastera 3 i 4. Međutim, radi se samo o formalnim aktivnostima, dok situacija u praksi nije ništa bolja u odnosu na ranije godine. Zbog svega ovoga otvaranje klastera Srbiji treba tumačiti pre svega kao političku odluku država članica EU da se napravi pomak u pregovorima sa Srbijom, posle dve godine. Mislim da je jako važan trenutak u kom EU donosi ovakvu odluku, jer među državama članicama sigurno postoji određeni strah da bi nastavak blokade u pregovorima mogao da udalji zvanični Beograd, koji je već odavno zagledan u Peking i Moskvu, od Brisela. Vlasti u Srbiji će i ovog puta ovaj formalan napredak pokušati da predstave kao uspeh, ali otvaranje samo jednog klastera nakon dve godine je najmanji mogući korak napred – zaključuje Nemanja Štiplija.
Takođe, Varhelji je juče podsetio i da reforme vezane za jačanje vladavine prava i normalizacija odnosa sa Kosovom određuju brzinu napretka Srbije u pridruživanju Evropskoj uniji.
– Ovo je snažan politički signal iz EU našoj posvećenosti da se Srbija pridruži EU, ovo je veoma dobra vest za srbiju i Zapadni Balkan. Poslata je jasna i snažna poruka da EU želi da ubrza svoj angažman sa zelenom agendom na dobrobit svih građana. EU podržava sve reforme koje se sprovode. To je priznanje posvećenosti Srbije vladavini prava i koracima koji su preduzeti u vezi sa ustavnom reformom u oblasti pravosuđa. Naporan rad mora da se nastavi i ubrza se, jer jedino takvim pristupom Srbija može da ispuni uslove za otvaranje poglavlja. U našem izveštau 2021. Komisija je rekla da je Srbija ispunila kriterijume za dva klastera. Vlad prava i normalizacija odnosa sa Kosovom ostaju ključni, zato je važno da Srbija ostvaruje dobre rezultate na terenu sa realnom ambicijom da otvori dalje klastere – naglasio je Varhelji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je juče da su „velike i dobre vesti“ došle iz Brisela, gde je Srbija otvorila jedan pregovarački klaster i to je nazvao „značajnim i velikim uspehom“.
Vučić je u objavi na Instagramu podsetio da taj klaster obuhvata četiri pregovaračka poglavlja koja se tiču transportne politike, transevropskih mreža, životne sredine i energetike, i zahvalio se predsednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen i svim državama članicama, kao i građanima Srbije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.