Gojković: Jedna čekam raspravu o mojoj smeni, odbijeni zahtevi opozicije 1

Jedva čekam da se o raspravlja o inicijativama za moju smenu i ne postoji niko ko to više želi od mene.

Zakazaću posebnu sednicu sa tim tačkama dnevnog reda, da se razmatra šta sam ja činila, a šta drugi. Prvi termin kada ta sednica može biti održana je 29. april, to je subota, a možemo i Prvi maj da provedemo radno u parlamentu. Poštujem Poslovnik o radu parlamenta, a vi nikada ne biste došli na dnevni red da nije moje odluke“, rekla je danas u Skupštini Srbije Maja Gojković, predsednica parlamenta, odgovarajući na primedbe Aleksandre Jerkov, poslanice Demokratske stranke, da je DS podržao zahteve studenata i da su jedan od njihovih zahteva uvrtstili kao svoj tražeći smenu predsednice Skupštine Srbije. Jerkov je upitala Gojkovićevu i da li je primetila da sudetenti već dve nedelje protestuju i da imaju neke zahteve..

Gojkovićevaje navela da je Demokratska stranka, ali i drugi podnosioci zahteva za njenu smenu napravila proceduralnu grešku, tražeći da se ta tačka uvrsti u dnevni red po hitnom postupku. U tom slučaju, kako je navela, to znači da nema rasprave, već se samo odlučuje da li će biti na dnevnom redu ili ne.

Ona je ponovila da su inicijative za njenu smenu podnete 13. aprila i prvi rok za stavljanje te tačke na dnevni red je 29 april. Inicijative za smenu Gojkovićeve podneli su Demokratska stranka i Dosta je bilo, a potpisima su podržali i druge opozicione poslaničke grupe – SDS, SDA, LDP, LSV, Dveri…, kao i nezavisni poslanici „NS-Pokret za spas Srbije“.

Aleksandra Jerkov je primetila da Gojkovićeva i naprednjaci svakoga u ovoj državi ponižavaju, ali je iznela još jedan zahtev studenata – izmene Zakona o visokom obrazovanju, a Gojkovićeva je primetila da je student Bojan Pajtić njenih godina.

Inače Skupština Srbije sa dvadesetak minuta zakašnjenja je nastavila rad nakon jednipo mesečne pauze koju je predsednica parlamenta odredila zbog održavanja predsedničkih izbora. Poslanici su nastavili utvrđivanje dnevnog reda prve sednice redovnog prolećnog zasedanja, na kojoj treba da razmotre potvrđivanje više sporazuma.

Na početku redovnog prolećnog zasedanja 1. marta odlučeno je da se u dnevni red sednice uvrsti i prestanak funkcije Zaštitnika građana Saše Jankovića. Janković, koji je bio kandidat za predsednika Srbije, ostavku na mesto obudsmana podneo je 7. februara. Na predlog Maje Gojković, poslanici su tada odlučili da se u dnevni red uvrsti i utvrđivanje sastava delegacija u međunarodnim parlamentarnim institucijama. Takođe, uvršćen je i predlog LDP, LSV i SDA o izmeni odluke o izboru članova odbora i zamenika članova odbora u Skupštini.

Poslanici će raspravljati i o potvrđivanju Konvencije o Evropskom šumarskom institutu, Protokola o eliminaciji nezakonite trgovine duvanskim proizvodima, potvrđivanje Doha Amandmana na Kjoto protokol uz Okvirnu konvenciju UN o promeni klime, kao i Sporazuma o učešću u Srednjoevropskom programu univerzitetske razmene („CEEPUS III“). Razmatraće se i potvrđivanje Sporazuma Vlade Srbije i ostalih članica Inicijative za reformu obrazovanja u Jugoistočnoj Evropi o sedištu Sekretarijata Inicijative za reformu obrazovanja u Jugoistočnoj Evropi, koje je podnela vlada.

Na dnevnom redu prve sednice naći će se i potvrđivanje Sporazuma vlada Srbije i Poljske o saradnji u borbi protiv organizovanog i drugih vidova kriminala, Sporazuma sa vladom Nemačke o saradnji u oblasti bezbednosti, te potvrđivanje izmena Sporazuma vlada Srbije i Bugarske o policijskoj saradnji.

Raspravljaće se i o potvrđivanju Sporazuma vlada Srbije i Češke o saradnji u oblasti kulture, obrazovanja, nauke, omladine i sporta, Sporazuma sa Mađarskom o plovidbi Tisom, kao i Sporazuma sa vladom države Katar o uzajamnom podsticanju i zaštiti ulaganja.

Posebnom sednicom će predsedavati neko od potpredsednika

Predsednica parlamemnta najavila je da neće predsedavati posebnom sednicom na kojoj će se raspravljati o njenoj smeni.

”Zamoliću nekog od potpredsednika parlamenta da predsedava. To svakako neće biti niko iz SNS, već potpredsednici iz drugih stranaka.

Odbijeni predlozi opozicije

Poslanici opozicionih stranaka u Skupštini Srbiji predložili su da se u dnevni red Prve sednice Prvog redovnog zasedanja Skupštine Srbije u 2017. koja je danas nastavljena uvrsti niz zakona i odluka, što nije prihvaćeno.

Tokom utvrđivanja dnevnog reda koje je trajalo gotovo tri sata, poslanici Demokratske stranke (DS) su predložili da se na dnevni red sednice uvrsti Predlog odluke o obrazovanju anktetnog odbora radi utvrđivanja činjenica i okolnosti koje su dovele do helikopterske nesreće u kojoj je život izgubilo sedam ljudi, kao i Predlog zakona o izmeni Krivičnog zakonika i da se među krivična dela koja ne zastarevaju uvrsti i krivično delo krađe beba.

Poslanik DS Balša Božović predložio je da se dnevni red sednice dopuni Predlogom odluke o obrazovanju anketnog odbora radi utvrđivanja činjenica o ulozi i odgovornosti najviših organa vlasti, bespravnom rušenju objekata u beogradskoj četvrti Savamala i utvrđivanju činjenica o odgovornosti lica koja su izvršila rušenje navedenih objekata.

I šef poslaničke grupe Socijaldemokratske stranke Marko Đurišić tražio je formiranje Anketnog odbora koji će ispitati šta se desilo u slučaju Savamala.

Samostalni narodni poslanik Zoran Živković predložio da se u dnevni red uvrsti Predlog zakona o planiranju i uređenju naselja.

Živković je rekao da je to osavremenjeni zakon iz 2003. koji je neprimenjen do danas zbog čega je i dalje gradnja u Srbiji na ivici zakonitosti, a najveći primer tome je Beograd na vodi.

Njegov predlog nije prihvaćen, a on je rekao da razume što nije jer bi bio na štetu vladajuće većine.

Živković je predložio i zakon kojim bi se sprečilo otpuštanje radnika zbog odsustva zbog bolesti, trudnica, kao i otkaz zbog odsustva radi nege deteta i zbog privremene sprečenosti za rad, naglašavajući da je mnogo takvih primera.

Nije prihvaćen ni predlog poslanika vladajuće koalicije Marjana Rističevića da se kao tačka na dnevnom redu nađu izmene zakona o poljoprivrednom zemljištu u delu da stranci mogu da kupuju nekeretnine i zemljište u Srbiji.

Dok je obrazlagao svoj predlog, poslanici demokrata izašli su iz skupštinske sale.

Posle pauze koju je odredila predsednica parlamenta Maja Gojković, očekuje se da počne zajednički pretres o nekoliko međunarodnih sporazuma, protokola i konvencija, koje je predložiila Vlada Srbije.

Na dnevnom redu su zakonski predlozi o potvrđivanju konvencije o Evropskom šumarskom institutu, protokola o eliminaciji nezakonite trgovine o duvanskim prozvodima, predlog zakona o potvrđivanju Doha amandmana na Kjoto protokol, uz okvirnu konvenciju UN o promeni klime.

Takođe i Sporazum o učešću srednjeevropskom programu univerzitetske razmene, kao i Sporazum Vlade Srbije i ostalih članica Inicijative za reformu obrazovanja u Jugoistočnoj Evropi o sedištu sekretarijata te inicijative.

Razmatraće se potvrđivanje sporazuma Vlade Srbije i Vlade Poljske o saradnji u borbi protiv organizaoavanaog kriminala, sporazum između vlada Srbije i Nemačke u oblasti bezbednosti, Sporazum između Srbije i Bugarske o izmeni sporazuma o političkoj saradnji.

Biće reči i o sporazumu između vlada Srbije i Češke o saradnji u oblasti kulture, obrazovanja, nauke, omladine i sporta, vlada Srbije i Mađarske o plovidbi Tisom i Srbije i Katara o uzajamnom podsticanju i zaštiti ulaganja i Srbije i Rumunije o socijalnoj sigurnosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari