Šef Euleksa Iv de Kermabon, uprkos izjavama sve većeg broja zapadnih zvaničnika da misija Evropske unije na Kosovu nije statusno neutralna, i dalje tvrdi da je reč o tehničkoj misiji koja će delovati u okviru plana „Zajednička akcija“ koji je početkom godne usvojen u sedištu EU u Briselu. U razgovoru za Danas De Kermabon, između ostalog, govori o saradnji međunarodnih misija na Kosovu i Metohiji, sprovođenju šest tačaka dogovorenih između UN i Beograda radi opstanka srpske zajednice u Pokrajini.
Razmeštanje misije EU na Kosovu počelo je na osnovu odluke Saveta bezbednosti UN i u okviru Rezolucije 1244 SB UN. Kome ćete posle prvih šest meseci rada podneti izveštaj, koji je predviđen Planom „Zajedničke akcije“ EU: Njujorku, Briselu ili na obe adrese? Šta podrazumeva dogovor UN i EU?
– Euleks ima jedinstveni komandni lanac, što znači da ću izveštavati 27 zemalja članica EU preko visokog predstavnika za bezbednost i spoljne poslove Havijera Solane. On će izveštaje dati Generalnom sekretaru UN.
Kakav je odnos između misije EU i visokog predstavnika EU na Kosovu? Da li je Euleks zaista statusno neutralan, imajući u vidu da je Piter Fejt istovremeno i međunarodni civilni predstavnik zadužen za koordinaciju svih međunarodnih aktera na Kosovu, koga je u konsultacijama s EU imenovala Međunarodna upravljačka grupa, osnovana u skladu s Ahtisarijevim planom? Osim toga, sve više zapadnih zvaničnika tvrdi da Misija nije neutralna.
– Veza između Euleksa i specijalnog predstavnika EU na Kosovu postoji. On me savetuje u vezi s lokalnom politikom. Euleks je tehnička misija i nije umešana u pitanja koja se tiču statusa, jer su ona na političkom nivou. Pitanje statusa je stvar pojedinačno svake od država članica EU. Zakonska osnova Misije je Zajednička akcija, dokument koji su usaglasile i donele svih 27 zemalja članica EU, uključujući i one države koje nisu priznale nezavisnost Kosova.
U okviru čijeg zakonskog sistema će Euleks pružati pomoć kosovskim institucijama u izgradnji policije, pravosuđa i carina, imajući u vidu da je reč o institucijama koje su jednostrano proglasile nezavisnost. Vlasti u Prištini očekuju poštovanje zakonodavstva i ustava samoproglašene države, koji su doneti na osnovu Ahtisarijevog plana o nadgledanoj nezavisnosti. Šta vi kažete na to?
– Sprovodićemo postojeći, tekući pravni okvir baziran na Zajedničkoj akciji, koja je zakonska osnova Euleksa. Euleks nije na Kosovu da bi donosio zakone, nego da bi pomogao u sprovođenju vladavine prava u korist svih građana. Naš glavni cilj je pomoć u izgradnji strukture i sistema, koji su u saglasnosti sa standardima EU. U svakom slučaju, za nas je merodavna naša zakonska osnova – Zajednička akcija, koja nam pokazuje pravac u svim našim zadacima i put kojim treba da idemo.
Mandat Euleksa (pravosuđe, policija i carina) odnosi se na tri od šest tačaka o kojima su UN i Beograd postigli dogovor. Kako će to u praksi funkcionisati – da li ćete sprovoditi ovaj sporazum s kojim se Priština zvanično ne slaže ili kosovske zakone koje kosovski Srbi ne prihvataju?
– Euleks nije učestvovao u razgovorima o šest tačaka. One su odgovornost Unmika.
Ako je za njihovo sprovođenje nadležan Unmik, znači li to da će KiM imati paralelne sisteme u oblasti pravosuđa, policije i carina, u čemu Priština vidi začetak stvaranja srpskog entiteta u Pokrajini?
– Mislim da sam odgovorio na ovo pitanje. Ono je na političkom nivou, a Euleks je tehnička misija vladavine prava. Specijalni izaslanik generalnog sekretara UN treba da radi na tome.
Iako su kosovski Albanci Euleks dočekali uličnim protestima, zvaničnici EU upozoraju samo na eventualne probleme u srpskim sredinama. Zbog čega?
– Svesni smo da različite zajednice na celom Kosovu nisu prihvatile Misiju na isti način. Postoji nesporazum u vezi s mandatom i razlogom zbog kog je Euleks ovde. Zbog toga je potrebno da objasnimo svima zbog čega smo ovde i šta ćemo da radimo. Pripadnici svih zajednica trebalo bi da znaju da je Euleks na Kosovu da bi im poboljšao životni standard i pomogao u izgradnji boljeg života. To nameravamo da postignemo jačanjem vladavine prava, koje predstavlja temelj svakog demokratskog društva. Naši stručnjaci rade na tehničkoj strani problema, savetuju institucije vladavine prava, a u nekim slučajevima primenjivaće i izvršna ovlašćenja. Puna vladavina prava donosi sigurnost, sigurnost donosi slobodu kretanja i bezbednost. Svi će, bez obzira na etničku pripadnost, imati pristup pravosuđu i mogu očekivati pravično i fer suđenje. Ovde smo da bismo rešili i imovinska pitanja, što će imati efekta kada je reč o velikom broju ljudi iz svih zajednica. I na kraju, vladavina prava je osnovni uslov za ekonomski prosperitet jer, kao što znamo, investicije će biti privučene samo ako postoji vladavina prava.
Kako kao visoki oficir od karijere i bivši komandant Kfora komentarišete inicijativu Beograda za izmenu Vojnotehničkog sporazuma iz Kumanova?
– Sada sam šef Euleksa i nadam se da razumete da ne želim da komentarišem to pitanje sa svoje sadašnje pozicije.
Da li ste posle pristanka Srbije na Euleks uspostavili kontakte sa Beogradom?
– Spreman sam da razgovaram sa njima. Vladavina prava ima potrebe za tehničkom saradnjom. Kontakt s Beogradom je apsolutno potreban, kao što će biti potreban kontakt sa Skopljem. Isto važi i za kontakte s međunarodnim institucijama vladavine prava, kao što su Europol, Eurojust ili Interpol.
Nedavno ste rekli da je Euleks na Kosovo došao odlukom EU i na poziv kosovskog predsednika. Gde je tu Beograd, jer je Srbija, čije su državne granice međunarodno priznate, prema Rezoluciji 1244, država „domaćin“ protektoratu UN?
– Srbija podržava Euleks. Predsednik Tadić bio je veoma jasan u svome pismu Havijeru Solani. On je ohrabrio sve činioce da podrže Euleks. Zbog toga treba da radimo zajedno u tom pravcu. Razgovarajte s nama, a kasnije ocenite rezultate koje ćemo postići.
Euleks je posebnim sporazumom preuzeo imovinu i opremu Unmika na Kosovu, koja zapravo pripada državi Srbiji? Kako je to razrešeno, imajući u vidu da je Ahtisari predložio da se „nepokretna i pokretna imovina SR Jugoslavije odnosno Republike Srbije prenese na Kosovo“?
– Od Unmika, u stvari, nismo preuzeli nikakvu nepokretnu imovinu, ali je iznajmljujemo od njih.
Većina kosovskih Srba je za ignorisanje Euleksa, opozicija u Srbiji tvrdi da je Euleks „okupacija Kosova“, ima najava da od sadašnjih dogovora neće mnogo ostati u slučaju eventualne promene vlasti u Beogradu. Kako vi vidite budućnost misije na čijem ste čelu?
– Pun sam pouzdanja. Uspostavili smo mnogo pozitivnih kontakata. Znate da ovo nije prvi put da radim na Kosovu. U vreme kada sam bio komandant Kfora i brigadirni komandant na severu imao sam mnogo prijatelja od kojih primam ohrabrujuće poruke. Rezultati koje ćemo postići biće na korist svih građana, jer će voditi ka poboljšanju životnog standarda. Ti rezultati govoriće sami za sebe.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.