Hapšenja na Kosovu posledica pritiska Amerike zbog korupcije? 1Foto: Beta/AP/Evan Vucci

Akcija hapšenja bivšeg funkcionera Srpske liste na jugu Kosova, iako je predsednik Srbije Aleksandar Vučić označava kao reakciju Aljbina Kurtija na samit Otvorenog Balkana, više liči na posledicu pritiska Amerike na Beograd i Prištinu da se ozbiljnije pozabave problemom korupcije, nakon što su se na „crnoj listi“ sankcija SAD našla brojna kontroverzna imena sa Severa Kosova.

U akciji specijalne kosovske policije koja se izvodila u opštini Štrpce i Prištini, uhapšen je bivši gradonačelnik Štrpca Bratislav Nikolić, inače član Srpske liste, kao i devet službenika te opštine, pod optužbama za krivična dela vezana za bespravnu gradnju, kako je saopštilo Osnovno tužilaštvo u Uroševcu.

Akcija se nastavila i u Prištini, a prilikom pretresa zaplenjeno je 61.000 evra, veća suma švajcarskih franaka, američkih dolara, vatreno oružje i automobili u vrednosti od 300.000 evra, kako su saopštili predstavnici policije.

Akcija bi se mogla nastaviti i hapšenjem viših zvaničnika Vlade Kosova, kako je za N1 rekao novinar Internews Kosovo Krešnik Gaši koji istražuje ceo slučaj i zabeležio je snimkom akciju hapšenja. Gaši je naveo da se mogu očekivati i hapšenja pripadnika albanske nacionalnosti koji su povezani sa ovim slučajem.

Dok zvaničnici Kosova izjavljuju da hapšenja nemaju veze sa etničkom pripadnošću i nisu usmereni protiv Srba, predsednik Srbije Aleksandar Vučić ističe da su uhapšeni samo Srbi i smatra da je akcija inspirisana samitom lidera inicijative Otvoreni Balkan. On je naveo da je ovo vid reakcije premijera Kosova Aljbina Kuritija na tu incijativu, koju čine Srbija, Albanija i Severna Makedonija, sa kojom se Kurti otvoreno ne slaže.

On je takođe naveo i da će detaljnije govoriti o ovome po povratku u Beograd iz Tirane (juče) ali do zaključenja ovog broja nije bilo detaljnijih informacija kada i da li će predsednik to učiniti.

Sa druge strane, sa Kosova se mogu čuti i tumačenja da je slučaj povezan sa kontroverznim biznismenom Zvonkom Veselinovićem kao i potpredsednikom Srpske liste Milanom Radoičićem, koji su se nedavno našli na „crnoj listi“ sankcija Sjedinjenih Američkih Država zbog veza sa organizovanim kriminalom i korupcijom.

Reč je o „kadrovima“ koje je birao Radoičić, koji su imali ekskluzivnu vezu sa Beogradom, kako je ranije za Danas rekla Rada Trajković, predsednica Evropskog pokreta Srba na Kosovu.

Trajković je navela da je Priština od SAD dobila odrešene ruke i počela ozbiljno da procesuira kriminalce, kao i da će Srbija morati da se obračuna sa mafijom.

U prilog rešenosti SAD da se direktnije uključe u istragu organizovanog kriminala i korupcije, osim stavljanja pojedinaca na listu sankcija, govori i odluka Vlade SAD, o kojoj se intenizivno govori u prethodnih nekoliko dana u srpskim medijima, da imenuje stalnog pravnog savetnika koji će raditi na povećanju kapaciteta za istrage, krivična gonjenja i suđenja u slučajevima korupcije i organizovanog kriminala na Zapadnom Balkanu. Naime, Ministrastvo pravde SAD raspisalo je oglas za angažovanje stalnog pravnog savetnika, čije će sedište biti u Zagrebu, a počeće sa radom 2022. godine.

Ovo se može dovesti u vezu i sa nedavnom posetom v.d. pomoćnika ministra finansija SAD Pola Aherna regionu, pri čemu je tokom posete Srbiji posebno naglasio pitanje organizovanog kriminala i korupcije i u kontekstu sankcija koje su SAD izrekle pojedincima sa Kosova, rekao da očekuje veće angažovanje Srbije na sprečavanju ovakvih radnji.

„Pojačaće se pritisak na vladajuću političku strukturu u Beogradu da reši pitanje korupcije i SAD šalju jasnu poruku da neće više tolerisati veze kriminala i politike. Poruka je da SAD žele da vide napredak i ekonomski razvoj, saradnju institucija u regionu, posebno između Beograda i Prištine i prilika za to je borba protiv korupcije“, ističu nezvanično izvori Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari