Evropska unija je rešena da bude „od bitne koristi“ u novoj etapi pregovora o Kosovu i da uloži napor kako bi očuvala jedinstvo svojih članica, uprkos „određenim razlikama“ u viđenju kosovskog procesa, zaključak je jučerašnjeg sastanka ambasadora stalnih predstavnika država EU u Briselu.

Evropska unija je rešena da bude „od bitne koristi“ u novoj etapi pregovora o Kosovu i da uloži napor kako bi očuvala jedinstvo svojih članica, uprkos „određenim razlikama“ u viđenju kosovskog procesa, zaključak je jučerašnjeg sastanka ambasadora stalnih predstavnika država EU u Briselu.
Kako su agenciji Beta preneli upućeni izvori, na tom sastanku su podrobnije sagledani stavovi o Kosovu koji su izneti u ponedeljak na zasedanju šefova diplomatija EU.
Razmotrena je, pre svega, opšta saglasnost da evropska dvadeset sedmorica „oko pitanja Kosova moraju ostati ujedinjeni u odbrani evropskih interesa, a posebno kada je u pitanju stabilnost, napredak i evropska budućnost Balkana“. Na „razlike u osetljivosti“ zemalja EU prema rešavanju statusa Kosova ukazao je i predsedavajući susreta šefova diplomatija EU, portugalski ministar spoljnih poslova Luis Amado.
Izvori Saveta ministara preneli su Beti da nema potvrde za izveštaje nekih medija da su politički direktori ministarstava inostranih poslova članica EU uoči sastanka u ponedeljak usvojili stav da je nezavisnost Kosova neizbežna i da je samo pitanje da li se to mora postići kroz Savet bezbednost UN, ili može i izvan UN.
Imajući u vidu razlike među članicama EU i nastojanja da se bude „od bitne koristi“ u novim pregovorima, ovakav stav bi, rečeno je, bio teško održiv.
Na sastanku ambasadora stalnih predstavnika članica EU istaknuto je i očekivanje da će na ekspertskom susretu Kontakt grupe biti dogovoreni način, vreme, prioriteti i pitanja o kojima će se pregovarati. Takođe se očekuje da bar bude nagovešteno i koje će visoke diplomate EU, Rusije i SAD u okviru „trojke“ Kontakt grupe pokrenuti u avgustu „posredničku diplomatiju“ u novim pregovorima Beograda i Prištine.
Nezvanično se u Briselu tvrdi da su SAD odredile izaslanika za status Kosova Frenka Viznera, dok iz Moskve još nema vesti o tome. Rečeno je da se očekuje da vrlo uskoro visoki predstavnik EU Havijer Solana odredi jednog svog saradnika kao predstavnika EU. To bi mogli da bude austrijski diplomata Štefan Lene ili visoki diplomata i Solanin saradnik, Britanac Robert Kuper. Spominjale su se i želje Francuske da jedan njen diplomata predvodi u ime EU „trojku“ Kontakt grupe u novoj etapi pregovora o Kosovu, kao što su se najpre čule zamisli da sam Solana ili šef švedske diplomatije Karl Bilt stanu na čelo „trojke“ u ime EU.
Ocenjeno je, međutim, da na početku „posredničke diplomatije“ ne bi bilo svrsishodno da u „trojki“ Kontakt grupe budu tako visoke ličnosti, već da treba sagledati da li bi u fazi pregovora, kada se oceni da postoje ozbiljni izgledi da se izdejstvuje neka nagodba, trebalo angažovati i najviše diplomate i ministre EU, SAD i Rusije. Time bi se pregovorima u tom presudnom trenutku dala najveća težina i značaj, a u tu ključnu fazu uključili bi se i najviši zvaničnici Beograda i Prištine.
Takođe je objašnjeno da su postojale i zamisli da se organizuje neka vrsta međunarodne konferencije, ali je rečeno da se to može imati na umu samo u samoj završnoj fazi, odnosno na kraju pregovora da bi zajamčio uspešan završetak i dao legitimitet, a možda i legalnost konačnom dogovoru. Među članicama EU, kako je to posebno na ministarskom zasedanju u ponedeljak istakla Španija, iznet je i zahtev da se bilo kakav ishod pregovora i eventualni dogovor Beograda i Prištine obavezno potvrdi i u Savetu bezbednosti UN.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari