Ne očekujemo od Aleksandra Vučića, premijera Srbije, da dolazi u Srebrenicu sa krupnim političkim izjavama. To je dan sahrane i tuge, dan komemoracije i ukopavanja mrtvih, žrtava genocida, i on je dobrodošao ako dolazi zbog toga. Hoću da kažem da Vučić dolazi na taj događaj, odnosno da ne ide taj događaj njemu, ističe u razgovoru za Danas Ćamil Duraković, načelnik opštine Srebrenica i predsedavajući Organizacionog odbora za obeležavanja dvadeset godina od genocida u Srebrenici.


*Kakav je protokol? Da li Vučić ima priliku da govori na komemoraciji?

– Organizacioni odbor nema pravo da traži od učesnika da govore, već da im omogući da to učine ako žele. Mi Bošnjaci bismo voleli da premijer Vučić govori na komemoraciji. Ukoliko on to bude hteo, morao bi najkasnije do danas da obavesti organizacioni odbor kako bismo ga uvrstili u program.

*Rekli ste da je Vučić dobrodošao ukoliko dolazi da se pokaje i izrazi žaljenje u ime građana Srbije, a ne da ponizi žrtve. Na osnovu svega što je do sada izjavio, zar se ne može steći utisak kakve su njegove namere?

– Jako je važno da on u Potočarima nešto kaže, nama Bošnjacima je to jako važno. Međutim, na njemu je da pokaže da li će tog dana biti okrutni diplomata i govoriti o rezoluciji o Srebrenici pred Ujedinjenim nacijama, evropskim integracijama, krupnim političkim temama, ili će reći nešto ljudsko i iz duše u pomen žrtvama genocida. Kao što sam već rekao, na svakom gostu je odluka da li će tog dana govoriti ili ne, kao i šta će reći. Ponoviću, ako je Vučić iskren u nameri da izrazi žaljenje i pokajanje u ime građana Srbije, više je nego dobrodošao u Srebrenicu. Ovo nije fudbalska utakmica da branimo navijačima ulaz na utakmicu. Ovo je sahrana, religijski obred, u skladu sa tim se moramo ponašati.

*Nakon hapšenja Nasera Orića po poternici Srbije rekli ste da Vučić nije dobrodošao u Srebrenicu. Orić je potom isporučen BiH, ali ne zato što je tako odlučio Vučić već su tako odlučile švajcarske vlasti. Sada mu ipak izražavate dobrodošlicu, iako je njegov stav o Oriću ostao isti.

– Ja sam izražavao protest zbog postupanja švajcarskih vlasti, jer pravda nije bila zadovoljena u tom slučaju, to je bio katastrofalan potez…

*Neretki su navodi da zapadne zemlje i Evropska unija pritiskaju, kako Vučića da dođe u Srebrenicu, tako i Bosnu i Hercegovinu da mu izrazi dobrodošlicu. Njih, tvrdi se, zanima samo forma a ne suštinski odnosi. Da li ste vi i vlasti u BiH pod tim pritiskom?

– Mene niko ne pritiska. Razumite da mi u tom smislu ne komuniciramo privatno sa Vučićem, već sa institucijom premijera Republike Srbije. Jako je važno zbog budućnosti regiona i odnosa dva naroda da premijer Srbije bude na obeležavanju dvadeset godina od genocida u Srebrenici. Sve ovo što radimo ima ogroman istorijski značaj. Mi želimo istorijski pomak, a ne kao što je bio slučaj sa bivšim predsednikom Srbije Borisom Tadićem, koji je ovde samo glumio kajanje, što se vidi na osnovu onoga kako se kasnije ponašao. Institucionalna prisutnost na komemoraciji je važna, a prezimena Vučić i Duraković nisu ovde bitna. Mi moramo sprečiti tragedije, da neko siluje nečiju ćerku ovde za dvadeset godina jer smo se mi ponašali neodgovorno… Mi, Vučić i Duraković, u ovom slučaju, to moramo da sprečimo.

*Kako ocenjujete događaje koji prate usvajanje rezolucije o Srebrenici u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija?

– Pa, vidite da svi pokušavaju da ispolitizuju taj slučaj, kao da nije reč o tragediji i hiljadama mrtvih…

*Kako svi? Zar Velika Britanija i ostale zapadne zemlje nisu podnele tekst koji je prihvatljiv za vas, nasuprot Rusiji?

– Jesu, ali kako su smele da dozvole da sve krene u ovom pravcu osporavanja, kako nisu mogle da predvide da će se sve ovako odviti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari