
Redovno zasedanje Narodne Skupštine Srbije počinje prvog radnog dana u martu, a za sada jedino što je izvesno jeste da će na prvoj zakazanoj sednici biti konstatovana ostavka premijera Miloša Vučevića, koju je na tu funkciju podneo još 28. januara.
Skupštinska zasedanja relativno su predvidiva, pogotovo uzmajući u obzir da vladajuća koalicija ima skupštinsku većinu. Svaki zahtev opozicije koji se nađe na dnevnom redu, tretira se kao činjenje usluge, a rasprave na bilo koju od tema koje su našla pred poslanicima razvodnjavaju se do besmisla.
Nepoštovanje skupštinskog Poslovnika, oduzimenje reči poslanicima opozicije, gledanje kroz prste na uvrede koje dopiru iz poslaničkih klupa vladajuće koalicije, dobacivanja i besmisleno duga poslanička obraćanja kojima se samo gubi vreme standardna su pojava na skupštinskim sednicama.
Budući da vladajuća koalicija u parlamentu teoretski može da izglasa da je nebo zeleno, sam ishod sednice nije tema bilo kakve spekulacije – biće kako oni izglasaju. Međutim, tok same sednice može biti nepredvidiv.
Parlamentarna opozicija dugo je insistirala na institucijalnog borbi. Iako u manjini, predstavnici opozicije isticali su značaj skupštinskih rasprava kao jedan od kanala komunikacije koji je dostupan svima i nije cenzurisan, te da je važno da se i njihova strana čuje unutar ove institucije. To je bilo glavni argument kojim su se opravdavale uzaludna skupštinsska zasedanja u kojima je vlast radila po svom.
U prethodnom redovnom zasedanju dolazilo je do sukoba među poslanicima vlasti i opozicije, a kulminacija je bila tuča među poslanicima tokom rasprave o Predlogu budžeta za 2025. godinu. Pre nego što je usledila dobrovoljna ostavka predsednika Vlade, opozicija je nakon tragedije u Novom Sadu tražila skupštinsku raspravu o poverenju vladi, koja se nikada nije dogodila, iako je prema zakonu ovaj zahtev morao biti na dnevnom redu bez rasprave.
Kako se aktuelna politička kriza razvijala, poslanici opozicije sopštili su da skupštinu smatraju nelegitmnom i poručili da usled kršenja Ustava od strane predsednice Skupštine i nedemokratske atmosfere u institucijama i državi neće učestvovati u radu parlamenta i taj način mu davati legitimitet. Predstavnici opozicije, takođe, napustili su i neke od radnih grupa u kojima su bili članovi poput radne grupe za poboljšanje izbornih uslova.
Uzimajući u obzir sve ovo, glavni faktor koji će uticati na to kako će da protekne samo zasedanje je da li će opozicija biti u sali ili ne.
„Strategija trošenja vremena“
Lider Srbija Centra (SRCE) Zdravko Ponoš kaže za Danas da će odlazeći premijer ostati upamćen kao čovek koji je samo gluimo predsednika Vlade i da je tu funkciju zadržao najkraće od svih svojih prethodinika od 2000. godine, a da time što se čeka sa održavanjem sednice samo veštački produžava njegov mandat.

– Ukrali su par nedelje ne šaljući ostavku u Skupštinu. Sada se kupuje vreme odlaganjem sednice na kojoj treba samo da se konstatuje ostavka čoveka koji je glumio da je premijer. Njegova glavna uloga je da Srbiji troši vreme i za to je Vučiću koristan – objašnjava naš sagovornik.
Ponoš kaže da Vučevićevu ostavku može da konstatuje vladajuća većina u Skupštini i da im za to nije potrebna opozicija. On podseća da je opozicija tražila raspravu o poverenju i da ta rasprava nije dozvoljena, ali da je „život potvrdio opravdanost zahteva opozicije” budući da je vlada pala i bez rasprave.
On dodaje da je u slučaju konstatovanja ostavke jasna Vučićeva strategija da troši vreme u nadi da će protesti da zamru i da time samo pokazuje da se njega ne tiče to što usled demonstracija i blokada postoji rizik da studenti izgube semestar, a srednjoškolci polugodište.
– Njemu je važno da Ekspo ne zastane. Zastaće. I to fatalno – kaže naš sagovornik.
Ponoš podvlači da u ovom skupštinskom sazivu opozicija više ne sme da uradi ništa što bi režim mogao da “iskoristi za veštačko disanje”, poručujući da stranka Srbija centar neće davati skupštinski legitimitet “trošenju vremena” od strane aktuelne vlasti.
– Formalnih 30 dana, koliko se čeka formiranje neke nove SNS vlade od pomenute skupštinske sednice je samo dodatno gubljenje vremena. Neće više biti nikakve SNS vlade koja će moći uspešno da glumi da vlada. Ta vremena su prošla. Neće više biti nakavih izbora koji glume izbore. I ta vremena su prošla – zaključuje.
„Opozicija treba da bude jedinstvena“
Kopredsednik Zeleno-levog fronta Radomir Lazović kaže za Danas da je vladajuća koalicija uplašena od sednice, a to pokazuje i to koliko je puta odložena. Prema njegovim rečima, vlast je bežala do dijaloga i odgovornosti od samog pada nadstrešnice, te ni odlaganje sednice nije iznenađenje.

– Smatram da jedino što bi trebalo da se dozvoli kao tema za raspravu u Skupštini su studentski zahtevi i povezane teme koje bi mogle da dovedu do ispunjenja studentskih zahteva – objašnjava.
Lazović poručuje da stoji pri mišljenju da opozicija treba da ima jedinstven stav kako nastupiti na sledećoj sednici, te da je Zeleno-levi front otvoren za saradnju.
Podsećamo, da prvo redovno zasedanje Narodne Skupštine u 2025. godini počinje prvog radnog dana u martu i ne može trajati duže od 90 dana. Budući da je premijer podneo ostavku, nakon konstatovanja ostavke predsednika Vlade zakon nalže da postoji rok od 30 dana za formiranje nove Vlade, a ako se to ne desi, predsednik Republike je dužan da raspusti parlament i raspiše izbore.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.