DS neće u "napredni" REM, u SDS kažu da će se boriti i za njihove interese 1Foto: Beta/Milan Obradović

Stranke opozicije podeljene su po pitanju toga da li će imenovati svoje predstavnike za nadzorno telo za praćenje medija tokom izborne kampanje – na blok oko Stranke slobode i pravde i Demokratske stranke koje ne žele da učestvuju u radu ovog tela, i stranke oko SDS Borisa Tadića koje će dati svog predstavnika.

Deo opozicije koji je išao na pregovore bez stranaca, takođe je pozvan da učestvuje u radu nadzornog tela, ali oni će se o ovome izjašnjavati tek po održavanju poslednjeg sastanka u tom koloseku razgovora.

Predsednik Narodne skupštine Ivica Dačić je uputio poziv opoziciji da izaberu svoje predstavnike u privremenom nadzornom telu za praćenje medija, što je dogovoreno u međustranačkom dijalogu uz posredstvo Evropskog parlamenta, te da se o tome izjasne do kraja ove nedelje.

Dačić je posebno naglasio da se poziv odnosi na Stranku slobode i pravde Dragana Đilasa i Narodnu stranku Vuka Jeremića čiji su predstavnici još ranije rekli da ne žele da budu deo tog tela.

Iz SSP i Narodne stranke nisu želeli da komentarišu ovaj poziv za Danas, ali Demokratska stranka koja je deo ovog bloka ponovila je stav da neće učestvovati u tom telu.

Demokratska stranka (DS) neće predlagati članove koordinacionog tela za praćenje medijske kampanje, niti će na bilo koji način učestvovati u radu tog tela, kako je za Danas rekla Dragana Rakić, zamenica predsednika DS.

– Kao što smo već rekli više puta posle završetka pregovora o izbornim uslovima, to telo se formira na pogrešan način i bez ikakvih izvršnih ovlašćenja, pa je samim tim i potpuno besmisleno sa stanovišta cilja pregora, a cilj pregovora je bio, podsetiću, da se stvore uslovi za slobodne i poštene izbore. Bavljenje koordinacionim telom u kojem će dominirati najgori deo postojećeg saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) je čisto gubljenje vremena, jer da su ti ljudi iz REM-a radili svoj posao kako treba, niti bi bilo tog koordinacionog tela, niti bismo svi mi sada uopšte bili u ovoj situaciji, navodi Rakić.

Ona smatra da je svrha tog „naprednog“ REM-a da stvori privid kako su izborni uslovi popravljeni, a da sve ostane isto kao i do sad.

– Demokratskoj stranci ne pada na pamet da im u tome pomaže. Mi u toj farsi za koordinaciju ničega nećemo učestvovati čak ni ukoliko demokratska opozicija donese zajedničku odluku da učestvuje na izborima i u ovim okolnostima. U slučaju da se odlučimo da izađemo na izbore, mi ćemo sarađivati sa nezavisnim organizacijama civilnog društva i građanima, a ne sa medijskim batinašima vladajućeg mafijaško-parapolitičkog režima – objasnila je Rakić.

Sa druge strane, blok stranaka oko Socijaldemokratske stranke (SDS) Borisa Tadića, među kojima su i Nova stranka i Građanski demokratski forum, koji su bili okupljeni oko zajedničke platforme za pregovore o izbornim uslovima, imenovaće svog predstavnika za ovo telo, kao su ranije i najavili, a sada to i potvrđuju.

Konstantin Samofalov, generalni sekretar SDS rekao je za Danas da će grupa političkih stranaka sa kojom je SDS nastupila u međustranačkom dijalogu svakako dati svog predstavnika u nadzorno telo, a o imenu će obavestiti javnost kada budemo doneli odluku ko će to biti.

– Nažalost, blok oko Dragana Đilasa i na ovoj temi podelio je opoziciju, denuncirajući one koji će učestvovati u ovom nadzornom telu, iako će nesumnjivo njegove eventualne rezultate obilato koristiti. Baš kao što obilato koristi i priliku da učestvuje u debatnim emisijama na RTS, nakon što nas je optuživao da smo kolaboracionisti jer smo se u pregovorima sa RTS-om borili da i njegova stranka i njemu pridruženi pokreti dobiju prostor na javnom servisu – naveo je Samofalov.

On ističe da će se u pomenutom nadzornom telu SDS boriti i za interese onih opozicionih stranaka koje u njemu ne učestvuju.

– Borićemo se i za interese onih koje nas napadaju za nekakvu nepravovernost i izdajstvo, podsećajući ih da se jedinstvo opozicije može postići i u više kolona, a ne ekskluzivno u jednoj – naglasio je Samofalov.

Svoje predstavnike u nadzornom telu koje će formirati vlast mogu da daju i one stranke koje nisu učestvovale u pregovorima pod okriljem EP, odnosno oni koji su išli na dijalog u Skupštini Srbije, kako je objasnio Dačić.

Ipak, kako taj kolosek pregovora još uvek nije finalizovan potpisivanjem sporazuma stranke iz ovog bloka (među kojima su DJB, Dveri, Zavetnici, SRS, SMS, DSS i POKS) još uvek se nisu izjasnile o tome da li će imati predstavnike u nadzornim telima. Dačić je najavio da će poslednji sastanak sa ovim delom opozicije biti održan do kraja ove sedmice.

Osim nadzornog tela za medije, Dačić je najavio i proširenje Republičke izborne komisije kako bi bili uključeni predstavnici vanparlamentarne opozicije, što je bio jedan od predloga EP. Kako bi se ovo sprovelo, Skupština će morati da usvoji izmene postojećih zakona o RIK.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari