Grubješić: Hitno znači do kraja godine 1Foto: Medija centar

Generalna sekretarka Evropskog pokreta Suzana Grubješić izjavila je danas za N1 da formulaciju iz Strategije za proširenje Evropske unije (EU) da bi dogovor Beograda i Prištine trebalo da bude postignut hitno, tumači kao želju da se do rešenja kosovskog problema dođe već do kraja ove godine.

Grubješić je podsetila da je Zapadni Balkan ove godine dosta visoko na agendi EU i da nekoliko važnih događaja i dokumenata govori u prilog tome da EU računa na države našeg regiona.

Imamo period u kojem Zapadni Balkan dobija šansu da se približi EU i da ne govorimo više samo prazne priče da je važan proces, a ne godine, već da uhvatimo korak, rekla je Grubješić.

Svedoci smo da se dijalog nastavio, da se ubrzao, i da se sve više govori o konkretnim rešenjima – korekcija, demarkacija, razgraničenje, nerazgraničenje – ti termini uvedeni su u javni diskurs, više nisu tabu. Oznaku „hitno“ čitam „do kraja ove godine“, rekla je Grubješić.

Ona je primetila da letnje pauze u diplomatskim aktivnostima oko Kosova gotovo da nije ni bilo, kao i da su Evropska unija i drugi akteri raspoloženi da se dijalog Beograda i Prištine privede kraju.

Da li će se rešenje koje dve strane dogovore, a velike sile aminuju, desiti do kraja godine ili na proleće, ostaje da se vidi, navela je Grubješić.

Prema njenim rečima, sledeće godine održavaju izbori za Evropski parlament, tako da je više nego očigledno da svi žele da do dogovora što pre dođe.

Na pitanje kako vidi stavove EU prema ideji razgraničenja na Kosovu, Grubješić je rekla da Unija nije tu da nametne rešenje, već da pomogne da se dijalog održava.

Vreme je pokazalo da briselski dijalog i briselski sporazum nisu dovoljni, da se mora tražiti nešto drugo, i pragmatični ljudi iz Evropske komisije rekli su „hajde da pokušamo da se dođe do drugog rešenja“, smatra ona.

Svima je u interesu da se nađe rešenje. Da li je to rešenje stoprocentno pravedno za sve, to je sada manje važno. Važno je da se uspostave mir i stabilnost, i otkoče evrointegracije, ocenila je Grubješić.

Ona je istakla da je ideja o razgraničenju unosi strah u države regiona, pre svega u BiH, ali ističe da su tu velike sile da garantuju istorijski sporazum Srba i Albanaca.

Prema njenim rečima, pogrešno je očekivati da Srpska pravoslavna crkva bude u svemu saglasna u vezi sa kosovskom politikom, ističući da joj smeta haranga koja se vodi protiv igumana Save Janjića.

On ima pravo da izrazi stav koliko god neko mislio da je njegov stav pogrešan. I koliko god je Srbija sekularna država, a nadam se da jeste, Crkva je institucija u koju građani imaju najveće poverenje, uz vojsku, rekla je Grubješić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari