Evropska unija juče je zapretila podnošenjem tužbe protiv Rusije i Ukrajine ukoliko ove dve zemlje uskoro ne obnove isporuke prirodnog gasa evropskom bloku, izjavio je predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Baroso. U obraćanju Evropskom parlamentu on je rekao da će, ukoliko gas ubrzo ne potekne, preporučiti članicama EU da preduzmu mere radi osiguravanja dugoročnih alternativnih izvora energije.
– Želeo bih da uputim veoma jasnu poruku Moskvi i Kijevu. Ukoliko sporazum sa EU ne bude realizovan u najskorije vreme, Komisija će savetovati kompanijama da ovu stvar prepuste sudovima – rekao je Baroso.
Predsednik Rusije Dmitrij Medvedev u međuvremenu je predložio da se u Moskvi 17. januara održi samit o krizi koja onemogućava isporuke ruskog gasa Evropi preko Ukrajine. „Predlažem da se sazove samit država potrošača ruskog gasa i zemalja tranzita u Moskvi 17. januara“, izjavio je Medvedev u rezidenciji u predgrađu Moskve. On je predlog izneo u prisustvu premijera Bugarske, Slovačke, Moldavije i Rusije.
Članice EU ostale su bez ruskog gasa usled spora između Moskve i Kijeva o ceni ruskog energenta i neisplaćenim ukrajinskim dugovima. Isporuke nisu nastavljene iako su dve strane nedavno, uz posredovanje EU, sklopile sporazum o tranzitu gasa.
– Sadašnja situacija je, u najkraćem, neprihvatljiva i neverovatna. Ukoliko se strane ne budu pridržavale sporazuma, to će značiti da Rusija i Ukrajina više ne mogu biti smatrane za pouzdane partnere, naglasio je predsednik Evropske komisije.
EU traži da preko ukrajinskih gasovoda u Uniju odmah počne isporuka ugovorenih 300 miliona kubnih metara gasa dnevno, izjavio je portparol Evropske komisije Feran Taradeljas. On je novinarima rekao da je Rusija prekjuče ponudila isporuku 90 miliona kubika gasa, „što jasno nije količina koju bi Rusija trebalo da isporučuje u EU“. Taradeljas je istakao da su posmatrači EU dobili pristup svim otpremnim i mernim stanicama na ukrajinskim i ruskim gasovodima i da sad pomažu ruskim i ukrajinskim vlastima i stručnjacima da i takozvani „tehnički gas“ bude u gasovodima.
U međuvremenu, ruski gasni gigant Gasprom saopštio je da je Ukrajina odbila da omogući tranzit ruskog prirodnog gasa u nekoliko evropskih zemalja. „Ukrajinska državna gasna kompanija Naftogas odbila je da primi ruski gas na jednoj od ulaznih stanica ukrajinskog tranzitnog sistema“, saopštila je ruska kompanija. Gasprom tvrdi da je poslao Naftogasu standardan zahtev za tranzit 98,9 miliona kubnih metara ruskog gasa preko stanice Sudža, na rusko-ukrajinskoj granici. Umesto toga, dodaje Gasprom, Naftogas je zatražio da gas bude prebačen u sistem preko druge dve stanice, koje primarno služe za snabdevanje domaćeg ukrajinskog tržišta. Reagujući na ove optužbe, ukrajinski Naftogas objavio je da Rusija izborom cevovoda onemogućava tranzit ovog energenta kroz Ukrajinu.
Ukrajinski premijer Julija Timošenko prethodno je izjavila da je njena zemlja spremna da momentalno pošalje gas Evropi čim dobije isporuku iz Rusije. „Ukoliko gas stigne danas, odmah će biti poslat“, rekla je Timošenko na sastanku sa slovačkim kolegom Robertom Ficom i dodala da Moskva ne šalje traženu količinu gasa. Ukrajinska premijerka izrazila je juče i spremnost da se sastane sa ruskim premijerom Vladimirom Putinom, kako bi se pronašlo rešenje za gasnu krizu. „Potrebno je da proces pregovora pređe sa nivoa Gasprom-Naftogas na nivo vlada“, dodala je ona.
Vladimir Putin izjavio je juče i da bi Evropska komisija trebalo značajnije da utiče na Ukrajinu, kako bi se ubrzalo obnavljanje isporuka Evropi. U susretu sa premijerima Bugarske, Slovačke i Moldavije u predsedničkoj rezidenciji u Novo-Ogarevu, Putin je rekao da je spreman da zajedno razmotre šta dodatno može da se učini kako bi se obezbedio tranzit ruskog gasa. On je kritikovao Ukrajinu što „drži kao taoce evropske potrošače“. „Niko, nikakva tranzitna zemlja, nema prava da zloupotrebljava položaj i da uzima kao taoce potrošače u Evropi“, rekao je Putin. Prema njegovim rečima, „bez obzira na to što se u Ukrajini stalno daju izjave da ne sprečavaju tranzit, u praksi je sve drugačije“. Putin je naveo da je spreman da objavi odgovarajuća dokumenta koja potvrđuju njegove reči.
Poljski predsednik Leh Kačinjski juče je najavio razgovore sa svojim ukrajinskim kolegom Viktorom Juščenkom, dok je u Evropskom parlamentu za juče po podne bila najavljena debata povodom gasne krize.
Ukupno 17 evropskih zemalja dobijaju gas iz Rusije, a zbog razmirica Kijeva i Moskve isporuke su ukinute ili smanjene. Stotine hiljada ljudi i dalje su bez grejanja u istočnom i jugoistočnom delu Evrope. Zahvaljujući obustavi isporuka gasa iz Rusije, Bugarska je bila prisiljena da zatvori škole i druge javne zgrade zbog nedostatka grejanja. Bugarski premijer Sergej Stanišev razgovarao je u Moskvi s ruskim premijerom Vladimirom Putinom, predsednikom Dmitrijem Medvedevim i predstavnicima Gasproma povodom gasne krize. Iz Moskve Stanišev odlazi u Kijev gde su predviđeni razgovori sa premijerkom Julijom Timošenko i predsednikom Viktorom Juščenkom.
Gubitak Gasproma 1,1 milijarda dolara
Moskva – Ruska energetska kompanija Gasprom je od 1. januara izgubila 1,1 milijardu dolara prihoda zbog gasne krize sa Ukrajinom, izjavio je predsednik Rusije Dmitrij Medvedev. On je u razgovoru sa direktorom Gasproma Aleksejem Milerom kazao da Gasprom zbog krize nije zaradio 1,1 milijardu dolara od ugovora za izvoz gasa Evropi. „Naša država ne može da gubi taj novac“, istakao je Medvedev. „Većsmo poslali stručnjake i advokate, ali ne samo da nadziru tranzit, to smo ranije počeli, većda obračunaju gubitke“, istakao je predsednik Rusije i dodao da „novac treba da vrate oni koji su odgovorni za takvu situaciju“. Aleksej Miler je tim povodom kazao da je ukrajinska kompanija Naftogas dostavila Gaspromu dokument o tranzitu u kojem je od Gasproma tražila „besplatno 360 miliona kubnih metara gasa u januaru, 600 miliona u februaru i 600 miliona u martu“… „To znači da oni od nas traže da im damo 700 miliona dolara samo da bi obnovili tranzit“, dodao je Miler.
Predlog za pomoć Moldaviji i Slovačkoj
Moskva – Gasprom je juče predložio Ukrajini da iz sopstvenih rezervi isporučuje gas Moldaviji i Slovačkoj, a da joj ruska kompanija nadoknadi isporučene količine. Prema tom predlogu, Gasprom bi Ukrajini za unutrašnje potrebe davao 20 miliona kubnih metara gasa dnevno, što je dovoljno za potrebe Slovačke, a ukrajinski Naftogas bi zauzvrat istu količinu gasa isporučivao Slovačkoj iz podzemnih skladišta na zapadu zemlje, kazao je direktor Gasproma Aleksej Miler. „Ukrajina treba da odluči. Mi bismo podržali takvu transakciju“, kazao je Miler u prisustvu slovačkog, moldavskog i bugarskog premijera. Direktor Gasproma kazao je da se na taj način može rešiti problem isporuke gasa u Moldaviju, ali da se plan ne može primeniti na Bugarsku, jer Ukrajina nema skladišta blizu bugarske granice. Beta
Tehnički problemi i tehnički gas
Kijev – Ukrajinski Naftogas saopštio je da i juče nije bio mogućtranzit ruskog gasa preko Ukrajine, jer Rusija traži da se koristi ista trasa. „Naftogas je od ruskog Gasproma dobio isti zahtev kao i preključe, da se obnove isporuke gasa kroz stanicu Sudža i da se gas dovede do Orlovke. Mi smo odgovorili isto – da to ne možemo da učinimo, kako ne bi ostavili bez gasa delove Ukrajine“, kazao je šef Naftogasa Oleg Dubina na konferenciji za novinare. On je naglasio da tehnički sporazum za 2009. koji je predložila Rusija, a u kojem su ukazane količine i pravci isporuka gasa, još nije potpisan. Zbog toga je, kako je naveo, pripremljen protokol za jedan mesec. Naftogas, naveo je Dubina, ne može da pušta sistem za male količine gasa i na nejasan rok. Dubina je kazao i da je Naftogas Ukrajine tražio od Gasproma na pozajmicu gas za svoje tehničke potrebe. „Nemamo tehničke mogućnosti za pumpanje gasa iz podzemnih skladišta. Vratićemo dug. Pozajmite nam gas, mi ćemo platiti“, rekao je Dubina. On je kazao da je tehnički gas uvek ulazio u ukupnu količinu gasa. Dubina je dodao da su posle obustave isporuke ruskog gasa Ukrajini, nestali i resursi za obezbeđenje rada pumpi. Beta
Juščenko za samit ali ne u Moskvi
Kijev – Ukrajinski predsednik Viktor Juščenko ocenio je juče da je ruski predlog da se održi samit sa uvoznicima ruskog gasa iz Evropske unije dobra ideja, ali je naglasio da on ne može biti u Moskvi, pošto je Rusija učesnica u gasnom sukobu. Juščenko je rekao da bi samit mogao da se održi u Briselu ili u Pragu, pošto je Češka aktualni predsedavajući EU. On je optužio je Rusiju da koristi gasnu krizu da bi uspostavila kontrolu nad ukrajinskom mrežom za tranzit gasa. Prema njegovim rečima, ruska kompanija Gasprom želi Ukrajini da nametne isuviše velike cene, da bi se ta bivša sovjetska republika zadužila i da bi Gasprom tada mogao da preuzme udeo u transportnoj mreži. Juščenko je tokom posete Poljskoj kazao da neće dozvoliti da se to dogodi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.