Grupa organizacija: Mere predviđene dopunama Zakona o zaštiti lica sa mentalnim smetnjama nisu u skladu sa Ustavom 1Ustav Srbije Foto: N1

Grupa organizacija civilnog društva ocenila je danas da mere predviđene dopunama Zakona o zaštiti lica sa mentalnim smetnjama nisu saglasne sa Ustavom Srbije i potvrđenim međunarodnim ugovorima o ljudskim pravima, pre svega sa konvencijama o pravima deteta, pravima osoba sa invaliditetom i Konvencijom protiv torture.

Saopštenje su potpisali Inicijativa za ekonomska i socijalna prava A11, Beogradski centar za ljudska prava, Centar za prava deteta, Incijativa za prava osoba sa metalnim invaliditetom, Mreža organizacija za decu Srbije i Mreža za psihosocijalne inovacije (PIN).

Kako se navodi, dopunama zakona propisuju se uslovi za prinudno zadržavanje dece koja zbog svog uzrasta nisu krivično odgovorna, a izvršila su krivična dela za koja je zaprećena kazna od najmanje 10 godina, u posebnom delu psihijatrijske ustanove.

Ističe se da je značajno pravno urediti položaj takve dece, ali da nacrt dopuna Zakona u potpunosti zanemaraju mnogobrojne aspekte ostvarivanja prava dece, a ne vodi ka unapređenju bezbednosti zajednice.

Navodi se da izmene ne doprinose ni unapređenju zaštite osoba sa mentalnim smetnjama, već dodatno doprinose njihovoj diskriminaciji i stigmatizaciji, jer se one olako dovode u vezu sa izvršenjem teških krivičnih dela.

Ističe se da se prinudno zadržavanje dece koja su izvršila teška krivična dela, a nisu krivično odgovorna zbog uzrasta, donosi bez ograničenja u pogledu trajanja zadržavanja, uz obavezu suda da na svakih šest meseci vrši proveru ispunjenosti uslova za dalje zadržavanje i lečenje.

„Ovim je načinjen izuzetak u odnosu na postojeći režim prinudnog zadržavanja odraslih osoba po odredbama Zakona o zaštiti lica sa mentalnim smetnjama, koji podrazumeva donošenje vremenski oročenih odluka o prinudnom zadržavanju, koji nema nikakvo razumno utemeljenje i opravdanje“, navodi se u saopštenju.

Nacrt ne predviđa – kao ni važeći Zakon o zaštiti lica sa mentalnim smetnjama – obavezno stručno (advokatsko) zastupanje deteta u postupku prinudnog zadržavanja u psihijatrijskoj ustanovi, dodale su organizacije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari