Kosovo će biti nezavisno sa ili bez rezolucije Saveta bezbednosti UN – izjavio je pomoćnik državnog sekretara SAD Danijel Frid.
U intervjuu Rojtersu Frid je ocenio da je moguće da ruska kritika plana za rešenje budućeg statusa Kosova specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija predstavlja naznaku da će Rusija blokirati rezoluciju.
Kosovo će biti nezavisno sa ili bez rezolucije Saveta bezbednosti UN – izjavio je pomoćnik državnog sekretara SAD Danijel Frid.
U intervjuu Rojtersu Frid je ocenio da je moguće da ruska kritika plana za rešenje budućeg statusa Kosova specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija predstavlja naznaku da će Rusija blokirati rezoluciju.
– Nadamo se da Rusija shvata da će Kosovo biti nezavisno na ovaj ili onaj način. To će biti urađeno ili na kontrolisan, nadgledan način koji obezbeđuje dobrobit za srpski narod, ili će se to desiti na nekontrolisan način, a kosovski Srbi će najviše patiti, što bi bilo strašno – rekao je Frid koji je u subotu učestvovao na Briselskom forumu za transatlantske odnose.
On je priznao da bi EU mogla da bude podeljena oko toga da li priznati Kosovo ako ne bude rezolucije UN i ako većinsko albansko stanovništvo jednostrano proglasi nezavisnost.
– Apsolutno ne vidim nikakvu prednost da se to uradi na drugačiji način nego preko rezolucije Saveta bezbednosti. Vidim samo neprilike – rekao je Frid.
On je dodao da su sve druge opcije lošije i ocenio da je „podeljena Evropa generalno loša stvar, a strašna u ovom slučaju“. Prema njegovim rečima rezolucija bi obezbedila zakonsku zaštitu za kosovske Srbe i pomogla Evropljanima da se ujedine.
IVANOVIĆ: Opasna taktika SAD
Brisel – Lider Srpske liste za Kosovo Oliver Ivanović izjavio je juče na završetku Briselskog foruma da je „pritisnuti Ruse i slomiti ih“ na pitanju rešenja za Kosovo „veoma opasna američka taktika“, rekavši da su mu to preneli mnogi evropski zvaničnici na tom skupu. Ivanović je ocenio i da sada ne preti neposredna opasnost nasilja na Kosovu i predočio da će „Amerikanci imati veliku odgovornost u slučaju da se nasilje dogodi na Kosovu“. „Ukoliko međunarodna zajednica, a pre svega SAD, jasno kažu da neće tolerisati nasilje, ukoliko NATO bude jasno rekao da će iskoristiti sve što mu je na raspolaganju, pa i oružje, da spreči nasilje – nasilja neće biti“, istakao je predsednik Srpske liste za Kosovo. Ivanović je kao posebno zabrinjavajuće ocenio izjave bivšeg američkog ambasadora u UN Ričarda Holbruka i pomoćnika američkog državnog sekretara Danijela Frida da će nezavisnost Kosova biti izdejstvovana na temelju plana Martija Ahtisarija, bez obzira na to da li će Rusija u Savetu bezbednosti UN na to pristati.
– Kosovo je na listi problema koji se ne popravljaju vremenom i zanemarivanjem – rekao je Frid i ocenio da „situacija tamo nije inherentno stabilna“.
Bivši ambasador SAD u UN Ričard Holbruk rekao je na istom skupu da će, ako Rusija u Savetu bezbednosti uloži veto na Ahtisarijev plan, doći do jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova.
– SAD će priznati Kosovo, nadam se, istog dana… Neke od zemalja EU hoće, neke neće – rekao je Holbruk i ponovio raniju ocenu da Kosovu preti nasilje, za šta će Rusija biti kriva.
Šef švedske diplomatije Karl Bilt na Forumu je rekao da američka pretnja da će priznati nezavisnosti Kosova bez rezolucije Saveta bezbednosti predstavlja „igranje vatrom“ u odnosima Zapadne Evrope i Amerike i „igranje vatrom na Balkanu“.
Visoki državni funkcioneri Nemačke i SAD preksinoć su na raspravi o transatlantskim odnosima u Briselu ocenili da je za Kosovo najbolji plan Martija Ahtisarija, dok je zvaničnik ruske Dume istakao da na Kosovu nisu sprovedeni standardi i da se zato ne može ni govoriti o rešenju statusa.
Predsednik Spoljnopolitičkog odbora nemačkog Bundestaga Rupreht Polenc bio je mišljenja da je Ahtisarijev plan najbolji jer pruža najviše jemstva za zaštitu Srba i njihovih verskih i kulturnih spomenika, uz opasku da je „Slobodan Milošević kriv za ono što se dogodilo na Kosovu“. Polenc je dodao da za Srbiju postoji evropska perspektiva i „ako Rusija želi da pomogne Srbiji onda Srbija može postati kandidat za članstvo u EU 2008 “ ali, kako je naglasio, pre toga se mora rešiti kosovsko pitanje.
Šef Spoljnopolitičkog odbora ruske Dume Konstantin Kosačov je u raspravi Briselskog foruma podvukao da „svi mogu govoriti da je Kosovo ‘jedinstven slučaj’“. Ali ljudi u drugim krajevima će, „ma šta im govorili, Kosovo tada uzeti kao presedan da bi ubrzali procese za sticanje sopstvene nezavisnosti“.
– Polenc je zatražio od Rusije da pomogne Srbima da prevaziđu postojeću situaciju – dodao je Kosačov i zapitao zbog čega niko ne zatraži od Grčke da pomogne Kipru da prevaziđe tamošnju situaciju, ili Gruziji da pomogne rasplet oko Abhazije.
Mora se poštovati suverenitet zemalja kao što je Srbija i to je tako, zaključio je Kosačov.
Jedan od prvaka ruske opozicije Grigorij Javlinski rekao je da je „Ahtisarijev plan možda divan, ali je neostvariv ukoliko obe strane ne kažu ‘da’“. Javlinski je podvukao da je mnogo bolje da o statusu Kosova neposredno razgovaraju Beograd i Priština, „jer će se inače odlučivati kao na Jalti“.
– Najbolji, jedini razuman način je da do nezavisnosti dođemo kroz Savet bezbednosti. Kosovo će na jedan ili drugi način biti nezavisno. Postoji dobar način za to, kontrolisan i nadgledan, proces koji pruža zaštitu – rekao je Frid na skupu.
Ali, pomoćnik američkog državnog sekretara tvrdi da postoji i „nekontrolisan, loš način“.
– To bi značilo više nasilja i mislim da bi Srbi najviše propatili jer bi u nekontrolisanom procesu radikalni elementi preuzeli stvari u svoje ruke. SAD žele da to urade sa UN kroz Savet bezbednosti. A Bogu hvala, dobro nam ide u Savetu bezbednosti i zemlje koje su nestalne članice uglavnom podržavaju našu inicijativu – dodao je pomoćnik američkog državnog sekretara.
On je zaključio da „ne moramo da brinemo o najgorim scenarijima, možemo da dobijemo najbolji“. Zamoljen da se osvrne na izjavu američkog političara Ričarda Holbruka u Briselu da će, u slučaju ruskog veta, SAD priznati jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova, Frid je rekao da o tome ne želi da se izjašnjava.
– Neću se osvrtati na ono što govori Ričard Holbruk jer je on građanin. On ne govori u ime vlade SAD, iako govori kao neko ko dobro poznaje Balkan – istakao je on.
– Činjenica je da je rešenje u okviru Saveta bezbednosti UN ono što želimo i nema potrebe da spekulišemo o bilo čemu drugom – zaključio je pomoćnik američkog državnog sekretara.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.