Fabrici: Ocena uspešnosti poboljšanja uslova za izbore nakon početka kampanje 1Foto: BETA/MILAN OBRADOVIC/MO

Šef Delegacije EU u Srbiji, Sem Fabrici, izjavio je danas da predstavnici Evropskog parlamenta od avgusta 2019. godine posreduju u razgovorima vlasti i opozicije u Srbiji da bi se poboljšali izborni uslovi, ali da će krajnja ocena o uspešnosti tog procesa biti moguća tek pošto se izbori i zvanično raspišu i počne predizborna kampanja, a ocenu će dati kancelarija OEBS-a.

Fabrici je gostujući u emisiji „Prav ugao“ na RTV Vojvodina rekao da ono što može sada da kaže jeste da je reforma na poboljšanju izbornih uslova počela, da je usvojen niz izmena zakona, i da se polako primenjuje ono što je obećano tokom pregovora u kojima su učestvovali i predstavnici Evroparlamenta.

„Poruka je da se nastavi ispunjavanje svih uslova, pristup medijima je oblast u kojoj još stvari treba da se uradi. Izbori tek treba da se raspišu, a Misija EU kao i Evropski parlament će posmatrati izbore, i svi mogu da kazu da je to dobar korak napred“, rekao je Fabrici.

Na pitanje o smanjenju tri meseca pre izbora cenzusa za ulazak u republički parlament sa pet na tri odsto, Fabrici je odgovorio da je stav Delegacije EU jasan i da „prema međunarodnim standardima i međunarodnim organizacijama, kao što je Venecijanska komisija, u poslednjoj godini pred izbore nije dobro menjati zakone, naročito ako tome ne prethodi javna rasprava“.

Ambasador EU u Srbiji je rekao i da „uvek sluša sve koji mu se obrate“, naročito ako su pisma upućena njemu lično, i da razgovara kako sa vlastima tako i s „opozicijom koja hoće da izađe na izbore, kao i sa opozicijom koja na izbore neće da izađe“.

„U proteklih sedam meseci Evropski parlament je vredno radio s celokupnom opozicijom i s vlastima na unaređenju izbornih uslova i mi ćemo posmatrati kako će se sprovesti ono što je dogovoreno. Sbrija je na putu ka članstvu u EU i mi ćemo nastaviti da i dalje posvećujemo pažnju vladavini prava, što je široka oblast koja se bavi različitim pitanjima koja nemaju sva veze sa izborima“, rekao je Fabrici.

On je rekao i da će veliki deo godišnjeg izveštaja o vladavini prava u Srbiji za 2020. godinu biti upravo o primeni preporuka za ostvarivanje boljih predizbornih uslova.

„Svako ima legitimnu strategiju, tako da mi ne treba da govorimo ljudima šta treba da rade. Mi verujemo da je demokratija ključna stvar i da je parlament mesto gde se ostvaruje demokratija, radili smo sa Skupštinom na unapređenju izbornih uslova zato što verujemo da izbori treba da se sprovedu i da svi na njima treba da učestvuju. Ako me pitate da li ljudi treba da učestvuju na izborima, ja kazem da“, rekao je Fabrici.

Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji, Sem Fabrici, izjavio je danas da se nova metodologija pretpristupnih pregovora za prijem u EU, koju je predložila Evropska komisija, odnosi pre svega na Severnu Makedoniju i na Albaniju.

Rekao je da se ta novina ne odnosi na Srbiju jer su s njom pregovori počeli 2014. godine, ali da i Srbija može da prihvati tu novu metodologiju ako to želi.

Fabrici je u emisiji RTV Vojvodina „Prav ugao“ rekao da postoji mogućnost da će deo nove metodologije važiti i za dalji tok pregovora sa Srbijom, tako što bi se umesto otvaranja pojedinačnih poglavlja ubuduće otvarali „klasteri“ – grupe poglavlja, u kojima su koncentrisane sve srodne teme.

Nova „metodologija je smišljena za otvaranje pregovora sa Severnom Makedonijom i Albanijom, i nadamo se da će na osnovu tog predloga Evropske komisije 27 zemalja članica EU izvući prave zaključke i da će omogućiti otvaranja pregovora s te dve zemlje, na koje će se primenjivati nova metodologija u procesu pregovaranja onog trenutka kada zemlje članice to prihvate“, kazao je Fabrici.

On je rekao da Srbija zbog fokusiranja pažnje EU na Severnu Makedoniju i Albaniju „nije u senci, što dokazuje i poseta komesara za proširenje Olivera Varhejija Srbiji (prošle nedelje) dan pošto je novu metodologiju predstavio u Briselu“.

„To je jasan znak da Evropska komisija, a posebno sam komesar, pridaju veliku važnost Srbiji. Između Srbije i EU postoji čitav niz reformi koje treba da se realizuju. Što se više reformi realizuje, to je brži proces pristupanja EU. Ima još dosta posla da se uradi“, rekao je Fabrici.

Podsetio je da će u maju biti podnet izvestaj EU o uspesnosti sprovođenja reformi u Srbiji, na osnovu čega će biti i ocenjen njen napredak.

Fabrici je rekao da je nova metodologija instrument za postizanje istog cilja kao i pre – proširenja EU, uz neke nove elemente, među kojima je povećanje dinamike tog procesa.

„Komisija predlaže da umesto 35 poglavlja imamo 6 ‘klastera’ (grupa poglavlja), odnosno poglavlja koja su pregrupisana, pa ako imamo ‘klaster ekonomije’ sve iz poglavlja što se odnosi na ekonomiju, biće u tom klasteru. Proces proširenja mora da se zasniva na postignutim reformama, pri čemu ono što je osnovno jeste vladavina prava“, kazao je Fabrici.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari