„Bilo bi važno da se u vremenskom roku, za oko dva meseca, održe izbori“, kaže Ramuš Haradinaj, koji je pre tri dana podneo ostavku na mesto premijera Kosova, u intervjuu za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Haradinaj je ostavku podneo, kako objašnjava zato što je za njega neprihvatljivo da se pred istražiteljima Specijalnog suda za ratne zločine u Hagu, koje ga je pozvalo kao osumnjičenog, pojavi kao premijer Vlade Kosova.
On podvlači da svoja politička uverenja neće menjati, te da takse od sto odsto na proizvode iz Srbije, koje je Kosovo uvelo decembra prošle godine, ne bi trebalo ukidati sve do priznanja kosovske nezavisnosti. Podvlači, da trenutne okolnosti ne smeju dovoditi u pitanje funkcionisanje pravne države na Kosovu, niti uticati na odugovlačenje sa izjašnjavanjem građana.
„Ne verujem da postoje razlozi da se s time odugovlači puno. Važno je, ne zbog vakuma u vladavini, već je važno da se narodu što pre pruži prilika da odluči. Dakle, ne treba narodu da se odugovlači sa pravom da odluči. Bilo bi važno da se u vremenskom roku, za oko dva meseca, održe izbori. Takve su dinamike nadalje i nadam se da će ići tim tokom. Potrebno je potom vremena i da se konstituiše Skupština i da se formira vlada. Dakle, bitno je da se sve desi u potrebnom vremenskom roku“, kaže Haradinaj.
RSE: U međuvremenu, vlada je u ostavci. Šta treba da se poduzme sledeće u Prištini kako bi nastupili prevremeni izbori ili kako bi se izvršili napori za formiranje nove vlade?
Haradinaj: Prvo, što je veoma važno, vlada je u ostavci, ne treba da dopustimo vakum, ne treba da dopustimo da se dese neregularnosti, bilo da se radi o upravljanju državom, po pitanju zakona ili stabilnosti. Srećom, stanje na Kosovu je stabilno i funkcionalno. Život se nastavlja. Živimo u demokratiji i Ustav je predvideo neophodne korake u ovim slučajevima. Ja trenutno privodim kraju zvanična pisma za predsednika i predsednika Skupštine. Potom, Skupština može da samu sebe raspusti na određeni datum, ili predsednik može da predloži se Skupština raspusti i izbore.
Razlog zašto sam tražio izbore je zato što sam, kada sam dobio mandat za predsednika vlade, poverenje tražio od naroda. Zato sam smatrao da je najsigurnije da se mandat vrati narodu. Mislim da su pravo rešenje prevremeni izbori, na osnovu ustavnih i zakonskih vremenskih rokova. Pozivam građane da učestvuju u izbornom procesu i da poštuju tu odluku koju narod potom donese.
RSE: Podneli ste ostavku sa premijerske pozicije kada vas je Specijalizovano tužilaštvo u Hagu obavestio da ste pozvani na razgovor u svojstvu osumnjičenog za ratne zločine. Da li ima i optužnice?
Haradinaj: Ne, nema optužnice.
RSE: Ispred Specijalnog suda ove nedelje očekuje se pojavljivanje i ostalih bivših komandanata Oslobodilačke vojske Kosova (OVK). Da li imate informacije da li će oni biti poslednji koji će biti intervjuisani, ili će se i ostali pripadnici OVK pozivati na razgovor?
Haradinaj: Iz ranijih najava znam da je nekoliko njih bilo pozvano, ne znam da li će sa time da se nastavi i koliko će ih još biti. Ja sam dobio poziv na koji ću da odgovorim, dakle, obaviću svoje zakonske obaveze. Ali, za mene je bilo neprihvatljivo da to činim kao premijer vlade, u ovom slučaju šef izvršne vlasti, jer ja sam i šef odbrane, šef pravde. Nisam mogao da državu odvedem pred istražitelja. Iz tog razloga sam podneo ostavku, kako bi očuvao čast države, predsednika Vlade.
Mi smo mlada država i mi stvaramo, da kažem, našu državnu doktrinu. Nisam hteo da se Kosovu prepiše jedan ovakav trenutak. A potom, radi se i o mojoj ličnoj časti, časti albanskog borca. Ja sam dokazao nevinost dva puta i zato sam doneo tu odluku.
RSE: Pod ovim okolnostima, kada je Kosovo da vladom u ostavci, da li očekujete da se nastavi dijalog sa Beogradom na neki način?
Haradinaj: Nemamo stav protiv dijaloga. U kakvoj god etapi, u koje god vreme, Kosovo i ovako obavlja svoje funkcije. Ali, dijalog je bezuslovan, i ne dijalog o podeli i „Dodik republici“ (Milorad Dodik, bivši predsednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska, sadašnji član Predsedništva BiH, prim. red.), već dijalog o recipročnom priznanju unutar postojećih granica i o međusobnom poštovanju. To se odnosi i na tržište, ukoliko se ono vrati Srbiji, ukinuće se taksa u slučaju priznanja.
RSE: Upravo je taksa na robu iz Srbije je bila jedna od odluka vaše vlade. Da li ćete i dalje braniti tu odluku?
Haradinaj: Da, izgleda da nemam kud drugo. Svestan sam implikacija koja je da odluka imala. Od prvog dana sam video u kojim dimenzijama će se te implikacije desiti, ali, nemam drugo rešenje osim toga da je to alternativa zamena za priznanje, ili da damo deo teritorije ili „Dodik republiku“ na Kosovu. To je neprihvatljivo za Kosovo. Moja ponuda je tržište za priznanje a ne podela ili „Dodik republika“. Mislim da ću ostati veran tome u svim okolnostima, u svakoj situaciji. Ko god misli da posledice mogu da nas odvrate, greše, jer se radi o narodu, o državi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.