Srpski pokret Dveri danas je predstavio Ekonomski proglas čijom primenom bi, po njrgovoj oceni, bio obezbeđen privredni razvoj i blagostanje svih građana, a Srbija ušla u krug uređenih i prosperitetnih država.
„Problemi u kojima se našla srpska ekonomija posledica su višedecenijskog gubitka suvereniteta države na svim nivoima, ogromne pljačke javnih finansija i nepostojanja aktivne države koja štiti domaći ekonomski interes i svoje građane“, navodi se u novom ekonomskom planu Dveri.
Istaknuto je da su „već decenijama u Srbiji sve oblasti ekonomske politike – monetarna, fiskalna i sfera privrednog razvoja – podređene isključivo globalnim interesima krupnog stranog kapitala i bogaćenju političkih elita na vlasti“, da ne postoji slobodna konkurencija ni na tržištu javne potrošnje, kao ni na tržištu roba, usluga i kapitala.
Dveri su utvrdile deset ciljeva i predložile desetine mera nove ekonomske politike zasnovane, kako su ukazali, „na znanju i na domaćem ekonomskom interesu“, za šta je preduslov „iskorenjivanje visoke korupcije i organizovanog kriminala u javnom sektoru“.
Dveri se zalažu za obnovu monetarnog suvereniteta, zaustavljanje daljeg zaduživanja, obnovu državnih i razvojnih banaka i razvoj finansijskog tržišta, zatim za pravedne poreze, državnu službu u kojoj će biti profesionalci, racionalizaciju javne uprave i smanjenje javne potrošnje.
Cilj nove ekonomske politike tog pokreta je i ekonomski patriotizam – podrška domaćoj privredi, odnosno privilegovan status domaćih privrednika i preduzetnika do stvaranja uslova za lojalnu konkurenciju i oslobađanje tržišta od monopola, kao i zaštitu domaćeg tržišta od prekomernog uvoza, dampinga i subvencionisane robe iz uvoza.
Takođe, na spisku ciljeva su i zaštita konkurencije u javnoj potrošnji i pravna zaštita potrošača, obnova i razvoj visokotehnološke industrije i turizma, pomoć domaćim izvoznicima, ravnomeran regionalni razvoj i zabrana dalje privatizacije strateških javnih prduzeća – prirodnih monopola.
Dveri se zalažu za kvalitetno obrazovanje i razvoj ljudskih resursa, intelektualne svojine i ulaganje u istraživanje, razvoj i inovacije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.