Nakon eksplozije na kanalu Ibar- Lepenac Ministarstvo spoljnih poslova i dijaspore Kosova objavilo je dokument koji sadrži preliminarne nalaze o napadu na strukturu kanala Ibar-Lepenac i kojim traži od međunarodne zajednice da pozove Srbiju na odgovornosti i sankcioniše je zbog napada.
Ovaj dokument u srpskoj javnosti komentarisao je predsednik Aleksandar Vučić nazivajući ga non-pejperom.
Kako prenose prištinski mediji, u dokumentu navodi se da Srbija nastavlja strategiju agresije koristeći različite resurse uključujući i navode o vezama sa organizovanim kriminalom u cilju narušavanja stabilnosti Kosova.
Kako tvrdi Ministarstvo, reč je o „kopiji varvarskog rata“ koji vodi Rusija, prilagođenoj regionalnim okolnostima. U ovom dokumentu poručuju da je ovo test za Zapad i da ako zapadne sile ustuknu pred Srbijom, to otvara prostor da se ovakve akcije mogu dogoditi i u regionu ili drugim zemljama.
Ministarstvo spoljnih poslova i dijaspore ističe da Kosovo i njegovi saveznici znaju da Milan Radoičić, koji se i dalje slobodno kreće u Srbiji, uživa podršku Vojske Srbije i državnih institucija, uključujući predsednika Srbije, Aleksandra Vučića, Aleksandra Vulina i Marka Đurića.
Ministarstvo tvrdi da je cilj ovog napada bio da prouzrokuje nepopravljivu štetu na kritičnoj infrastrukturi Kosova, ugrozi nacionalnu bezbednost, narušavajući život na Kosovu.
Kosovo je zatražilo snažnu osudu ovog napada, ne samo kao kršenje međunarodnih normi, već i kao direktnu pretnju miru i bezbednosti u Evropi.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je da je non-pejper Prištine o eksploziji na kanalu Ibar-Lepenac na severu Kosova i Metohije sraman, a argumenti o navodima umešanosti Srbije neozbiljni, demantujući umešanost zvaničnog Beograda.
– Ja znam kada je nešto teško i neugodno, a ovo je bilo prilično glupo sročeno, ideološki u stilu Envera Hodže – „Mi mrzimo njih i zato što ih mrzimo, oni su krivi“. Naravno, bez ijednog dokaza, bez pokazatelja, bilo čega – rekao je Vučić srpskim novinarima u Briselu, nakon sastanaka sa evropskim zvaničnicima.
Demuš Šaša, izvršni direktor EPIK Instituta, kaže za Danas da uprkos tome što i dalje nema definitivnih podataka u vezi ovog slučaja, ono što je neoboriva činjenica je da u skladu sa definicijom Evropske unije koja teroristički napad definiše kao napad koji ima za cilj „ozbiljno zastrašivanje stanovništva“ i „ozbiljnu destabilizaciju ili uništavanje osnovnih političkih, ustavnih, ekonomskih ili društvenih struktura zemlje“ eksplozija na kanalu Ibar-Lepenac to svakako jeste.
– U ovom smislu miniranje kanala Ibar-Lepenac sa namerom prekida snabdevanja vodom i električnom energijom velikog dela Kosova je teroristički akt koji je imao jasno određen cilj da „ozbiljno destabilizuje ekonomske i društvene osnove zemlje“ i prouzrokuje „ozbiljno zastrašivanje stanovništva“. To je i razlog zašto je Evropska unija tako brzo reagovala i kvalifikovala ovaj zločin kao „teroristički napad“, tvrdi Šašaa dodajući da je jedino što staje nerazjašnjeno ko iza napada stoji.
Šaša ocenjuje da se ovakvi napadi planiraju i sprovode sa velikim stepenom pažnje i profesionalizma, što ih čini veoma teškim za otkrivanje, te da se boji da odgovor na pitanje ko stoji iza ovoga, u kontekstu svega, nećemo ni dobiti.
– Ali pored imena počinilaca napada, jedna stvar je vrlo jasna: politika i konkretna dela predsednika Vučića su stvorila političko i bezbednosno okruženje koje podstiče i podržava ovakva dela. Na primer Vučić je slavio Radoičića kao „borca za slobodu“, a Banjske teroriste kao „čuvare otadžbine“. On je proglasio Kosovo „pod totalnom okupacijom“, a kosovske zvaničnike nazvao „nacističkim gaulajterima“. On je uporedio premijera Kurtija sa Hitlerom i upozorio da se „stvari za okupatora nikada ne završavaju dobro“. Štaviše, pozvao je na „otpor“, upozorio Zapad da ćemo „sačekati najbolji trenutak i iskoristiti svoju priliku“, zapretio je Zapadu „posledicama koje još niste videli“ i upozorio da će biti „još više sukoba“, dodaje sagovornik Danasa.
Demuš Šaša ističe da kada se na ovoj situaciji dodaju bliski odnosi sa Rusijom i ruskom državnom bezbednošću, „jasno ocrtava i slika Vučićeve odgovornosti za ono što se desilo sa miniranjem kanala Ibar Lepenac“.
– On je lično vodio neprijateljsku politiku prema Kosovu, u okviru koje je kidnapovana kosovska policija, KFOR je napadnut, izvršen je teroristički napad na Banjsku, ubijen je policajac Agim Bunjaku i sprovedena su nekoliko napada ručnim bombama na teritoriji Kosova. Dakle, svojom nacionalističkim i inflatornom retorikom, svojim nasilničkim aktima i svojim malignim odnosom sa Rusijom, Vučić je stvorio opasno bezbednosno okruženje na severu Kosova, gde se akcija kao miniranje Ibar Lepenca podržavaju i promovišu. To je razlog zašto danas, iako ne znamo ko je autor napada u Ibar Lepencu, možemo sa sigurnošću tvrditi da Vučić snosi potpunu odgovornost za stvaranje političkog i bezbednosnog okruženja koje podstiče i podržava ovakva dela – zaključuje Šaša.
Sa druge strane, saradnik Centra za evropske politike Miloš Pavković smatra da je dobra vest za srpsku stranu što je nova administracija EU, kada je reč o incidentu na kanalu Ibar-Lepenac u Zubinom Potoku, stavila fokus na istragu, iako je, kako ističe, Priština odmah uprla prstom u Beograd, kako bi na brzinu dobila podršku međunarodne zajednice.
Pavković ukazuje da je nova administracija EU brzo reagovala, osudila napad i zatražila istragu, kako bi se rasvetlili detalji događaja u Zubinom Potoku.
Međutim, zapaža da, iako je Priština uprla prstom u Beograd okrivivši ga za incident, nijedan od lidera u Briselu nije krenuo tim putem.
„Niko nije optužio Beograd već su se oni isključivo fokusirali na istragu i rezultate istrage, što je, čini mi se, dobra vest za Srbiju, a loša vest za Prištinu, čiji je cilj bio da na brzinu okrivi Beograd i da za to dobije podršku međunarodne zajednice. U tome nisu uspeli ”, kaže Pavković za Kosovo onlajn.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.