Do zastoja u razmeštaju misije Euleks na Kosovu došlo je zbog nužnosti dogovora sa UN o „preoblikovanju misije Unmika“, ali to kašnjenje „neće biti dramatično“ – izjavio je juče od Evropske unije naimenovani specijalni izaslanik za Kosovo Piter Fejt.
Fejt je izrazio očekivanje i da bi Euleks, u sklopu Unmika, mogao da bude razmešten i na severu Kosova.
Do zastoja u razmeštaju misije Euleks na Kosovu došlo je zbog nužnosti dogovora sa UN o „preoblikovanju misije Unmika“, ali to kašnjenje „neće biti dramatično“ – izjavio je juče od Evropske unije naimenovani specijalni izaslanik za Kosovo Piter Fejt.
Fejt je izrazio očekivanje i da bi Euleks, u sklopu Unmika, mogao da bude razmešten i na severu Kosova. On je to rekao na konferenciji koju je, pod nazivom „100 dana nezavisnosti Kosova: dostignuća i izazovi“, organizovao briselski ogranak nemačke Fondacije „Fridrih Ebert“. Fejt je naglasio da to kašnjenje Euleksa neće biti „zabrinjavajuće jer će Unmik biti prisutan na terenu, pa neće biti bezbednosnih praznina“.
Ban Ki Mun danas o rekonfiguraciji Unmika
Priština – Generalni sekretar UN Ban Ki Mun poslaće danas institucijama EU u Briselu i predsednicima Kosova i Srbije pismo o rekonfiguraciji Unmika, kojim će biti omogućen ostanak te misije i dolazak Euleksa, javila je Radio-televizija Kosova pozivajući se na diplomatske izvore. Citirajući diplomate koje znaju sadržaj pisma, ta televizija je naglasila da Ban Ki Mun omogućava rekonfiguraciju Unmika i njegovo ostajanje na Kosovu koje će, iako „simbolično“, biti dovoljno da multilateralni sporazum između Kosova i EU potpiše i Unmik. Izvori RTK-a su istakli da se još radi na delu teksta o misiji Euleksa da bi bio prihvatljiv za srpsku i rusku stranu. Prema njihovim rečima, formulacija o Euleksu, makar nejasna i neprecizna, omogućiće Evropskoj uniji da je interpretira kao dozvolu Ban Ki-Muna za početak misije na Kosovu. Pismo će danas biti poslato na adresu institucija EU u Briselu, predsednika Kosova Fatmira Sejdiua i predsednika Srbije Borisa Tadića. Beta
– Nadamo se rešenju UN, uključujući Unmik – precizirao je Fejt.
Donatorska konferencija za Kosovo 11. jula
Brisel – Evropska komisija organizovaće 11. jula u Briselu donatorsku konferenciju za pomoć ekonomskom razvoju Kosova. Kako je saopšteno juče u Briselu, ta konferencija je u pripremi već nekoliko meseci, Evropska komisija je već predvidela 395,1 milion evra za Kosovo za period 2007-2011. i eventualno još dodatnih 200 miliona za specifične socijalno-ekonomske potrebe posle stupanja na snagu ustava Kosova. EU je od 1999. izdvojila 1,8 milijardi evra pomoći za Kosovo.
Diplomatski izvori EU rekli su agenciji Beta da se u Evropskoj uniji očekuje od generalnog sekretara UN Ban Ki-Muna pismo u kojem bi on pozvao Euleks da u sastavu „preoblikovane misije Unmik“ bude razmešten na teritoriji Kosova, „tamo gde je to moguće“. Na skupu u Briselu učestvovao je i Skender Hiseni, koji je predstavljen kao „ministar inostranih poslova Kosova“. On je, na pitanje zašto je tako malo zemalja priznalo samoproglašenu nezavisnost Kosova, izrazio uverenje da će „u dogledno vreme“ broj zemalja koje će to učiniti dostići „kritičnu masu“. Po oceni Fejta, paralelne institucije Srba na Kosovu jesu glavni problem i izazov, i za kosovske Srbe bilo bi bolje da „pokrenu dijalog o tehničkim prednostima Ahtisarijevog plana“. Fejt smatra da se mora stvoriti „jedinstven pravni prostor na Kosovu, da bi se izbegao haos“. On je, s tim u vezi, predočio da bi izveštaj generalnog sekretara UN Ban Ki-Muna o preoblikovanju Unmika trebalo da sadrži mehanizme o koordinaciji delovanja UN i Euleksa, tako da Euleks može da se rasporedi na celom Kosovu.
– UN će ostati na Kosovu i imaće neka važna zaduženja. Na primer, u interesu Kosova je da preko UN bude zastupljeno u nekim međunarodnim forumima gde bi to, inače, Srbija onemogućila – rekao je Fejt.
Uloga UN, prema njegovom mišljenju, mogla bi da bude i doprinos regionalnoj stabilnosti kroz olakšavanje kontakata u regionu.
Jedan od prvaka kosovskih Srba Oliver Ivanović je na ovom skupu predočio da „nije veliki optimista“ i da ne očekuje skoru stabilnost na Kosovu, pogotovo kada su u pitanju pravnostatusna situacija i zakoni koji bi privukli investicije. Ivanović je ocenio da bi za smirivanje situacije na Kosovu i regionu bilo blagodetno da bude formirana vlada u Beogradu, koju bi činili Demokratska stranka, G17 plus i Socijalistička partija Srbije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.