Ne želim da se ikada više našoj dinastiji ponovi težina izgnanstva koja nas je pratila kao narodne prvake još od vožda Karađorđa, kaže princ Filip Karađorđević, nakon obilaska Malog Zvornika u kome je njegov deda Petar Karađorđević proveo poslednje dane u Drugom svetskom ratu, pre nego što je napustio Jugoslaviju.
Posle dugo vremena uspeli smo da ostvarimo veliku želju i posetimo Mali Zvornik, mesto u kome je moj deda kralj Petar Drugi proveo poslednje noći u otadžbini, nakon kojih je pred naletom fašista i nacista bio primoran da je napusti i pridruži se ostalim liderima slobodnog sveta koji će nastaviti organizovani otpor, onako kako smo učinili u Prvom svetskom ratu, napisao je Filip Karađorđević na platformi Iks (bivši Tviter) i podelio fotografije, na kojima je sa princezom Danicom Karađorđević.
„Njegova borba, koja je donela velike lične žrtve, na kraju ga je učinila emigrantom. Na žalost, nikada više nije video svoju zemlju.
Objekat je danas poznat kao “Podzemni grad Karađorđevića” i značajan je kulturno-istorijski spomenik iz vremena Kraljevine Jugoslavije kojim upravlja Turistička organizacija opštine Mali Zvornik.
После дуго времена успели смо да остваримо велику жељу и посетимо Мали Зворник, место у коме је мој деда краљ Петар Други провео последње ноћи у отаџбини, након којих је пред налетом фашиста и нациста био приморан да је напусти и придружи се осталим лидерима слободног света који… pic.twitter.com/7JS6wQlC47
— Филип Карађорђевић (@PrincFilip1) February 20, 2024
Građen je početkom 1930-ih godina kao stroga tajna, po nalogu mog pradede kralja Aleksandra Prvog, pod šifrovanim imenom „Kamena devojka“ i predviđen za kraljevo ratno komandno mesto, za smeštaj šefa države, članova kraljevske porodice, vlade i štaba.
Gradili su ga zatvorenici koji su tu dovođeni noću sa povezima preko očiju, u dubini strme stene, na površini od oko 5000 kvadratnih metara i sastoji se od 75 prostorija i hodnika, u dužini oko 1,5 kilometara.
Prostor predstavlja ostatke kompleksa u kojem su bili kraljev kabinet, sale, spavaonice za gardu, biblioteka, kapela sa oltarskim prostorom posvećena Svetom Andreju Prvozvanom, našoj krsnoj slavi, kraljeve česme, bunar sa čistom pijaćom vodim…
Nakon pogibije mog pradede kralja Aleksandra Prvog u zločinačkom atentatu u Marseju 1934. godine, izgradnja objekta je zaustavljena i više nije nastavljana.
Objekat je poslužio svrsi samo jednom, u periodu od 8. do 12. aprila 1941. godine, kada je moj deda kralj Petar Drugi u njemu proveo poslednje noći u otadžbini, u nedovršenom skoloništu. Tu se nalazio i deo Vlade Kraljevine Jugoslavije a u noći između 09. i 10. aprila tu je održana njena poslednja sednica na kojoj je doneta, ispostaviće se, sudbonosna odluka o napuštanju zemlje.
12. aprila moj deda je napustio ovaj objekat i više se nikada nije vratio u otadžbinu“, piše u objavi Filipa Karađorđevića.
„Obilazak sam doživeo veoma emotivno, obzirom da sam prvi Karađorđević posle njega, nakon 83 godine, koji je njime hodao. Čini mi se da sam mogao da osetim njegovu strepnju, neizvesnost koju nosi svaki sledeći dan, težinu odgovornosti koju je preuzeo na sebe kao, još uvek, maloletni šef države.
Predmeti koji se nalaze kao deo stalne postavke su vrlo autentični i doprinose opštem utisku, na trenutke smo se našli u tom vremenu.
Želim da zahvalim Opštini Mali Zvornik na realizaciji projekta “Podzemni grad” i rekonstrukciji dela objekta kojim je on oživeo i postao dostupan javnosti, da pohvalim rad istoričara Zorana Tošića koji je sakupio autentične predmete i osmislio stalnu postavku izložbe “Kamena devojka”, kao i svim ljudima koji su uključeni u njegov život, jer je ovo veoma značajno mesto za naš narod, kao i za našu dinastiju.
Ono predstavlja prekrtnicu, teško breme koje smo nosili sa sobom. Ono je i mesto rođenja naše velike želje da se u otadžbinu vratimo i u njoj obnovimo.
Srećan sam što će moja deca rasti ovde, među svojim narodom i što sam tu nedosanjanu želju svog dede ostvario.
Ne želim da se ikada više našoj dinastiji ponovi težina izgnanstva koja nas je pratila kao narodne prvake još od vožda Karađorđa“, zaključio je Filip Karađorđević.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.