Ministri inostranih poslova država članica NATO poručili su juče da „razmeštaj Euleksa, misije vladavine prava Evropske unije, širom Kosova ima hitan, prvenstven značaj. Oni su „primili k znanju usvajanje predsedničkog saopštenja SB UN o preoblikovanju Unmika“ i naglasili da se „od svih strana na Kosovu očekuje da pomognu u sprečavanju nasilja“.
Danijel Frid, pomoćnik američkog državnog sekretara, izjavio da saveznici u NATO „smatraju da Euleks mora biti razmešten na celom Kosovu“, bez obzira na kašnjenje misije i demonstracije kosovskih Albanaci EU i njene misije.
Stvari se i na terenu ubrzavaju – Viktor Rojter, portparol Euleksa, potvrdio je juče za naš list da je 9. decembar konačni datum kada će početi razmeštanje misije EU. Šef Unmika Lamberto Zanijer, koji se našao na glavnom udaru albanskog nezadovoljstva zbog dogovora Beograda i UN o šest tačaka, za koji srpska strana tvrdi da je u paketu s razmeštanjem Euleksa, juče je izjavio za Radio-televiziju Kosova da Misija UN kroz četiri meseca neće imati istu ulogu, zato što će ingerencije predati Euleksu, prenose agencije.
– Verujem da ćemo raditi kako bismo imali malu kancelariju za vezu, koja će biti most povezivanja između Kosova i međunarodnih organizacija – rekao je Zanijer.
On je negirao da šest tačaka vode podeli Kosova i objasnio da je za njihovu primenu neophodan dodatni proces, koji se ne mora zasnivati na njima.
Povodom najave početka razmeštanja Euleska danas će u severnom srpskom delu Kosovske Mitrovice biti održana sednica Skupštine zajednice opština AP KiM, na kojoj će biti usvojeni zajednički stavovi o misiji EU u srpskim sredinama u Pokrajini, potvrdio je za naš list Marko Jakšić, potpredsednik Skupštine. On kaže da predstavnici Skupštine i kosovskih Srba prilikom nedavnog sastanka s predsednikom Srbije nisu razgovarali o uslovima razmeštanja Euleksa u srpskim sredinama na KiM. Kosovski Srbi, kako je najavio, nakon odluke Beograda da prihvati Euleks, „neće sprečavati dolazak misije EU u Pokrajinu, ali će prema njoj imati ignorišući stav“. Prema njegovim rečima, za Srbe sa KiM Unmik je jedina validna misija.
Iz Euleksa je najavljeno da će do kraja naredne nedelje na celom KiM biti razmešteno 1.300 međunarodnih i nekoliko stotina lokalnih službenika, što omogućava početak sprovođenja mandata misije EU. Euleks, navodi se na sajtu Misije, trenutno ima 920 stranih i 392 lokalna službenika, a do kraja zime kada bi, kako je najavljeno, trebalo da bude potpuno operativan, trebalo bi da zapošljava 1.900 međunardnih i 1.100 lokalnih nameštenika. Viktor Rojter kaže za Danas da će Euleks 9. decembra početi da preuzima svoje dužnosti na celoj teritoriji Kosova, uključujući i severni deo.
Prema njegovim rečima, razmeštanje Euleksa odvijaće se u tesnoj saradnji s Unmikom da bi se izbegao bezbednosni vakuum. Rojter objašnjava da će idućeg utorka „policajci, tužioci, sudije i carinski službenici Euleksa preuzeti na terenu operativno delovanje misije“.
Povodom protesta kosovskih Albanaca protiv Euleksa u Prištini, Rojter kaže da je to normalan način javnog izražavanja mišljenja.
Iako su srpski zvaničnici najavljivali da će Euleks biti raspoređen u srpskim sredinama, posebno na severu KiM kad srpska zajednica bude za to spremna, juče u državnim krugovima u Beogradu nije bilo moguće utvrditi da li postoji bilo kakav dogovor međunarodnih predstavnika i srpskih vlasti o dinamici razmeštanja misije EU. Kako je Danasu nezvanično objašnjeno, Vlada Srbije pregovarala je samo sa UN, pod čijim okriljem će delovati Euleks, dok su za „detalje“ bila zadužena ministarstva spoljnih poslova i za KiM.
FEJT: Bez fokusiranja na šest tačaka
Visoki predstavnik EU i specijalni međunarodni predstavnik na Kosovu Piter Fejt izjavio je juče da su „šefovi Kosova“ prištinske institucije. Učestvujući na konferenciji „Međunarodne misije – olakšanje ili teret za Kosovo“, Fejt je naglasio da Kosovo ima Ustav, da će vrlo brzo imati ustavni sud i zakone koje će usvojiti domaće institucije. On je rekao da je „kašnjenje u početku raspoređivanja Euleksa političkog, a ne tehničkog karaktera“ i upozorio da bi neuspeh misije EU značio hod unazad za Kosovo, za projekat nezavisnosti i ciljeve koji su ranije određeni. Fejt tvrdi da se ne treba fokusirati na plan u šest tačaka generalnog sekretara UN, jer je reč o procesu koji je zamišljen, kao pomoć u raspoređivanju Euleksa, a da je „dobra vest sa sednice Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija da se ništa neće raditi bez konsultacija sa Prištinom, niti će se nešto nametati“.
KESIĆ: Uvod u „meku podelu“
Politički analitičar iz Vašingtona Obrad Kesić ocenio je juče da bi u doglednoj budućnosti moglo da dođe do „meke podele Kosova“ i napomenuo da je „pitanje vremena“ kada će i kosovski Albanci odbaciti Ahtisarijev plan i početi da formiraju institucije onako kako to njima odgovara. U intervjuu FoNetu, Kesić je rekao da to što srpska strana odbacuje plan međunarodnog pregovarača Martija Ahtisarija, „daje izgovor“ Albancima da ne sprovedu decentralizaciju i zaštitu prava manjina koji su po tom planu garantovani. Kesić smatra da se stvari povodom Kosova kreću u pravcu podele, iako se to demantuje i u Beogradu, Prištini, Briselu i Vašingtonu. Nedavni izveštaj generalnog sekretara UN i predsedničko saopštenje SB, prema Kesićevom tumačenju, ukazuju da se na Kosovu grade dva paralelna sistema, što je u suštini „vrsta meke podele“, iako ni za to nema garancija.
KFOR pod vođstvom NATO i s mandatom UN
Jedan od zaključaka sa sastanka šefova diplomatija članica NATO je i da će „Kfor pod vođstvom NATO i s mandatom UN, ostati na Kosovu na temelju Rezolucije 1244 SB UN“. Kfor će pomagati lokalne vlasti, EU, UN i druge međunarodne činioce na Kosovu „u cilju potpore stabilnom, demokratskom, multietničkom i miroljubivom Kosovu“. U saopštenju se ukazuje na nužnost „tesne saradnje međunarodnih činilaca s kosovskim vlastima“ i izražava očekivanje da će vlasti u Prištini „u potpunosti ispuniti obaveze o dostizanju standarda, posebno kad je reč o vladavini zakona, zaštiti etničkih manjina i zajednica, borbi protiv kriminala i korupcije“. Šefovi diplomatija NATO „snažno su ohrabrili kosovske vlasti i Srbiju da u potpunosti sarađuju s bitnim pomenutim činiocima tokom i posle razdoblja prenosa ovlašćenja“. Oni su istakli „spremnost NATO da ispuni svoju ulogu u ostvarivanju budućih bezbednosnih aranžmana: u okviru novih zadataka NATO, na raspuštanju Kosovskog zaštitnog korpusa i stvaranju kosovskih bezbednosnih snaga“. Za buduće kosovske bezbednosne snage, kako se navodi u saopštenju, sredstva će biti obezbeđena „iz fonda NATO“ u koji će se novac „dobrovoljno“ uplaćivati.
STRATFOR: Srž neslaganja trgovina drogom
Srž neslaganja Prištine i Brisela oko Euleksa nije to što je EU dobila mandat kroz ustupke Beogradu, nego „narko operacije koje čine pravi unosni resurs Kosova“, ocenjuje američka agencija Stratfor. „Glavni izvor prihoda Kosova čini transport heroina koji iz Avganistana i centralne Azije ulazi na Balkan preko Turske, a preko Kosova se distribuira u Evropu, pa Euleks, sasvim izvesno, nije dobrodošao iz perspektive narko trgovine i njenih pomagača“, navodi se u analizi. Odlaganje razmeštanja Euleksa poklapa se sa „anti-EU protestima u Prištini usred opiranja kosovskih političara podršci mandatu Euleksa, koji je finalizovan u SB UN“, ističe Stratfor i ocenjuje da Priština više nije u sukobu s Beogradom, nego počinje da se sukobljava s Briselom. Takođe se ističe i da podrška Beograda Euleksu predstavlja poslednji pokušaj Srbije da kroz zvanične kanale opstruiše nezavisnost Kosova. Beta
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.