Edvard Džozef: Makedonski model može da posluži u Srbiji, i SAD mogu da budu posrednik 1Foto: FoNet/Aleksandar Barda

Američki stručnjak za Balkan Edvard Džozef izjavio je da bi makedonski model mogao da posluži za izlazak iz političke krize u Srbiji, a da bi u pregovorima vlasti i opozicije mogli da posreduju SAD ili Evropska unija ili pojedine njene članice.

Džozef, predavač na vašingtonskom Univerzitetu Džons Hopkins, rekao je sinoć za televiziju N1 da postoji relevantan primer iz Severne Makedonije, gde je pre 10 godina došlo do velikih demonstracija protiv tadašnjeg premijera Nikole Gruevskog.

„Opozicija je imala zahteve i došlo je do pregovora koji su rezultirali Pržinskim sporazumom, koji bi mogao da bude model za Srbiju. Makedonski model bi mogao da se iskoristi i prilagodi u Srbiji da se, na primer, dođe do prelazne vlade u kojoj opozicionari imaju ključne pozicije u vlasti. I tu potencijalno imate ulogu spoljnog posredovanja SAD ili vlada članica EU ili Unije“, kazao je Džozef.

Pržinski sporazum iz 2015. godine, koji su vodeće političke partije u Makedoniji postigle uz posredovanje Evropske unije, okončao je političku i institucionalnu krizu u toj zemlji. Sporazumom su dogovoreni ulazak predstavnika opozicije u ministarstva, prevremena ostavka premijera Gruevskog i formiranje prelazne vlade koja će zemlju dovesti do opštih izbora.

Džozef je prokomentarisao i prošlonedeljnu objavu bliskog saradnika američkog predsednika Ričarda Grenela, koji je na Tviteru podelio snimak sa protesta u Zrenjaninu, uz komentar da je važno da se čuju različiti glasovi, ali da SAD „ne podržavaju one koji podrivaju vladavinu prava ili na silu zauzimaju državne institucije“.

„Smatram da je ironično da gospodin Grenel govori o potrebi poštovanja zakona kada smo ubrzo posle toga imali nasilni incident u Novom Sadu. I to priznaje vlast, bivši premijer (Miloš) Vučević je to naveo kao razlog za ostavku. Sama vlast je priznala da je bilo nasilja i da je neprihvatljiva ta nasilna reakcija nad demonstrantima, nad studentima“, rekao je Džozef.

Na opasku da predsednik Srbije Aleksandar Vučić koristi Grenelov komentar da pokaže da ima podršku i SAD, uz rusku i kinesku, Džozef je rekao da to „ne čita na taj način“.

„Predsednik Vučić može da tumači izjavu gospodina Grenela kako hoće, ali ja to ne tumačim kao blanko podršku vlade SAD (Vučićevoj vlasti). Ja to ne čitam na taj način. Predsednik Vučić hoće to tako da protumači. Ali suštinu onoga što je Grenel rekao o ponašanju i delovanju odmah je osporilo ono što se dogodilo u Novom Sadu, gde su pristalice vlasti počinile nasilje“, kazao je Džozef.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari