Zapanjujuća je bila izjava predsednika Aleksandra Vučića povodom navoda da je neko možda podvodio devojčice.
Meni je neshvatljiva ta gradacija – da ukoliko su navodi tačni, to je jezivo, a ukoliko nisu, to je još jezivije. To je apsolutno neprimereno prema potencijalnim žrtvama, istakla je Hristina Piskulidis, menadžerka za komunikacije NVO Astra, koja se bavi borbom protiv trgovine ljudima i eksploatacije, gostujući u „Intervjuu na mreži“ portala Danasa.
Piskulidis je takođe ocenila kao neprimerenu i reakciju premijerke Ane Brnabić povodom ovog slučaja i podsećanja medija na ranije navode premijerke o „žurkama“ koje je u Jagodini organizovao Dragan Marković Palma, gradonačelnik Jagodine i koalicioni partner vladajuće stranke.
– Izjava premijerke, koja se bezazleno ograđuje od čitavog slučaja, s obzirom na njene ranije navode da je pozivana na slične žurke, degradirajuća je za čitav slučaj. Ona je u nastavku izjave koju mediji sada prenose rekla i da je na tim žurkama bilo mnogo alkohola i narkotika. Dakle mi imamo osobu koja je u tom trenutku bila deo vlade kao ministarka koja „mrtva hladna“ priča o žurkama sa narkoticima, navela je Piskulidis.
Ona ističe da se glavno pitanje u slučaju navoda o podvođenju žena i maloletnica u Jagodini od strane visokog državnog funkcionera svodi na to kako će reagovati državni vrh, kako se ovo ne bi pretvorilo u još jednu političku aferu.
– Glavno pitanje je zašto toliko ćute ljudi iz političkog vrha kada u svim ostalim slučajevima mnogo pričaju, navela je ona, odgovarajući na pitanja građana na Fejsbuk stranici Danasa.
Naša sagovornica je rekla i iz reakcija političara, ali i javnosti i medija, vidimo mnogo neadekvatnih reakcija i da ova priča ne bi smela da se svede na biranje neke političke opcije, posebno prilikom izveštavanja medija, koji zanemaruju svoju ulogu i značaj.
– Pravac u kome se zapravo ide jeste da je ovo još jedna politička afera ali nije. Ovo su nečiji životi i te osobe su potencijalno trpele zločin, a mi kao društvo treba da ih zaštitimo pomognemo im da se vrate u društvo, istakla je Piskulidis.
Ono što bi bila adekvatna reakcija društva u ovom slučaju, poručuje ona, jeste da se svedocima pošalje jasna poruka da će biti zaštićeni na sve načine.
– Ako se to ne desi, rizikujemo da pošaljemo poruku drugim žrtvama da nada ne postoji. U ovom slučaju je to mnogo strašno jer smo imali različite afere, ali šteta koju potencijalno nosi ova afera je neuporediva u odnosu na neke druge slučajeve koji se tiču pronevere novca i drugih kriminalnih dela, ukazala je ona.
https://embed.sounder.fm/play/143464
Zaštita svedoka mogla bi da se obezbedi kroz dodeljivanje statusa „posebno osetljivog svedoka“ svim žrtvama, kako je objasnila naša sagovornica, a što je tražila i Marinika Tepić, potpredsednica Stranke slobode i pravde koja je u javnost iznela navode o ovoj aferi i zatražila zaštitu za sedam svedoka koji su, prema rečima Tepićeve, spremni da govore o podvođenju u organizaciji Dragana Markovića Palme.
– Ako su tačni navodi i radi se o jednom državnom moćniku, a možemo da zamislimo ko je sve možda prisustvovao ovim krivičnim delima – to je potencijalno afera na državnom nivou i paradoks je da vi sada imate zaštićenog svedoka (Ljubišu Buhu) Čumeta, a ne razmišljamo da taj nivo zaštite obezbedimo osobama koje su oštećene u ovom slučaju, navela je Piskulidis.
Ona je objasnila da žrtvama može da se dodeli status „posebno osetljivog svedoka“, što podrazumeva da se one izlažu manjem broju svedočenja nego u nekim drugim slučajevima, da svedoče putem video-linka i u specijalno opremljenim prostorijama kako se ne bi susretale sa osumnjičenim počiniocima i pri tome zaštitio njihov identitet. Još veći nivo zaštite nosi status „zaštićenog svedoka“ koji se može dodeliti maloletnim žrtvama u ovom slučaju, objasnila je Piskulidis.
Osim toga, potrebno je i da se istraga podigne na viši nivo tužilaštva, smatra stručnjakinja iz Astre.
– Ukoliko su navodi svedoka tačni, onda to delo spada u u organizovani kriminal i po našem mišljenju tim delom treba da se bavi Specijalizovano tužilaštvo za organizovani kriminal u Beogradu. Neophodna je reakcija Republičkog javnog tužilaštva da bi se ovaj slučaj izmestio u Specijalno tužilaštvo za organizovani kriminal, ali mi za sada nismo čuli reakciju državne tužiteljke Zagorke Dolovac. Ona je za sada tiha, ukazala je Piskulidis.
Imajući u vidu ovakvo ponašanje tužilaštva, ali reakcije zvaničnika i javnosti, naša sagovornica kaže da se ističe utisak da istražni organi „čekaju smernice u kom pravcu da deluju“.
Na pitanje novinarke da li te smernice očekuju od vlasti, sagovornica kaže da bi to bio domen spekulacija, ali da je to „realna pretpostavka“ imajući u vidu načine na koje su se ranije pokretale istrage o nekim aferama.
Tokom suđenja dolazi do preimenovanja dela
Najveći problem pri sudskim procesima je što predugo traju i što se radi ubrzanja procesa dolazi do preimenovanja dela, navela je Piskulidisova, i istakla da se trgovina ljudima i seksualna eksploatacija često prekvalifikuje u delo posredovanje u vršenju prostitucije a na osnovu te prekvalifikacije počinilac potpiše priznanje krivice i bude malo kažnjen, do 1,5 godine. Kako je navela, u izveštaju međunarodnih organizacija navodi se da je u Srbiji realan broj žrtava trgovine ljudima deset puta veći, dok je prema podacima NVO Astra prošle godine evidentirano 57 žrtava trgovine ljudima. Od tog broja, 24 su deca a 18 su devojčice, koje su bile izložene seksualnoj eksploataciji, prosjačenju i prinudi na kriminal. M. Pudar
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.