Milica Andrić Rakićfoto privatna arhiva

Pet nevladinih organizacija danas je predstavilo studiju “Etnizacija Kosovske policije: rušenje Ahtisarijevih temelja građanske i multietničke institucije” koja govori o sve većem broju službenika Kosovske policije na javnim mestima sa simbolima Albanije, bivše OVK ili amblema „panišera“, lobanje i zastave Albanije.

Jedna od autora, programska menadžerka nevladine organizacije Nova društvena inicijativa Milica Andrić Rakić objašnjava da je reč o „novom trendu“ u kosovskim bezbednosnim službama uz prećutnu saglasnost predstavnika međunarodne zajednice na Kosovu, prenosi Kosovo online.

„Kada sam decembra 2022. prvi put reagovala na ovaj novi trend, jer sa kosovskim bezbednosnim strukurama nismo imali ovu vrstu problemu pre 2019. godine, a ni tada toliko rasprostranjeno, međunarodni akteri su me tada uveravali da je taj problem rešen. Pre dva meseca videli smo da se to nastavilo i predstavili smo celoj Kvinti nekoliko fotografija kao primer jedne prakse koja može negativno da utiče na regrutaciju pripadnika manjinske zajednice, ali i razlog zbog čega je jako niska stopa poverenja zajednice u policiju. Takođe smo tada dobili uverenja da će taj problem biti rešen“, kazala je Andrić Rakić.

Objašnjava da izveštaj predstavlja skalu ovog fenomena.

„Taksativno se navodi koji se svi članovi administrativnog uputstva koji se odnose na disciplinu u policiji, način ponašanja, tretiranja uniforme i generalno profesionalizma krše. Ali i ono što već duže vreme govorimo da etnička kompozicija policije krši Ustav i Briselski sporazum“, naglašava Rakić.

Studiju su objavile NVO: Centar za afirmativne društvene akcije (CASA), Institut za teritoriajalni ekonomski razvoj (InTER), NGO Aktiv i Centar za zastupanje demokratske kulture (ACDC).

U izveštaju se prezentuje više od 140 fotografija objavljenih na društvenoj mreži Tik-Tok.

„Ustanovili smo da ima više od 14.000 različitih postova koji veličaju policiju. Dobar deo tih objava predstavlja i neku vrstu kršenja zakona i političkog kodeksa ponašanja. Dali smo primer nešto više od 140 fotografija na kojima procenjujemo da ima više od 300 policajaca koji krše te norme na više načina. Ili ističu ambleme koji su nelegalni, nisu deo standarne policijske opreme poput oblika Kosova sa zastavom Albanije ili baš amblemi koji koriste zvanično pripadnici vojnih i bezbednosnih struktura Republike Albanije“, objašnjava Andrić Rakić.

Upozorava i na specifičan trend koji se odnosi na veličanje koncepta vansudske pravde zasnovan na Marvelovom antijunaku kroz amblem „lobanje i albanske zastave“.

„To je veoma popularno kod pripadnika specijalnih jedinica Kosovske policije i njega nose od komandata tih jedinica do pripadnika sa nižim nivoom. Tu i leži najveći deo problema, kada tako uđete u neku zajednicu sa takvim porukama“, navodi Andrić Rakić.

Podseća da je to bilo vidljivo u decembru, u centru Severne Mitrovice.

„Šaljete poruku da ste Albanac i da ste tu da kažnjavate, da ste ’panišer’. To su veoma problematične stvari, a taj trend nažalost traje pune tri godine i ne dobija dovoljno pažnje i naravno ima i uticaj na odvraćanje na nevećinske zajednice da bude deo takvih bezbednosnih struktura u kojima vlada opšta nekažnjivost za neprofesionalno ponašanje i za skrnavljenje uniforme“, naglašava ova aktiviskinja.

Uverena je da će izveštaj doprineti smanjenju ovog trenda, ali i reakciju međunarodne zajednice.

„U najmanju ruku bi trebalo da prestane sa donacijom opreme policiji dok ne krenu na ozbiljniji način da se bavi ovim problemom. Takođe, očekujem i pritiske na PIK da se pozabavi ovom praksom“, zaključuje Andrić Rakić.

U izveštaj se navodi i trend objavljivanja nacionalistički pesama koje veličaju „veliku Albaniju“, a prate ovakve sadržaje.

Kao eklatantne primere navode pesme poput „Navikao sam da ubijam Škije i koljem sultane“, „Neće biti granica od Preševa do Čamerije“, „Nek se crveno-crna zastava vijori od Skoplja do Valone“, „Umreću pre nego predati Tuzi i Ulcinj“, „Nemoj da diraš Mitrovicu ili ću spaliti Čaglavicu“…

„Prikazivanje provokativnih simbola od strane pripadnika KP na severu služi kao jasna poruka o etničkoj i teritorijalnoj dominaciji, čime se samo dodatno učvršćuju postojeće podele i pojačavaju tenzije. U podeljenim društvima, simboli sa političkom i etničkom pozadinom doživljavaju se kao pretnja identitetu i bezbednosti manjinske grupe, potkopavajući napore za pomirenje i izgradnju mira. Međutim, ne smemo zanemariti ni ulogu vladajućih struktura u ovom procesu“, navodi se u zaključku ovog izveštaja.

Naglašava se i da izjave i ponašanje najviših kosovskih zvaničnika trasiraju model društvenog i institucionalnog ponašanja.

„U tom smislu, kada se premijer Kosova slika sa mapom velike Albanije, kaže za Kosovsku Policiju da je ona naslednik OVK, ili kaže da je Kosovo Albanija, takve poruke dalje afirmišu karakterizaciju institucija na svim nivoima, pa samim tim i kod službenika Kosovske Policije. Istovremeno ovakva praksa odvraća pripadnike nevećinskih, odnosno nealbanskih zajednica od pridruživanja bezbednosnim formacijama na Kosovu“, stoji između ostalog u zaključku izveštaja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari