Savet ministara spoljnih poslova Evropske unije podeljen je u dva tabora u vezi sa Srbijom, jedan koji predvodi Austrija i koji smatra da su vlasti u Beogradu zaslužile da što pre dobiju datum početka pregovora o pristupanju, dok je drugi tabor skeptičniji, saznaje se iz više diplomatskih izvora u Briselu.
Šefovi diplomatija EU počeli su juče u Briselu dvodnevni sastanak na kojem, između ostalog, razmatraju napredak Srbije na putu ka EU. „Austrija predvodi stranu koja smatra da Srbija zaslužuje datum, dok s druge strane, recimo, Španija ima različite bojazni u vezi s terminima koji se koriste za kosovsko pitanje, zbog njenih problema oko Katalonije“, objavio je briselski magazin EU obzerver.
Prema saznanjima Danasa, među zemljama koje smatraju da vlada premijera Ivice Dačića još treba da pokaže da je „iskreno posvećena“ rešavanju problema Kosova nalazi se i Holandija. „U Holandiji i dalje dominira stav da Srbija nije učinila dovoljno na putu ka EU, a Beogradu se, između ostalog, zamera i otkazivanje Parade ponosa“, objašnjavaju naši sagovornici iz te zemlje.
Potpredsednica Vlade Srbije Suzana Grubješić, koja ove sedmice boravi u Briselu, izjavila je uoči početka zasedanja da ostaje „otvoreno pitanje“ da li će Savet EU usvojiti zaključak u kojem se pominje dodeljivanje datuma Srbiji za početak pregovora. Prema njenim rečima, „postoje dve verzije nacrta zaključaka Saveta ministara EU – jedna u kojoj se datum pominje i druga, u kojoj nema reči o tome“. „I dalje ima nekoliko zemalja koje zatežu i smatraju da Srbija treba da dobije datum tek kada bude urađeno sve što je u vezi s normalizacijom odnosa s Prištinom“, izjavila je Grubješićeva.
Suzana Grubješić je, takođe, ocenila da „više nije moguće voditi politiku i EU i Kosovo“ i istakla da „napredak u procesu evropske integracije isključivo zavisi od rešavanja kosovskog pitanja“. Predstavnici Vlade Srbije nisu juče želeli da za naš list komentarišu tu izjavu, dok stručnjaci za spoljnu politiku tvrde da je takva retorika „odraz realnosti“.
Seška Stanojlović, spoljnopolitička novinarka, kaže za Danas da je stav Grubješićeve „pozitivan i da se to od nje očekuje u ovom trenutku“. „Mada se s Dačićevom vladom nikad ne zna, budući da smo navikli da njeni članovi daju kontradiktorne izjave, nadajmo se da će biti uistinu nastavljen proces evropske integracije i ostvaren napredak u dijalogu s Prištinom“, komentariše Stanojlovićeva.
Predrag Simić, profesor Fakulteta političkih nauka, ocenjuje za Danas da je „postalo jasno da je Kosovo neizbežno pitanje, ne samo u odnosima sa EU, već i sa Zapadom u celosti“. „Činjenica da je Aleksandar Vučić primljen u Ministarstvu odbrane SAD na najvišem nivou pokazuje da su odnosi sa Zapadom, zbog spremnosti da se pregovora s Prištinom, sada nešto relaksiraniji“, ukazuje Simić.
Šef austrijske diplomatije Mihael Špindeleger rekao je uoči početka jučerašnjeg sastanka da bi pristupni pregovori „mogli da počnu naredne godine ako Srbija ispuni kriterijume i normalizuje odnose s Kosovom“. „Mislim da na Evropskom savetu nećemo odlučiti da odmah počnemo pregovore, ali da ćemo utvrditi rokove i dati šansu da oni počnu 2013. uz ispunjavanje svih kriterijuma“, kazao je Špindeleger.
Ministar spoljnih poslova Nemačke Gido Vestervele pozvao je Beograd i Prištinu da nastave dijalog. „Možemo da ohrabrimo sve strane i učesnike da ostanu na tom putu. Smatramo da je apsolutno važno da svi razumeju da je iz perspektive EU teritorijalni integritet nesporan“, istakao je Vestervele.
Srpska vicepremijerka Suzana Grubješić juče je u Briselu imala niz bilateralnih sastanaka, između ostalih s ministrima spoljnih poslova Italije, Poljske i Hrvatske Đulijom Tercijem, Radoslavom Šikorskim i Vesnom Pusić.
Ne pre juna
Podsetimo, prema saznanjima Danasa, koja smo juče objavili, u nacrtu zaključaka koji je Savetu EU dostavljen iz kabineta visoke predstavnice Ketrin Ešton navodi se da će Savet „tokom proleća 2013. obaviti procenu napretka u dijalogu Beograda i Prištine i, ukoliko bude zadovoljavajućeg rezultata, u junu doneti odluku o početku pregovora o članstvu Srbije“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.