Specijalni predstavnik predsednika SAD za dijalog Beograda i Prištine Ričard Grenel ocenio je u intervjuu za Njuzmaks, koji je objavljen danas, da je tokom razgovora u Vašingtonu napravljen napredak, ali da ima još posla.
On je rekao da neće prihvatiti ne kao odgovor i da je pozvao obe strane da po strani ostave politiku i misle na ekonomiju.
„Imali smo 20 godina političke borbe. Političari vole da se bave politikom. Pitao sam možemo li da danas odbacimo politiku i mislimo o stvaranju poslova za mlade“, rekao je Grenel, koji je ocenio da su to „dve zemlje“ u kojima politička borba ograničava ekonomski napredak za mlade, a da SAD žele da se stvore poslovi u regionu.
Upitan da li bi Srbija i Kosovo mogle da postignu sporazum kao Izrael i UAE, Grenel je rekao da je svaka država različita i da nije siguran da Kosovo i Srbiju može porediti sa drugim problemima.
„To je dugotrajan problem. Imamo napretke, prošle godine smo napravili istorijski sporazum o prvom aviosaobraćaju između Beograda i Prištine, o železničkom i autosaobraćaju“, rekao je Grenel.
Upitan kako je predsednik SAD Donald Tramp ocenio sve, Grenel je istakao da je Tramp video politički konflikt i postavio prava pitanja – šta je tamo sa ekonomijom i kako ide stvaranje poslova. „Tramp je rekao: ‘Hajde da probamo nešto drugačije, da se fokusiramo na ekonomiju'“, rekao je Grenel.
On je dodao da veruje da ako ljudi imaju više poslova, onda političke borbe postaju ređe. Upitan o tome da su se pominjala iznenađenja u pregovorima, Grenel je rekao da misli da nema pregovora u kojima nije bilo iznenađenja i da ona teraju obe strane da rade i stvore više.
„Predstavili smo neka iznenađenja, ali mislim da nijedna strana nije bila toliko iznenađena. Nekada pred medijima vole da se prave da su iznađenja bila veća nego što jesu“, rekao je Grenel. Upitan da li je optimističan da dogovor može da se postigne, on je rekao da je uvek optimističan.
Povezane vesti:
Đilas: Zašto Vučić Grenelu ne kaže da laže?
Krasnići: Ne isključuje se mogućnost da sporazum iz Vašingtona ima elemente međusobnog priznanja
Antić: Pregovori u Beloj kući teški, Srbija pod pritiskom
Nova stranka: Vučić sastancima sa Prištinom odavno priznao nezavisno Kosovo
Biber: Tačka 10 vezuje se samo za priznanje manjina
Dačić: Deseta tačka u predlogu dokumenta nema nikakav značaj
Obradović: Vučić nema nadležnosti da pregovara u SAD
Mihajlović: Jedinstvo važno za snažnu poziciju Beograda u dijalogu s Prištinom
Bela kuća: Tramp prima Vučića i Hotija, Srbija i Kosovo potpisuju dokument
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.